Przeskocz do treści
coloalert

Przyjazne miejsca dla dzieci z autyzmem

Obec­nie miejs­ca przy­jazne dzieciom z autyzmem sta­ją się coraz bardziej pop­u­larne. Coraz częś­ciej i więcej mówi się na tem­at charak­terysty­cznych objawów autyz­mu i dodatkowo o pomo­cy dla rodz­iców, którzy mają autysty­czne dziecko. Warto wiedzieć, gdzie szczegól­nie zale­ca się spędze­nie cza­su z dzieć­mi, które mają postaw­ioną diag­nozę autyz­mu, tak aby wesprzeć ich w codzi­en­nym funkcjonowaniu.miejsca przyjazne dzieciom z autyzmem

  1. Miejs­ca przy­jazne dzieciom z autyzmem w Polsce
  2. Sklep — autyzm
  3. Kaw­iar­nia — autyzm
  4. Miejs­ca przy­jazne dzieciom z autyzmem w Polsce
  5. Autyzm — badania

Miejsca przyjazne dzieciom z autyzmem w Polsce

W Polsce orga­nizu­je się wiele akcji, które są przeprowadzane z myślą o osobach autysty­cznych. Spośród wielu moż­na przykład­owo wskazać na:

  • bezpłatne psy­cho­log­iczne porady orga­ni­zowane przez Fun­dację “Promi­tis”,
  • Niez­grane dzieci — Fun­dac­ja „Żół­ty Lataw­iec” wykon­ała diag­nozę pod kątem autyz­mu oraz zespołu Asperg­era, co zostało współ­fi­nan­sowane przez Urząd Mias­ta Siedlce,
  • Którędy do sztu­ki” — warsz­taty dla rodzin z dzieć­mi orga­ni­zowane cyk­licznie w Muzeum Śląskim w Katowicach;
  • reha­bil­i­ta­cyjne tur­nusy dla autysty­cznych dzieci oraz ich opiekunów orga­ni­zowane przez Ośrodek Reha­bil­i­ta­cyjny Polanika,
  • wolon­tari­at na rzecz autyz­mu, w którym każdy chęt­ny może zgłosić się jako wolon­tar­iusz w Fun­dacji „SYNAPSIS”, a potem poma­gać rodzi­nom z autysty­czny­mi osobami.

Kwiecień jest nazy­wany “niebieskim miesiącem”. Dokład­nie 2.04. wypa­da Świa­towy Dzień Świado­moś­ci Autyz­mu i w tym cza­sie orga­nizu­je się wiele wspier­a­ją­cych inic­jatyw dla autysty­cznych dzieci wraz z ich rodz­i­na­mi. Wiele miast w Polsce orga­nizu­je akc­je i kon­fer­enc­je, które są poświę­cone głównie osobom zma­ga­ją­cym się z ASD. 

Sklep — autyzmsklep autyzm

Miejs­ca przy­jazne dzieciom z autyzmem to m.in. sklepy. Kom­fort osób z autyzmem, jest uszanowany przede wszys­tkim przez sieć znanych sklepów Auchan —  wprowad­zono dla nich godziny ciszy. Dokład­ny ter­min orga­ni­zowa­nia tej kam­panii jest zawsze umieszczany na infor­ma­cyjnych plakat­ach w sklepie oraz na stron­ie inter­ne­towej. Pod­czas trwa­nia godzin ciszy, klien­tów obsługu­ją przeszkoleni pra­cown­i­cy. Poza tym zosta­je wyłąc­zona muzy­ka i wszys­tkie komu­nikaty skle­powe oraz ekrany i telewiz­o­ry. Godziny ciszy są wprowadzane również w niek­tórych gale­ri­ach hand­lowych. Obow­iązu­ją one w wybrane dni. W tym cza­sie przy­gasza się światło, wyłącza głośne komu­nikaty i ekrany.

Podob­ną akcję prowadzi IKEA. Celem takiej kam­panii jest przede wszys­tkim poprawa kom­for­tu nad­wrażli­wych sen­so­rycznie kon­sumen­tów, czyli autystyków oraz epilep­tyków. Godziny ciszy są we wtor­ki w godz­i­nach 15:00 — 17:00. Pon­ad­to, wybrane sklepy IKEA spec­jal­nie uruchami­a­ją oznacze­nie dla kas, które są przez­nac­zone dla osób z spek­trum autyzmu.

Kawiarnia — autyzmmiejsca przyjazne dzieciom z autyzmem

Kaw­iar­nia — autyzm w tego typu miejs­cach jest także mile widziany. W przeprowadzanie akcji związanych z ASD zaan­gażowały się już liczne kaw­iarnie w Polsce. Przykład­owo Klubokaw­iar­nia “Życie jest fajne” jako pier­wsza rozpoczęła dzi­ałal­ność w Warsza­w­ie jako Inte­gra­cyjny Klub Wspar­cia dla Dorosłych Osób ze Spek­trum Autyz­mu. Ciekawe jest też to, iż w tym miejs­cu zatrud­nia się również oso­by z autyzmem.

Kole­jnym miejscem, które bierze czyn­ny udzi­ał w tej akcji jest kaw­iar­nia Cafe Równik zna­j­du­ją­ca się we Wrocław­iu. To miejsce jest przy­jazne nie tylko niepełnosprawnym osobom, ale też autystykom.

Miejsca przyjazne dzieciom z autyzmem w Polsce

Miejsc przy­jaznych dzieciom z autyzmem w Polsce stale przy­by­wa. Spośród sze­rok­iej listy moż­na wskazać m.in. na:

  • bib­liote­ki — Fil­ia Inte­gra­cyj­na Książni­cy Beskidzkiej;
  • kaw­iarnie — Kaw­iar­nia „Kaf­ka” w Opolu,
  • kina — Cin­e­ma City,
  • muzea i insty­tuc­je kul­tur­owe — Muzeum w Wilanowie, Teatr w Kielcach,
  • świ­etlice — Świ­etli­ca Sto­warzyszenia Ich Lep­sze Jutro w Tarnowie.

Autyzm — badania

Pod­stawę zdi­ag­no­zowa­nia autyz­mu stanow­ią przede wszys­tkim bada­nia lekarskie na autyzm. Do każdego pac­jen­ta lekarz pod­chodzi indy­wid­u­al­nie, ponieważ każdy przy­padek obe­j­mu­je inne wyma­gane bada­nia, w tym: badanie krwi i moczu, badanie: neu­ro­log­iczne, okulisty­czne, laryn­go­log­iczne czy też der­ma­to­log­iczne. Dodatkowo, testy psy­cho­log­iczne są także wyma­gane, ponieważ dzię­ki nim moż­na zaob­ser­wować zachowanie danego dziec­ka w zależnoś­ci od miejs­ca, w którym się ono zna­j­du­je — żłobek, dom itd. Na ich pod­staw­ie moż­na ocenić, jak dziecko potrafi komu­nikować się z ludź­mi zna­j­du­ją­cym się wokół niego.autyzm sklep

Kole­jny­mi niezwyk­le istot­ny­mi rekomen­dowany­mi bada­ni­a­mi, które pomogą postaw­ić właś­ci­wą diag­nozę wzglę­dem autyz­mu są przede wszys­tkim bada­nia gene­ty­czne, dlat­ego że nawet w 30% przy­pad­ków pozwala­ją one na poz­nanie konkret­nej przy­czyny wys­tępu­jącego zaburzenia. Po zdi­ag­no­zowa­niu jej, spec­jal­ista będzie chci­ał jeszcze sprawdz­ić, czy leży ona w genach.

Spośród gene­ty­cznych badań ukierunk­owanych na autyzm moż­na wskazać na:

  • całoek­so­mowe badanie WES — jest to nie tylko najsz­er­sze, ale także najnowocześniejsze badanie gene­ty­czne dla dzieci. Dzię­ki niemu moż­na wykryć pojaw­ia­jące się zmi­any w genach, które mogą stanow­ić przy­czynę zaburzenia autysty­cznego. Przed badaniem należy określić wszys­tkie zauważone objawy, które pojaw­ia­ją się u danego dziec­ka. Na ich pod­staw­ie moż­na dobrać właś­ci­we geny oraz mutac­je do anal­izy. Badanie WES obe­j­mu­je aż około 23 000 genów — to znacznie więcej w porów­na­niu do stan­dar­d­owego tes­tu genetycznego.
  • badanie WES PREMIUM stanowi jed­no z najnowszych osiąg­nięć gene­ty­ki, ma ono znacznie rozsz­er­zony zakres. Poza zmi­ana­mi wys­tępu­ją­cy­mi w eksonach, sprawdza ono jeszcze inne zmi­any, które pojaw­ia­ją się także mało jak dotąd poz­nanych intronach. Taka anal­iza odnosi się tylko dla zmi­an w intronach, w których dzi­ałanie zostało poz­nane już przez naukę, jak również mogą one w real­ny sposób wpły­wać na staw­ianą diag­nozę gene­ty­czną u pac­jen­ta. Niezwyk­le istotne jest w tym bada­niu to, że nie anal­izu­je się tych infor­ma­cji, w których nie do koń­ca cokol­wiek wiado­mo, dlat­ego że mogą one wprowadzać w błąd i wpły­wać na utratę cza­su staw­ianej diag­nozie. Dzię­ki bada­niu WES Pre­mi­um w wielu przy­pad­kach moż­na w szy­bkim cza­sie odkryć konkret­ną przy­czynę prob­le­mu zdrowot­nego, a potem na tej pod­staw­ie wprowadz­ić odpowied­nie lecze­nie. Poza tym, każ­da zmi­ana, która zostanie wykry­ta w danym genie jest sprawdzana aż pon­ad 100 razy, aby móc otrzy­mać jak najwięk­szą pewność wyniku. 
  • badanie WES COMPLEX — jest to najnowocześniejsze badanie gene­ty­czne, które jest dostęp­ne na rynku. Pod­czas jed­nej anal­izy badanie to łączy w sobie zakres najsz­er­szego możli­wego bada­nia WES (w którym sprawdzane są zarówno zmi­any w eksonach, jak i w intronach, zmi­any mtD­NA oraz zmi­any CNV), badanie mikro­macierzy, a także badanie bio­chemiczne. Badanie bio­chemiczne to badanie pozwala­jące sprawdz­ić poziom wybranych enzymów i bio­mark­erów odpowiedzial­nych za choro­by meta­bol­iczne i neu­rode­gen­er­a­cyjne. W przy­pad­ku kiedy u pac­jen­ta zostanie wykry­ta niepraw­idłowość w genach, która jest odpowiedzial­na za takie schorze­nie od razu w bada­niu WES COMPLEX sprawdzany jest odpowied­ni czyn­nik w orga­nizmie. Dzię­ki temu Pac­jent zysku­je kom­plek­sową wiedzę, czy dana choro­ba już się rozwinęła, a jeżeli tak, to jaki jest jej poziom zaawan­sowa­nia. Pozwala to uniknąć postaw­ienia błęd­nej diag­nozy, min­i­mal­izu­je czas niezbęd­ny do wprowadzenia leczenia oraz pozwala dobrać ter­apię w sposób indy­wid­u­al­nie dopa­sowany do pacjenta.

 

Więcej infor­ma­cji

Masz pyta­nia odnośnie badań dla dzieci z autyzmem?

Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.

Zobacz też:

Badanie WES cena

Jakie bada­nia przed szczepi­e­niem warto wykonać?

Co zro­bić gdy dziecko cią­gle choruje?

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

mail