Przyjazne miejsca dla dzieci z autyzmem
Obecnie miejsca przyjazne dzieciom z autyzmem stają się coraz bardziej popularne. Coraz częściej i więcej mówi się na temat charakterystycznych objawów autyzmu i dodatkowo o pomocy dla rodziców, którzy mają autystyczne dziecko. Warto wiedzieć, gdzie szczególnie zaleca się spędzenie czasu z dziećmi, które mają postawioną diagnozę autyzmu, ponieważ wspierają one w szczególny sposób Autystyków w ich codzinnym funkcjonowaniu.
- Miejsca przyjazne dzieciom z autyzmem w Polsce
- Sklep — autyzm
- Kawiarnia — autyzm
- Miejsca przyjazne dzieciom z autyzmem w Polsce
- Autyzm — badania
Miejsca przyjazne dzieciom z autyzmem w Polsce
W Polsce organizuje się wiele akcji, które są przeprowadzane z myślą o osobach autystycznych. Spośród wielu można przykładowo wskazać na:
- bezpłatne psychologiczne porady organizowane przez Fundację “Promitis”,
- Niezgrane dzieci — Fundacja „Żółty Latawiec” wykonała diagnozę pod kątem autyzmu oraz zespołu Aspergera, co zostało współfinansowane przez Urząd Miasta Siedlce,
- „Którędy do sztuki” — warsztaty dla rodzin z dziećmi organizowane cyklicznie w Muzeum Śląskim w Katowicach;
- rehabilitacyjne turnusy dla autystycznych dzieci oraz ich opiekunów organizowane przez Ośrodek Rehabilitacyjny Polanika,
- wolontariat na rzecz autyzmu, w którym każdy chętny może zgłosić się jako wolontariusz w Fundacji „SYNAPSIS”, a potem pomagać rodzinom z autystycznymi osobami.
Kwiecień jest nazywany “niebieskim miesiącem”. Dokładnie 2.04. wypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu i w tym czasie organizuje się wiele wspierających inicjatyw dla autystycznych dzieci wraz z ich rodzinami. Wiele miast w Polsce organizuje akcje i konferencje, które są poświęcone głównie osobom zmagającym się z ASD. Przykładem jest Międzynarodowa Konferencja pt. “Autyzm. Ewolucja”, którą organizuje Fundacja Prodeste w Warszawie. Jest ona prowadzona nie tylko w języku polskim, ale również w angielskim. W tym roku planuje się ją na 22–24.05.
Sklep — autyzm
Miejsca przyjazne dzieciom z autyzmem to m.in. sklep. Autyzm, jest uszanowany przede wszystkim przez sieć znanych sklepów Auchan. Dodatkowo, wprowadzono godzinę ciszy. Dokładny termin organizowania tej kampanii jest zawsze umieszczany na informacyjnych plakatach w sklepie oraz na stronie internetowej tej sieci sklepów. Podczas trwania godziny ciszy, konsumenci mają do dyspozycji kasy wraz z przeszkolonymi pracownikami. Poza tym zostaje wyłączona muzyka i wszystkie komunikaty sklepowe i telewizory. Godzina ciszy została wprowadzona także w Galerii Katowickiej. Obowiązują one sobotami od 9:00 do 11:00. W tym czasie przygasza się też światło.
Podobną akcję prowadzi IKEA. Celem takiej kampanii jest przede wszystkim poprawa komfortu nadwrażliwych sensorycznie konsumentów, czyli autystyków oraz epileptyków. Godziny ciszy występują we wtorki w godzinach 15:00 — 17:00. Ponadto, wybrane sklepy IKEA specjalnie uruchamiają oznaczenie dla kas, które są przeznaczone dla osób z spektrum autyzmu.
Kawiarnia — autyzm
Kawiarnia — autyzm w tego typu miejscach jest także mile widziany. W przeprowadzanie akcji związanych z ASD zaangażowały się już liczne kawiarnie w Polsce. Przykładowo Klubokawiarnia “Życie jest fajne” jako pierwsza rozpoczęła działalność w Warszawie jako Integracyjny Klub Wsparcia dla Dorosłych Osób ze Spektrum Autyzmu. Ciekawe jest też to, iż w tym miejscu zatrudnia się również osoby z autyzmem.
Kolejnym miejscem, które bierze czynny udział w tej akcji jest kawiarnia Cafe Równik znajdująca się we Wrocławiu. To miejsce jest przyjazne nie tylko niepełnosprawnym osobom, ale też autystykom.
Miejsca przyjazne dzieciom z autyzmem w Polsce
Miejsc przyjaznych dzieciom z autyzmem w Polsce stale przybywa. Spośród szerokiej listy można wskazać m.in. na:
- biblioteki — Filia Integracyjna Książnicy Beskidzkiej;
- kawiarnie — Kawiarnia „Kafka” w Opolu,
- kina — Cinema City,
- muzea i instytucje kulturowe — Muzeum w Wilanowie, Teatr w Kielcach,
- świetlice — Świetlica Stowarzyszenia Ich Lepsze Jutro w Tarnowie.
Autyzm — badania
Podstawę zdiagnozowania autyzmu stanowią przede wszystkim badania lekarskie na autyzm. Do każdego pacjenta lekarz podchodzi indywidualnie, ponieważ każdy przypadek obejmuje inne wymagane badania, w tym: badanie krwi i moczu, badanie: neurologiczne, okulistyczne, laryngologiczne czy też dermatologiczne. Dodatkowo, testy psychologiczne są także wymagane, ponieważ dzięki nim można zaobserwować zachowanie danego dziecka w zależności od miejsca, w którym znajduje się ono — żłobek, dom itd. Na ich podstawie można ocenić, jak dziecko potrafi komunikować się z ludźmi znajdującym się wokół niego.
Kolejnymi niezwykle istotnymi wymaganymi badaniami, które pomogą postawić właściwą diagnozę względem autyzmu są przede wszystkim badania genetyczne, dlatego że pozwalają one na poznanie konkretnej przyczyny występującego zaburzenia. Po zdiagnozowaniu jej, specjalista będzie chciał jeszcze sprawdzić, czy leży ona w genach.
Spośród genetycznych badań ukierunkowanych na autyzm można wskazać na:
- całoeksomowe badanie WES — jest ono nie tylko najszersze, ale także najnowocześniejsze badanie genetyczne dla dzieci. Dzięki niemu można wykryć pojawiające się zmiany w genach, które mogą stanowić przyczynę pewnego zaburzenia autystycznego. W trakcie należy jeszcze określić wszystkie zauważone objawy, które pojawiają się u danego dziecka. Potem, na ich podstawie można dobrać właściwe geny oraz mutacje i zaraportować wynik. Badanie WES obejmuje aż około 23 000 genów — to znacznie więcej w porównaniu do tradycyjnego testu genetycznego. Ponadto, kiedy u tego samego dziecka wystąpią w przyszłości jeszcze inne, kolejne objawy to można dotychczasowy wynik wciąż interpretować, ponieważ nie zmieni się on wraz z upływem czasu.
- badanie WES PREMIUM stanowi jedno z najnowszych osiągnięć genetyki, ma ono znaczni rozszerzony zakres. Poza zmianami występującymi w eksonach, sprawdza ono jeszcze inne zmiany, które pojawiają się także mało jak dotąd poznanych intronach. Taka analiza odnosi się tylko dla zmian w intronach, w których działanie zostało poznane już przez naukę, jak również mogą one w realny sposób wpływać na stawianą diagnozę genetyczną u pacjenta. Niezwykle istotne jest w tym badaniu to, że nie analizuje się tych informacji, w których nie do końca cokolwiek wiadomo, dlatego że mogą one wprowadzać w błąd i wpływać na utratę czasu stawianej diagnozie. Dzięki badaniu WES Premium można w szybkim czasie odkryć konkretną przyczynę problemu zdrowotnego, a potem na tej podstawie wprowadzić odpowiednie leczenie. Poza tym, każda zmiana, która zostanie wykryta w danym genie jest sprawdzana aż ponad 100 razy, aby móc otrzymać jak największą pewność wyniku. Badanie WES PREMIUM jest najbardziej precyzyjnym genetycznym badaniem. Dodatkowo, jest ono wykonywane po to, aby sprawdzić wszelkie zachodzące znane jak dotąd zmiany w genach, o których wiadomo, iż mogą wpływać na dalszy rozwój pewnych występujących objawów tej wrodzonej choroby, a co ważne — jest ono podstawą , aby specjalista mógł postawić właściwą diagnozę pacjentowi zmagającego się z chorobą. Należy zwrócić także uwagę na to, że badanie WES PREMIUM raportuje zmiany, które zachodzą w CNV, czyli mikrodelecje oraz mikroduplikacje w rejonie chromosomów ze znacznie większą czułością adekwatnie do standardowych badań mikromacierzy.
Masz pytania odnośnie badań dla dzieci z autyzmem?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz też:
Dodaj komentarz