Autyzm – czym jest i jak się objawia?
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwojowym, wynikającym z nieprawidłowości w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Objawy autyzmu są bardzo różnorodne. Dziecko autystyczne może nie mówić, może unikać kontaktu z otoczeniem i mieć skłonność do powtarzania pewnych czynności. Przyczyny autyzmu wciąż nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Wiemy, że sprzyjać mu mogą komplikacje w trakcie ciąży i porodu, stosowane leki i przebyte przez matkę choroby. Wiadomo też, że u ok. 10–30% pacjentów zaburzenie to ma podłoże genetyczne.
Spis treści:
Autyzm to przede wszystkim opóźniony rozwój mowy i unikanie kontaktu z otoczeniem
Objawy autyzmu — jak zachowują się osoby z autyzmem?
Objawy autyzmu można zaobserwować podczas zabawy
Autyzm powoduje problemy z odbieraniem bodźców
Jak rozpoznawany jest autyzm? Czy znane są przyczyny autyzmu?
Jakie zmiany w genach przyczyniają się do rozwoju autyzmu u dzieci?
Zdiagnozowano autyzm u dziecka — i co dalej?
Choroby metaboliczne też mogą wywoływać objawy autyzmu!
Jak się leczy choroby metaboliczne?
Badania genetyczne mogą przywrócić szanse dziecka z objawami autystycznymi na normalny rozwój
Spis treści
Autyzm to przede wszystkim opóźniony rozwój mowy i unikanie kontaktu z otoczeniem
Każde dziecko z autyzmem jest inne, dlatego też najczęściej mówi się o „zaburzeniach ze spektrum autyzmu”. Można jednak wyróżnić pewne cechy wspólne dla wszystkich dzieci, które są nim dotknięte. Przede wszystkim taki maluch stroni od kontaktu z otoczeniem, nie reaguje na imię, ma problemy z dostosowaniem się do jakichkolwiek zmian w tym otoczeniu (lubi, gdy wszystko jest na swoim miejscu, chodzi tymi samymi ścieżkami), często powtarza też określone zachowania i czynności.
Objawy autyzmu – jak zachowują się osoby z autyzmem?
Jakie jeszcze są znane objawy autyzmu? Dziecko autystyczne może nie reagować uśmiechem na uśmiech, unikać kontaktu wzrokowego i nie lubić się przytulać. Wielu autystyków ma poważne zaburzenia w rozwoju mowy. Część nie mówi w ogóle, część posługuje się pojedynczymi słowami lub zwrotami. Niektórym dzieciom zdarza się powtarzać słowa lub zdania wypowiedziane przez inne osoby (to tzw. echolalia). Jednak pomimo trudności z opanowaniem mowy, dzieci autystyczne nie próbują kontaktować się z otoczeniem w żaden inny sposób, np. gestem, mimiką, krzykiem. Rodzic może odnieść wrażenie, że jego pociecha żyje we własnym świecie.
Objawy autyzmu można zaobserwować podczas zabawy
Wiele objawów tego zaburzenia można zaobserwować podczas zabawy. Dziecko z autyzmem nie bawi się zabawkami tak jak rówieśnicy – najczęściej niezgodnie z tym, do czego są przeznaczone. Nie potrafi też bawić się w odgrywanie ról. Ma tendencję do układania według ustalonego przez siebie schematu, np. samochodzików w rządki albo kloców według ich koloru, kształtu czy wielkości.
W przebiegu autyzmu często pojawia się tzw. fiksacja, polegająca na koncentrowaniu się/ przywiązaniu do konkretnych osób, przedmiotów, sytuacji czy zachowań. Często skupiają też swoją uwagę na jednej tylko dziedzinie. Jednym z objawów są też tzw. stereotypie ruchowe. Malec może bez celu podskakiwać, machać rękami lub kręcić się w kółko. Nierzadko wpadają w złość i są agresywne.
Autyzm powoduje problemy z odbieraniem bodźców
Dzieci z autyzmem obierają świat inaczej niż rówieśnicy. Występują u nich tzw. zaburzenia integracji sensorycznej. Przetwarzanie bodźców płynących z zewnątrz jest u nich nieprawidłowe. Nie odbierają ich tak jak inne dzieci, nie potrafią też na nie prawidłowo reagować. Ich zmysły są albo za bardzo wyostrzone, albo przeciwnie – nieuwrażliwione. Nawet najdelikatniejszy dotyk dziecko z autyzmem może odczuwać jako bardzo silny. To co dla nas będzie zwykłym dźwiękiem, dla niego może stać się trudnym do zniesienia hałasem. Bywa też odwrotnie. Maluch może być niewrażliwy na dotyk i w związku z tym będzie próbował dostymulować się, np. uderzając głową o ścianę albo rzucając na podłogę.
Autystyczne dziecko nie postrzega też przedmiotów jako pewnej całości, widzi w nich tylko poszczególne elementy. Patrząc na twarz mamy, widzi np. tylko oko albo tylko nos. To wszystko powoduje, że maluch często ma problemy ze zrozumieniem prostych komunikatów.
Pierwsze objawy autyzmu mogą pojawić się w różnym momencie życia. Czasem już po narodzinach widać, że dziecko zachowuje się inaczej. Niekiedy choroba pojawia się zupełnie niespodziewanie. Dziecko do pewnego momentu rozwija się prawidłowo i nagle w ciągu zaledwie kilku dni czy tygodni gubi zdobyte wcześniej umiejętności. Są też dzieci, u których autyzm rozwija się stopniowo. Przyjęto jednak, że objawy autyzmu powinny ujawnić się u dziecka do 3 roku życia. Oczywiście nie wszystkie charakterystyczne symptomy tego zaburzenia muszą być obecne, mogą mieć też różne nasilenie.
Jak rozpoznawany jest autyzm? Czy znane są przyczyny autyzmu?
Diagnostyka autyzmu wymaga udziału wielu specjalistów – psychologa, pedagoga, psychiatry czy pediatry. Najpierw zbierany jest szczegółowy wywiad z rodzicami dziecka, którzy odpowiadają na pytania dotyczące przebiegu ciąży, porodu oraz tego, jak wyglądał dotychczasowy rozwój dziecka – od narodzin do chwili obecnej. Potem specjaliści sami obserwują dziecko, sprawdzają jak maluch zachowuje się w towarzystwie obcych, a jak w towarzystwie rodziców. Przyglądają się temu, jak maluch organizuje sobie czas, gdy nikt nie proponuje mu żadnego zajęcia. Przyczyny autyzmu wciąż są jeszcze niedokładnie poznane. Wiadomo, że do rozwoju zaburzeń mogą się przyczynić zmiany w genach.
Jakie zmiany w genach przyczyniają się do rozwoju autyzmu u dzieci? Które badania pomogą je zlokalizować?
Z badań naukowych wynika, że nawet 30% wszystkich przypadków zaburzeń ze spektrum autyzmu może mieć podłoże genetyczne. Do rozpoznania genetycznej przyczyny autyzmu niezbędne mogą więc okazać się testy DNA oraz konsultacja z lekarzem genetykiem. Wśród badań zalecanych w diagnostyce autyzmu wymienia się badanie kariotypu oraz badania w kierunku mutacji w określonych genach, w tym: FMR1, PTEN i MECP2. Badania te przybliżają rodziców oraz lekarza do tego, by poznać przyczyny autyzmu u dziecka.
Ponadto udało się wykazać, że ryzyko wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu u bliźniaka jednojajowego (identycznego pod względem zestawu genów) chorego dziecka, wynosi od 36% do 95%. Z kolei w rodzinach, w których jest już dziecko dotknięte autyzmem, ryzyko urodzenia się kolejnego z tym zaburzeniem określa się na ok. 2–18%.
Zdiagnozowano autyzm u dziecka – i co dalej?
Objawy autyzmu mogą wynikać z chorób, których przebieg można zatrzymać. Im wcześniej zdiagnozujemy autyzm u dziecka i poznamy przyczyny autyzmu, tym lepiej będzie ono radzić sobie w późniejszym życiu. Według danych statystycznych 10 do 15% dzieci, u których szybko postawiono diagnozę i wdrożono leczenie udaje się wyjść z autyzmu. U pozostałych stosuje się odpowiednio dobraną terapię, która może znacznie poprawić funkcjonowanie dziecka. Zastosowanie właściwego leczenia umożliwia zatrzymanie choroby, zapobiega także dalszemu pogłębianiu objawów autystycznych.
Choroby metaboliczne też mogą wywoływać objawy autyzmu!
Przyczyny objawów ze spektrum autyzmu można szukać we wrodzonych chorobach metabolicznych. Gdy organizm malucha nie metabolizuje poprawnie niektórych substancji dostarczanych z pokarmem, dochodzi ich nagromadzania się w nieprzetworzonej, toksycznej formie.
Choroby metaboliczne są bardzo podstępne i mogą się rozwijać latami, niezauważone. Podczas gdy dziecko rodzi się zdrowe, z każdym posiłkiem w jego ciele dochodzi do poważnych uszkodzeń różnych narządów, w tym także układu nerwowego i mózgu. Takie uszkodzenia dają objawy ze spektrum autyzmu.
Jak leczy się choroby metaboliczne?
Choroby metaboliczne to zaburzenia, które są silnie związane z dietą. Z tego też powodu ich leczenie nie należy wcale do trudnych. Aby załagodzić objawy choroby, często wystarczy zmodyfikować dietę. Jeśli wiemy, które składniki diety są toksyczne dla młodego organizmu, wystarczy je wyeliminować z diety lub ograniczyć ich spożycie. Z kolei, jeśli mamy świadomość, których składników odżywczych dziecku brakuje, zastosowanie odpowiedniej suplementacji zapobiegnie pogłębieniu się choroby i zapewni mu prawidłowy rozwój.
Pierwsze objawy choroby metabolicznej – choroby syropu klonowego są charakterystyczne dla autyzmu. Podobnie jest w przypadku argininemi – choroba metabolicznej, która wywołuje poważne opóźnienie rozwojowe. W obu przypadkach wystarczyłoby zmienić dietę, aby pomóc dziecku i zminimalizować niepożądane objawy, a nawet zupełnie je cofnąć.
Nie zawsze choroba metaboliczna jest przyczyną autyzmu, jednak w literaturze medycznej możemy przeczytać, że:
„Pojawienie się cech autystycznych u niemowlęcia, które początkowo dobrze się rozwija, wskazuje na jeden z wrodzonych błędów metabolizmu”[1].
Badania genetyczne mogą przywrócić szanse dziecka z objawami autystycznymi na normalny rozwój
W diagnostyce chorób genetycznych bardzo skutecznych narzędziem jest badanie WES.
Badanie WES jest wykorzystywane w diagnostyce genetycznych przyczyn autyzmu i zaburzeń rozwoju intelektualnego, padaczek, chorób neurologicznych, kardiologicznych, hematologicznych, zaburzeń odporności, czy chorób metabolicznych. Badanie WES może być wskazane również w sytuacji, w której u dziecka istnieje wiele niespecyficznych objawów, a ich przyczyny nie udało się do tej pory ustalić.
Badanie WES jest wykonywane technologią NGS, która pozwala na szczegółowe poznanie budowy każdego z genów. To szansa na wykrycie nawet rzadkich zmian, które u danej osoby mogą prowadzić do rozwoju objawów choroby genetycznej.
Badanie WES sprawdza sekwencje kodujące w aż 23 tysiące genów w ciele człowieka czyli cały eksom człowieka.
Masz pytania odnośnie badań dla dzieci z autyzmem?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Źródła: 1. Jamroz, A. Pyrkosz, Zaburzenia ze spektrum autyzmu. Aspekt genetyczno-metaboliczny,[w:] „Spektrum autyzmu. Postępy w diagnozie i terapii”, red. B. Galas-Zgorzalewicz, E. Mojs, wyd. NUM w Poznaniu, Poznań 2017.
Autor: Natalia Jeziorska — redaktor medyczny
Zdjęcie: Designed by Freepik
Aktualizacja: 19 września 2019 r.
REKLAMA
Warto przeczytać:
- Wasze dziecko jeszcze nie mówi? Sprawdźcie co może być przyczyną
- Zespół Retta – choroba genetyczna, która powoli odbiera nam dziecko