Jak opiekować się osobą chorą na Alzhaimera?
U bliskiej Ci osoby wykryto Alzheimera? Twoje wsparcie i pomoc będą jej teraz bardzo potrzebne. Dowiedz się, w jaki sposób opiekować się chorym na to schorzenie, na czym polega choroba i jak przebiega, a także w jaki sposób zmniejszyć u siebie ryzyko jej wystąpienia.
Spis treści
Alzheimer to choroba mózgu – na czym polega?
Mózg stopniowo przestaje prawidłowo funkcjonować, co uniemożliwia wykonywanie nawet pozornie zwykłych czynności. Choroba polega na obumieraniu neuronów i synaps, które nie mogą przekazywać informacji. Wiąże się to przede wszystkim z odkładaniem szkodliwego białka. Za Alzheimera odpowiadają różne czynniki – głównie wiek powyżej 65 lat, czynniki genetyczne (gen APOE4 zwiększa ryzyko choroby aż 15-krotnie) czy czynniki środowiskowe (np. cukrzyca, niska aktywność umysłowa, miażdżyca czy zbyt wysokie stężenie triglicerydów).
Zobacz też: Demencja – jej przyczyną może być choroba Alzheimera
Choroba Alzheimera – etapy
Alzheimer ma 3 zasadnicze etapy. W pierwszej fazie objawy są delikatne i obejmują głównie utratę pamięci krótkotrwałej (lekkie kłopoty z zapamiętywaniem czy przypominaniem sobie np. dat), lekkie zmiany osobowości, problemy z orientacją w nowym miejscu czy z koordynacją ruchową w czasie precyzyjnych czynności (np. pisania).
Drugi etap choroby to pogłębione problemy z pamięcią (np. z rozpoznaniem bliskich) i mową, wycofanie społeczne, kłopoty z wykonywaniem codziennych czynności, utrata zdolności liczenia czy zmiany osobowości. Często zdarzają się również urojenia. W ostatniej fazie Alzheimera chory nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować, nie wykonuje nawet zwykłych czynności i wymaga całkowitej opieki.
Alzheimer – opieka to wsparcie psychiczne
Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa jest w tym przypadku niezwykle istotne, ponieważ chory może czuć się zagubiony czy zaniepokojony. Warto również – szczególnie na początku choroby, gdy jej rozwój można jeszcze opóźnić – pomóc choremu jak najdłużej zachować samodzielność. Oprócz profesjonalnej rehabilitacji czy terapii dobrze znaleźć specjalne zajęcia w domu. Mogą to być m.in. oglądanie wspólnie starych fotografii, zachęcanie do wykonywania codziennych czynności, zabawa z ukochanym zwierzęciem, treningi pamięci czy wspólne hobby.
Alzheimer – opieka to wsparcie praktyczne
W domu, w którym przebywa osoba chora, warto zastosować kilka zasad i nowych rozwiązań, dzięki którym zapewnione zostanie bezpieczeństwo całej rodzinie. Chodzi przede wszystkim o dostosowanie wszystkich pomieszczeń, uzależniając stopień zmian od zaawansowania choroby. Warto, aby chory miał swój pokój, który dobrze zna.
Gdy chory może jeszcze samodzielnie chodzić sprawdzą się m.in. duże zegary, kalendarze (najlepiej z wyrywanymi kartkami), zabezpieczenie schodów, okien i gniazdek, zmiana kuchenki gazowej na elektryczną, opisanie zawartości szafek czy nawet naklejenie karteczek z nazwami przedmiotów.
Badanie na chorobę Alzhaimera – sprawdź, czy masz gen APOE4
Obecność tego genu może zwiększać u Ciebie ryzyko Alzhaimera aż 15 razy! Jeśli więc bliska Ci osoba choruje, warto sprawdzić, czy również Ty masz wyższe prawdopodobieństwo zachorowania. Dzięki tej ważnej wiedzy masz szansę szybko wprowadzić odpowiednią profilaktykę (m.in. zdrowy styl życia, aktywność intelektualną), a w razie pojawienia się pierwszych objawów – od razu działać.
Dowiedz się więcej: Alzheimer – poznaj gen, który podwyższa ryzyko zachorowania
Zdjęcie: Designed by Freepik