Jaki ojciec, taki syn – czyli 8 cech, które dziedziczymy po swoich rodzicach
Chyba każdy przyszły rodzic zastanawia się, jak będzie wyglądać i zachowywać się jego dziecko. Czy będzie wysokie, jak tata, czy raczej odziedziczy niski wzrost po mamie? A może otrzyma którąś z cech od swoich dziadków, np. ciemne włosy babci i jej łagodny temperament? Tego typu pytania nikogo nie dziwią. Faktycznie jest tak, że wiele cech wyglądu i charakteru dziedziczymy po przodkach.
Oczywiście nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć, jak będzie wyglądało nasze dziecko. Na cechy fizyczne i psychiczne każdego człowieka wpływa bowiem bardzo wiele genów. Nie wiemy, które z nich dziecko otrzyma od matki, a które od ojca. Nie wiemy też jakie będą relacje pomiędzy poszczególnymi genami — które okażą się silniejsze (dominujące) i tym samym ujawnią się u dziecka, a które słabsze (recesywne). Nie możemy też zapominać o czynnikach środowiskowych, które w dużej mierze decydują o tym, jacy jesteśmy. Czy wygląd i charakter człowieka jest zatem czystą loterią? Nie do końca.
Oto 8 cech które dziedziczymy po swoich rodzicach:
Spis treści
Kolor oczu
Za ciemny kolor oczu odpowiada gen dominujący, za jasny recesywny. Każdy z rodziców przekazuje dziecku tylko jedną wersję danego genu – dominującą lub recesywną. Jeśli tata przekaże dziecku gen dominujący, a mama recesywny, to w tej „potyczce” zwycięstwo odniesie gen dominujący (jako silniejszy) i maluch będzie miał ciemną barwę oczu. A czy możemy mieć do czynienia z sytuacją, kiedy dziecko niebieskookiej kobiety i brązowookiego mężczyzny ma oczy koloru niebieskiego? Tak! Pamiętajmy, że gen zawsze występuje w dwóch wersjach. Jeśli obok genu dominującego ojciec będzie posiadał gen recesywny i przekaże go dziecku, to wówczas będzie ono miało oczy koloru niebieskiego.
A dziecko niebieskookich rodziców? Czy ono może mieć oczy koloru brązowego? Nie, ponieważ do wystąpienia oczu koloru niebieskiego potrzebne są zawsze 2 geny recesywne. Żaden z niebieskookich rodziców nie posiada więc genu dominującego (odpowiadającego za ciemną barwę oczu), który mógłby przekazać dziecku.
Kolor włosów
Kolor włosów dziedziczymy w bardzo podobny sposób jak kolor oczu – za ciemne włosy odpowiada gen dominujący, za jasne recesywny. Pewien wyjątek stanowią włosy rude. Na temat dziedziczenia tej barwy powstało już wiele teorii. Jedna z nich mówi, że rudy kolor włosów wynika z obecności genu MC1R, inna, że jest to efekt przystosowania do chłodnego, deszczowego klimatu.
Rysy twarzy
Jeśli chodzi o rysy twarzy, to tutaj też możemy wyróżnić cechy dominujące i recesywne. Przykładowo za garbaty nos, podobnie jak za odstające uszy odpowiadają geny dominujące. Z kolei za nos o prostym grzbiecie i przylegających uszach geny recesywne.
Wzrost
Nie da się wskazać jednego genu odpowiadającego za wzrost dziecka. Jest to bowiem cecha uwarunkowana wieloma genami. Wzrost jest też zawsze pewną wypadkową wzrostu matki i ojca. W przybliżeniu możemy go obliczyć za pomocą wzoru:
- zrost dziewczynki = (wzrost mamy + wzrost taty — 13) : 2
- wzrost chłopca = (wzrost mamy + wzrost taty +13) : 2
Pamiętajmy jednak, że na to, jaką długość ciała będzie miało nasze dziecko ogromny wpływ mają również czynniki środowiskowe, takie jak dieta, ilość ruchu czy snu.
Warto przeczytać: Niski wzrost u dziecka — jakie mogą być tego przyczyny?
Inteligencja
Są już dowody na to, że niektóre geny, w połączeniu z czynnikami środowiskowymi, mogą decydować o inteligencji człowieka. W 2017 roku amerykańscy naukowcy przebadali materiał genetyczny pochodzący od 78 tysięcy osób i odnaleźli w nim nowe geny związane z inteligencją. Wyniki swoich badań zamieścili w czasopiśmie „Nature Genetics”. Na chwilę obecną znamy aż 52 geny, które są obecne u osób z wysokim ilorazem inteligencji. Naukowcy nie wiedzą jeszcze jaką funkcję pełni każdy z nich. Część na pewno wpływa na działanie komórek nerwowych. Trzeba jednak pamiętać, że geny to przede wszystkim predyspozycje. Wrodzona inteligencja może bardzo pomóc nam w codziennym życiu. Wszystkiego jednak nie załatwi. Równie duże znaczenie ma środowisko oraz to, jak ciężko pracujemy.
Talent
Z dziedziczeniem talentu jest trochę tak, jak z dziedziczeniem inteligencji. Wrodzone zdolności nie będą miały szansy się rozwinąć bez sprzyjających warunków i ciężkiej pracy. Jeśli ojciec dziecka jest cenionym w świecie nauki fizykiem, a mama sławną skrzypaczką, to istnieje szansa, że maluch przejmie talent po którymś z rodziców. Nie można jednak uważać tego za pewnik. Posiadanie „genów talentu” nie wystarczy do osiągnięcia sukcesu. Talent trzeba jeszcze pielęgnować.
Temperament
Dziecko może odziedziczyć po rodzicach również pewne cechy charakteru oraz temperament. To, czy dziecko będzie pełnym energii ekstrawertykiem czy raczej cichym, zamkniętym w sobie i lubiącym wyłącznie swoje towarzystwo introwertykiem, może być zapisane w jego genach. Oczywiście również w przypadku dziedziczenia cech osobowości bardzo dużo będzie zależeć od środowiska, w jakim dziecko żyje i dorasta.
Choroby
Rak piersi, cukrzyca, celiakia, Alzheimer, ale też takie choroby jak fenyloketonuria czy zespół Dravet to choroby dziedziczne. Sposób tego dziedziczenia może być różny – dominujący, recesywny, sprzężony lub niesprzężony z płcią dziecka. Choć współczesna medycyna nie potrafi jeszcze wyleczyć większości z nich, to dzięki badaniom genetycznym można diagnozować. Później, za sprawą właściwej terapii, możemy zapobiec rozwojowi niektórych z nich albo sprawić, by ich skutki były dla dziecka mniej dotkliwe.
W diagnostyce chorób genetycznych bardzo skutecznych narzędziem jest badanie WES.
Badanie WES jest wykorzystywane w diagnostyce genetycznych przyczyn autyzmu i zaburzeń rozwoju intelektualnego, padaczek, chorób neurologicznych, kardiologicznych, hematologicznych, zaburzeń odporności, czy chorób metabolicznych. Badanie WES może być wskazane również w sytuacji, w której u dziecka istnieje wiele niespecyficznych objawów, a ich przyczyny nie udało się do tej pory ustalić.
Badanie WES jest wykonywane technologią NGS, która pozwala na szczegółowe poznanie budowy każdego z genów. To szansa na wykrycie nawet rzadkich zmian, które u danej osoby mogą prowadzić do rozwoju objawów choroby genetycznej.
Badanie WES sprawdza sekwencje kodujące w aż 23 tysiące genów w ciele człowieka czyli cały eksom człowieka.
Zdjęcie: Designed by Freepik