Badanie na trombofilię wrodzoną – jeden test, spokój na resztę życia!
Badanie DNA w kierunku trombofilii wrodzonej, czyli genetycznie uwarunkowanej podatności na chorobę żył zwaną zakrzepicą, wykonane raz, wystarcza na całe życie. To badanie powinny mieć na uwadze kobiety, które stosują lub planują stosować antykoncepcję hormonalną oraz kobiety w ciąży. Dlaczego?
Zakrzepica — powszechnie uważana za chorobę przyszłych matek….
A to wszystko dlatego, że w czasie ciąży w ciele kobiety uaktywniają się mechanizmy chroniące ją przed nadmiernym krwawieniem podczas porodu. Wzrasta u niej poziom fibrynogenu, czyli białka, przez które krew kobiety robi się bardziej lepka i łatwiej krzepnie. Wszystko dzieje się za sprawą szalejących w organizmie przyszłej matki hormonów. Ucisk na żyły biodrowe, spowodowany rozciągającą się macicą również może przyczynić się do wystąpienia zmian zakrzepowych, których powikłaniem może być zatorowość płucna.
Ból, zaczerwienienie i zwiększenie obwodu nóg nie musi być więc niewinnym objawem ciąży, ale symptomem powstającej w żyłach zakrzepicy — i na pewno nie można go lekceważyć. Zakrzepica staje się jednak największym problemem, gdy ciężarna posiada jeszcze trombofilię wrodzoną, a więc podatność do zakrzepicy, którą wywołują już określone mutacje genetyczne.
Dowiedz się więcej: Zakrzepica — dowiedz się, czy masz do niej predyspozycje
Antykoncepcja hormonalna i jej prozakrzepowe właściwości
Dotyczące głównie antykoncepcji dwuskładnikowej. Znajdujące się w niej estrogeny podnoszą bowiem krzepliwość krwi. Gdy dołożymy do tego jeszcze obecność tromofilii wrodzonej, ryzyko zakrzepicy u pacjentki wzrośnie nawet kilkadziesiąt razy. Właśnie dlatego zażywanie tabletek, które w swoim składzie mają estrogen, przez kobiety obciążone genetycznie jest absolutnie niewskazane. Ewentualnie można je jeszcze zastąpić opartą na progestagenach antykoncepcją jednoskładnikową, która będzie w tym przypadku bezpieczniejsza.
Mutacja genu protrombiny i V Leiden –przyczyny poronienia oraz zmian zakrzepowych
Znanych jest kilka genów, których mutacje prowadzą do wrodzonych zaburzeń krzepliwości krwi, a więc wspomnianej trombofilii wrodzonej. Tą zdecydowanie najbardziej powszechną będzie mutacja V Leiden, w której zmianie ulega V czynnik krzepnięcia krwi. Obecność tej mutacji jest bardzo częstą genetyczną przyczyną poronień oraz silnym czynnikiem ryzyka rozwoju zakrzepicy. Może doprowadzić do wewnątrzmacicznego obumarcia płodu lub znacznie spowolnić jego wzrost. Mutacja czynnika V Leiden jest mutacją dziedziczną.
Niebezpieczna dla ciąży, zwłaszcza na początku, może być również mutacja genu protrombiny. U nosicielek tej mutacji częściej niż u innych ciężarnych dochodzi do odklejenia się łożyska, co powoduje, że ciążę nie zawsze udaje się utrzymać. Za zakrzepicą i utratą ciąży mogą również stać warianty C677T i A1298C genu MTHFR. Niedobory kwasu foliowego, który u nosicielek tych wariantów nie jest dobrze wchłaniany, mogą być przyczyną poważnych chorób u dziecka, np. wad cewy nerwowej. Dlatego każdej matce, u której stwierdzono obecność wariantów C677T i A1298C genu MTHFR zaleca się przyjmowanie większych dawek kwasu foliowego.
Warto przeczytać: Warianty genu MTHFR, które zaburzają przyswajanie ważnej witaminy
Trombofilia wrodzona – co zrobić, aby mieć geny pod kontrolą
Aby mieć szanse w walce z zakrzepicą trzeba najpierw wiedzieć, co ją powoduje. Wpływ na rozwój zakrzepicy ma zarówno tryb życia (częste podróże, rozległe operacje chirurgiczne, długotrwałe unieruchomienie) jak i stosowanie antykoncepcji czy właśnie predyspozycje genetyczne. Bo proces krzepnięcia krwi, jak zresztą wiele innych procesów zachodzących w organizmie człowieka, sterowany jest przez geny. Gdy gen w wyniku uszkodzenia zacznie działać nieprawidłowo, mechanizm krzepnięcia też zostaje zaburzony. Uszkodzenia w materiale genetycznym da się jednak wychwycić przy pomocy badań DNA. Są one bardzo ważne, jeśli zależy nam na świadomym planowaniu rodziny. Trombofilię i zakrzepicę da się bowiem leczyć (podając leki przeciwzakrzepowe) i tym samym doprowadzić ciąże do szczęśliwego finału, czyli urodzenia zdrowego dziecka.
Wpis sponsorowany, aktualizacja: 5 marca 2018 r.
Zdjęcie: Zaprojektowane przez Freepik
Masz pytania odnośnie badania na trombofilię wrodzoną? Napisz do nas na adres: redakcja@genetyczne.pl