Jak warianty pewnego genu zaburzają przyswajanie ważnej witaminy w organizmie
Tą witaminą jest kwas foliowy, a wariantem genetycznym zaburzającym jej przyswajanie wariant C677T oraz A1298C genu MTHFR. Statystycznie posiada je nawet co druga Polka. Jak obecność tych dwóch wariantów wpływa na nasze zdrowie i dla kogo jest najniebezpieczniejsza?
Warianty C677T i A1298C genu MTHFR – najbardziej szkodliwe dla kobiet w ciąży
I co za tym idzie, również dla dziecka, które przez niedobory kwasu foliowego w organizmie matki jest zagrożone wadami wrodzonymi układu nerwowego – np. rozszczepem kręgosłupa. Są to tzw. wady cewy nerwowej. Właśnie z uwagi na nie ginekolodzy przepisują swoim pacjentkom preparaty z kwasem foliowym. By chroniły nienarodzone dziecko przed poważnymi nieprawidłowościami.
By zaopatrzyć swój organizm w odpowiednie ilości tej cennej witaminy, kobiety powinny suplementować ją już 3 miesiące przed planowanym zapłodnieniem. Wady cewy nerwowej powstają bowiem we wczesnym okresie życia płodowego. Często kobieta nie zdaje sobie wtedy jeszcze sprawy, że zaszła w ciążę. Organizm przyszłej mamy powinien być więc zaopatrzony w odpowiednią dawkę kwasu foliowego już od pierwszych dni ciąży. Niestety obecność wariantów C677T i A1298C genu MTHFR może to uniemożliwić. Przez nią kwas foliowy nie przyswaja się w takich ilościach, w jakich powinien. Organizm nie potrafi go przekształcić do formy, którą może wykorzystać.
Warianty C677T i A1298C genu MTHFR – szkodliwa również dla serca…
Kwas foliowy, oprócz tego, że chroni dziecko przed wadami cewy nerwowej, odpowiada też za utrzymanie właściwego poziomu pewnej bardzo ważnej substancji w naszym organizmie – homocysteiny. Niewielkie ilości tego aminokwasu są potrzebne naszemu ciału do prawidłowego funkcjonowania. Problem pojawia się wtedy, gdy jest jej za dużo. Wtedy działa destrukcyjnie na wyściółkę naczyń krwionośnych. Zaczyna się w nich gromadzić coraz więcej „złego” cholesterolu (LDL). To z kolei grozi m.in. miażdżycą, zakrzepicą, udarem, zawałem serca, a w okresie ciąży stanem przedrzucawkowym. Może też skutkować poronieniem i innymi ciążowymi powikłaniami.
Zobacz też: Masz opuchnięte i bolące nogi? Uważaj! To może być zakrzepica!
Warianty C677T i A1298C genu MTHFR – przy nich suplementacja zwykłym kwasem foliowym nie przynosi efektu
By kwas foliowy, który dostarczamy z pożywieniem i w suplementach diety mógł pełnić swoją funkcję, musi najpierw przejść z formy nieaktywnej w aktywną. Odpowiedzialny za ten proces jest właśnie gen MTHFR. Chyba, że będziemy posiadaczami dwóch wspomnianych wariantów tego genu. Wtedy mechanizm przetwarzania kwasu foliowego zaczyna zawodzić. Kobiecie z wariantami C677T/A1298C genu MTHFR może się wydawać, że właściwie suplementuje kwas foliowy. W rzeczywistości będzie miała jego niedobory, choć badanie analityczne może sugerować inaczej. Często poziom tej witaminy okazuje się za wysoki. Zgromadzony w organizmie kobiety z ww. wariantami genetycznymi kwas foliowy ma jednak formę nieaktywną. Krąży więc po nim niewykorzystany. Co kobieta może zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim powinna wykonać badanie wariantów C677T i A1298C genu MTHFR. Służą do tego proste badania genetyczne.
Badanie wariantów C677T/ A1298C genu MTHFR – podpowie jak chronić dziecko przed wadami cewy nerwowej, a kobietę przed chorobami serca
Badanie wariantów C677T i A1298C genu MTHFR jest badaniem bardzo prostym. Wykonuje się je z wymazu z policzka. Można pobrać nawet w domu. Wynik badania dostarcza wielu ważnych informacji. Kobieta dowiaduje się, czy posiada wspomniane warianty. Tym samym zostaje poinformowana, jakie suplementy kwasu foliowego będą dla niej najlepsze. Dzięki temu może chronić zdrowie i życie swoje oraz swojego dziecka.
Posiadaczki dwóch ww. wariantów genu MTHFR powinny przyjmować inną formę kwasu foliowego, niż kobiety, które jej nie posiadają. Chodzi o formę już przetworzoną. Przyswaja się ona znacznie lepiej niż zwykły kwas foliowy. Dzięki temu jest odpowiednia dla kobiet z wariantami C677T i A1298C genu MTHFR. Zażywając kwas foliowy w takiej „specjalnej” formie kobieta ma szansę ochronić zdrowie swoje i swojego dziecka. Robiąc badanie, a potem stosując odpowiedni suplement, obniży homocysteinę do bezpiecznego poziomu, a dziecku zapewni taką dawkę kwasu foliowego, aby mogło prawidłowo rosnąć i rozwijać się.
Aktualizacja: 5 marca 2018 r.
Autor: Natalia Jeziorska — redaktor medyczny
Masz pytania odnośnie badania wariantów C677T/A1298C genu MTHFR? Napisz do nas na adres redakcja@genetyczne.pl