baner nova
baner nova

Masz opuchnięte i bolące nogi? Uważaj! To może być zakrzepica!

Bóle nóg a zakrzepicaDoskwierają ci bóle i obrzęki nóg? Do tego dochodzi uczucie ciężkości i zaczerwieniania? Swój stan tłumaczysz oczywiście przemęczeniem oraz siedzącą pracą. Tymczasem przyczyny takich objawów mogą być naprawdę bardzo różne. Od zaburzeń układu krążenia, niewydolności nerek, po reakcję na niektóre leki. Nigdy ich nie lekceważ, gdyż mogą choć nie muszą, być objawem poważnej choroby.

Choroba serca, a może niewydolność nerek – bóle i obrzęki nóg mogą mieć różne przyczyny

Obrzęki nóg są bardzo częstym objawem niewydolności krążeniowej. Początkowo nogi puchną tylko wieczorem. W miarę postępu choroby obrzęki pojawiają się już zarówno w godzinach wieczornych, jak i nad ranem. Wywołane miażdżycą przewlekłe niedokrwienie nóg również sprzyjać będzie powstawaniu opuchlizny i bólu kończyn dolnych. W pierwszym okresie może on dokuczać tylko przy chodzeniu, potem pojawi się także podczas siedzenia czy leżenia. Nogi osoby cierpiącej na niedokrwienie są też często blade i zimne.Podobnie dzieje się w zaburzeniach układu moczowego. Przy chorobach nerek, oprócz zmiany częstotliwości oddawania moczu, występuje również opuchlizna, nie tylko nóg, ale i całego ciała. Jest to najczęściej wynikiem zatrzymania się wody i sodu w organizmie.

Takie dolegliwości bywają ponadto skutkiem działania wybranych leków, szczególnie tych, których zażywanie będzie powodować zastój wody. Negatywną reakcję mogą wywołać np. niektóre leki na nadciśnienie, leki przeciwzapalne oraz hormony. Czasem opuchlizna jest odpowiedzią naszego ciała na konkretny składnik danego medykamentu, na który jesteśmy uczuleni.

O tym jak wielu Polaków ma kłopoty z kręgosłupem wiadomo nie od dziś! One również mogą być przyczyną uczucia dyskomfortu w nogach. Problemy z kręgosłupem są najczęściej rezultatem urazu przebytego w przeszłości lub zmian zwyrodnieniowych, co jest już związane ze starzeniem się organizmu.

celiakia baner

Zakrzepica – choroba nazywana „cichym zabójcą”

Żylna choroba zakrzepowo- zatorowa, zwana też zakrzepicą jest poważną chorobą, polegającą na zaburzeniach krzepnięcia krwi.

Schorzenie to możewywołać trombofia wrodzona (genetycznie uwarunkowana podatność na zakrzepicę) i mutacja V Leiden, czyli zmutowany czynnik krzepnięcia krwi, bądź też mutacja genu protrombiny. Dla pacjentów z zakrzepicą szalenie niebezpieczne są przede wszystkim tworzące się zakrzepy. Mają one najczęściej postać zbitych krwinek, które przylepiły się do ściany naczynia, bądź też białka lub tzw. włóknika. Zakrzep prowadzi do zwężenia się naczynia krwionośnego, co sprawia, że krew nie jest w stanie swobodnie w nim przepływać. Czasem dochodzi do oderwania się takiego zakrzepu i jego popłynięcia wraz z prądem krwi do ważnych narządów wewnętrznych. Właśnie w taki sposób powstaje np. zator płucny, który jest już stanem zagrażającym życiu chorego. Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że w twoim ciele doszło do rozwoju zakrzepicy?

 

Zakrzepica – jakie objawy mogą świadczyć o jej rozwoju

Zakrzepica może dawać objawy podobne do tych, jakie omówiliśmy już na początku artykułu. Tym co powinno wzbudzić Twój niepokój będą zatem:

  • Obrzęki i bóle kończyn
  • Zaczerwienienie skóry kończyn
  • Duszności i bóle w klatce piersiowej

Nie wszystkie z wymienionych wyżej objawów muszą występować jednocześnie. Czasem choroba w ogóle nie daje o sobie znać. To dlatego o zakrzepicy często mówi się „cichy zabójca”.

Zakrzepica – na czym opiera się leczenie chorych żył

W leczeniu zakrzepicy stosuje następujące metody:

  • Podawanie leków przeciwzakrzepowych, które hamują rozrost skrzepów i zapobiegają powstawaniu nowych
  • Rozpuszczanie obecnych zakrzepów
  • Operacje chirurgiczne
  • Zakładanie specjalnych opasek i podkolanówek uciskowych

Kto jest w grupie ryzyka? Zakrzepica i jej diagnostyka

Zakrzepica grozi przede wszystkim osobom prowadzącym niezdrowy tryb życia, a więc osobom otyłym, palaczom oraz wszystkim stroniącym od aktywności fizycznej. Szczególną czujność powinny również zachować kobiety stosujące lub zamierzające stosować antykoncepcję hormonalną. Warto zbadać się na obecność zakrzepicy jeśli planujemy dłużą podróż lub operację, po której będziemy długo unieruchomieni.

No dobrze, ale jak sprawdzić czy za rozwojem zakrzepicy nie stoją wspomniane mutacje genetyczne? To proste! Wykonać test DNA w kierunku trombofilii wrodzonej, który jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy obecność zmian genetycznych, które podnoszą ryzyko rozwoju zakrzepicy. Sama chorobę, bo trombofilia jeszcze chorobą nie jest, diagnozuje się kilkoma sposobami – przy pomocy tzw. USG Dopplera, które bada przepływ krwi w żyłach lub testami biochemicznymi, sprawdzającymi poziom specyficznych substancji w organizmie pacjenta, tzw. poziom D-dimerów.

Źródło zdjęć: pixabay.com

 

 

 


 


kalendarz ciążypierwsze objawy ciążyporód dziecka w którym tygodniu ciąży jestem badania podczas ciążypológćwiczenia w ciążyusg w ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

,,,