Jakie są przyczyny autyzmu? Kiedy warto wykonać badania genetyczne?
Autyzm to całościowe zaburzenie w rozwoju, które objawia się u każdego dziecka inaczej. Przyczyna autyzmu może leżeć w genach, do rozwoju zaburzeń autystycznych może dojść także w wyniku działania czynników środowiskowych. Skąd wiemy, że autyzm może mieć genetyczne podłoże? Zaburzenia ASD współwystępują u 10% bliźniąt dwujajowych oraz u około 60–90% bliźniąt jednojajowych [1], co wskazuje na to, że u dużej części osób z ASD powody autyzmu to wadliwe geny.
Autyzm – przyczyny – co warto wiedzieć:
- Powody autyzmu u dzieci
- Autyzm – przyczyny mogą leżeć w genach
- Przyczyna autyzmu może leżeć w niezdiagnozowanej chorobie metabolicznej
- Powody autyzmu – jakie badania wykonać, by je odkryć?
- Przyczyna autyzmu – badania genetyczne są rekomendowane przez specjalistów
Spis treści
Powody autyzmu u dzieci
Powody autyzmu są badane przez specjalistów z wielu różnych dziedzin, w tym psychologów, neurologów oraz pediatrów. Przyczynami autyzmu zainteresowali się także genetycy. Ponieważ zaburzenia autystyczne mogą wynikać z wpływu czynników środowiskowych i genetycznych, po zaobserwowaniu u dziecka objawów autyzmu (takich jak np. brak kontaktu z otoczeniem, czy zaburzenia w rozwoju mowy), warto wykonać szereg specjalistycznych badań, w tym także genetyczne badanie przyczyn autyzmu. Ich celem jest nie tylko poznanie przyczyny autyzmu u dzieci, ale także dobór odpowiedniej terapii, która uratuje zdrowie malucha oraz przywróci mu szanse na normalne życie.
Autyzm – przyczyny mogą leżeć w genach
Genetyczne przyczyny autyzmu zostały potwierdzone u około 25 – 30% osób z autyzmem. Badania przyczyn autyzmu pokazały, że 1/3 tych przypadków to dzieci, u których stwierdzono chorobę monogenową. Za jedną z możliwych przyczyn autyzmu są uważne między innymi takie nieprawidłowości w obrębie pojedynczego genu jak zespół Retta czy mutacja genu FMR1 i w efekcie – zespół kruchego chromosomu X (który stwierdza się badaniem FRAX)[2].
Przyczyna autyzmu może leżeć w niezdiagnozowanej chorobie metabolicznej
Poza wspomnianymi powyżej chorobami jednogenowymi, inne przyczyny autyzmu to także uwarunkowane genetycznie choroby metabolicznie. To zaburzenia grupa kilkuset chorób wrodzonych, w wyniku których organizm nie potrafi metabolizować niektórych substancji dostarczanych z pożywieniem. W efekcie dochodzi do gromadzenia się toksycznych metabolitów i uszkodzeń w komórkach oraz narządach. Dlatego jeżeli u dziecka stwierdza się autyzm, badania metaboliczne są dobrym krokiem.
Choroba metaboliczna może początkowo nie dawać żadnych objawów, mimo że w organizmie dochodzi do poważnych zaburzeń. Uszkodzenia wynikające z nagromadzenia w organizmie toksyn powstają na poziomie komórkowym i nie można ich wykryć podczas badań neurologicznych (np. tomografii). Dopiero po kilku miesiącach lub nawet latach możemy zauważyć u dziecka niepokojące objawy (np. ataki padaczki lub objawy charakterystyczne dla dzieci z autyzmem), świadczące o uszkodzeniach jego układu nerwowego.
Według doniesień ze świata nauki pojawienie się cech autystycznych u początkowo dobrze rozwijającego się niemowlęcia powinno ukierunkować diagnozę na jeden z wrodzonych błędów metabolizmu [3]. Odkrycie więc zawczasu genetycznych przyczyn autyzmu w postaci choroby metabolicznej umożliwia lekarzowi zaplanowanie postępowania z pacjentem. W wielu przypadkach wystarczy wdrożyć odpowiednie leczenie dietetyczne, by zatrzymać postępowanie objawów autystycznych, a nawet niektóre z nich cofnąć.
Powody autyzmu – jakie badania wykonać, by je odkryć?
Genetyczne powody autyzmu mogą być bardzo różnorodne. Poza chorobami metabolicznymi i chorobami monogenowymi u około 10% dzieci przyczyną są także zmiany CNV. Mutacje CNV to pojedyncze mutacje w genach, które doprowadzają do zmiany liczby kopii niektórych regionów chromosomowych. Nie są one dziedziczone po rodzicach, tylko powstają de novo, w trakcie podziałów komórkowych zarodka. Jak poznać takie przyczyny autyzmu? Najlepszym rozwiązaniem są szerokie badania genetyczne autyzmu, analizujące za jednym razem wiele zmian w genach oraz tysiące genów, które mogą być związane z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Jakie badania genetyczne na autyzm pomogą więc wykryć przyczyny autyzmu? Są to:
- badanie kariotypu molekularnego – inaczej zwane badaniem mikromacierzy,
- badanie NGS — panele autystyczne czyli analiza wybranych genów, które (na podstawie doniesień ze świata nauki) mogą prowadzić do zaburzeń autystycznych,
- badanie FRAX (łamliwego chromosomu X),
- badanie eksomu WES – to badanie genetyczne nie tylko przyczyn autyzmu, ale wszystkich znanych genów, pod kątem zmian, które mogą powodować choroby genetyczne,
- badanie WES + zakres badania mikromacierzy (zmiany CNV)+ badanie FRAX: pakiety badań dla dzieci z objawami autyzmu, oferowane przez profesjonalne laboratoria genetyczne.
Przyczyna autyzmu – badania genetyczne są rekomendowane przez specjalistów
Spośród wymienionych wcześniej badań na autyzm, zamiast wykonywać kilka pojedynczych badań, najkorzystniej jest wykonać badanie WES, rozszerzone o zakres badania mikromacierzy oraz badanie FRAX. Taki rozszerzony test WES to najszersze spośród badań genetycznych, jakie można wykonać, by poznać powody autyzmu i innych zaburzeń uwarunkowanych genetycznie.
Samo badanie WES obejmuje aż 23 000 genów, a do wykonanej raz w ciągu życia analizy można wielokrotnie powracać w przyszłości, bez konieczności ponownego pobierania próbki. Renomowane laboratoria genetyczne oferują w cenie badania WES także dodatkowe udogodnienia, np. bezpłatnego kuriera, który dostarczy próbkę do laboratorium lub konsultację z genetykiem. Dzięki temu rodzice nie zostają z wynikiem testu sami i mogą oni podjąć świadome działania w celu ochrony zdrowia oraz życia swojego dziecka.
Testy DNA pozwalają dobrać odpowiednią terapię, która może uratować rozwój intelektualny dziecka. Jeśli zaburzenie, na które cierpi mały pacjent, należy do uleczalnych, będzie można zastosować u niego odpowiednie leczenie przyczynowe, podjąć walkę z chorobą i zwalczyć przykre objawy, zanim jeszcze dojdzie do ich ujawnienia. Dzięki genetycznym badaniom przyczyn autyzmu rodzice mogą zyskać także cenną wiedzę na temat ryzyka wystąpienia autyzmu u kolejnego dziecka i świadomie planować kolejne potomstwo. Tego typu badania są rekomendowane przez specjalistów, by poprawnie zdiagnozować choroby dające objawy ze spektrum autyzmu.
Zobacz również:
Badania genetyczne na padaczkę
Badania profilaktyczne u dzieci
Badania immunologiczne u dzieci
Masz pytania odnośnie badań dla dzieci z autyzmem?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Źródła:
-
http://www.medwiekurozwoj.pl/articles/2013–3‑5.pdf
-
http://www.medwiekurozwoj.pl/articles/2013–3‑5.pdf
-
Jamroz, A. Pyrkosz, Zaburzenia ze spektrum autyzmu. Aspekt genetyczno-metaboliczny, [w:] Spektrum autyzmu. Postępy w diagnozie i terapii, red. B. Galas-Zgorzalewicz, E. Majos, Poznań 2017.