Autyzm — badania metaboliczne – dlaczego warto je wykonać?
Autyzm to zaburzenie rozwojowe, które objawia się u dziecka najczęściej przed ukończeniem 3 roku życia. Objawy autyzmu stanowią bardzo duży problem kliniczny, stąd też zagadnienie to jest badane przez wielu specjalistów. Okazuje się, że ważną przyczynę zaburzeń rozwoju intelektualnego stanowią choroby metaboliczne [1]. Jak wykryć zaburzenia metaboliczne u dzieci z metabolizmem? Które choroby metaboliczne są podobne do autyzmu? Na czym polegają badania metaboliczne u dzieci z autyzmem? Odpowiadamy w niniejszym artykule na te pytania!
Autyzm – badania metaboliczne – oto co warto wiedzieć:
- Choroby metaboliczne podobne do autyzmu stanowią ważną przyczynę zaburzeń rozwoju intelektualnego u dzieci i dorosłych
- Zaburzenia metaboliczne u dzieci z autyzmem mogą dawać niespecyficzne objawy, co utrudnia ich diagnozę
- Autyzm – badania metaboliczne powinny stanowić podstawę diagnozy zaburzeń
- Autyzm – badania metaboliczne – dlaczego warto je wykonać?
- Badania metaboliczne u dzieci z autyzmem – test WES sprawdza cały egzom człowieka
Spis treści
Choroby metaboliczne podobne do autyzmu stanowią ważną przyczynę zaburzeń rozwoju intelektualnego u dzieci i dorosłych
Zaburzenia ASD (zaburzenia ze spektrum autyzmu) stanowią na całym świecie bardzo duży problem kliniczny. Cechy autystyczne ujawniają się u dziecka dopiero po jakimś czasie, a objawy są niejednoznaczne, przez co bardzo trudno jest je poprawnie zdiagnozować. Rodzice, którzy zauważają u swojego dziecka niepokojące objawy, takie jak regres mowy, brak reakcji na swoje imię czy niechęć do zabawy z rówieśnikami najczęściej wysyłają je do psychologa lub psychiatry. Tymczasem do poprawnego rozpoznania objawów autystycznych konieczna jest współpraca specjalistów z różnych dziedzin medycyny oraz świadomość istnienia zaburzeń genetycznych, które mogą się przyczyniać do autyzmu u dzieci.
Wciąż nie znamy dokładnej przyczyny autyzmu, współczesna medycyna dysponuje jednak coraz lepszymi narzędziami, które mogą przybliżyć lekarza do poprawnej diagnozy tego zjawiska. Wiemy, że do rozwoju zaburzeń autystycznych mogą doprowadzić okołoporodowe uszkodzenia układu nerwowego, a także zaburzenia genetyczne. Spośród czynników genetycznych, jedną z istotnych przyczyn objawów ASD są choroby metaboliczne.
Choroby metaboliczne podobne do autyzmu pod kątem objawów to zaburzenia, które są dziedziczone po rodzicach – nosicielach wadliwego genu. Choroba metaboliczna powoduje, że organizm dziecka nie potrafi przetworzyć niektórych substancji z pożywienia, co skutkuje nagromadzeniem szkodliwych toksyn. Z każdym spożytym posiłkiem może u niego dochodzić do poważnych uszkodzeń na poziomie komórkowym, co wpływa także na funkcjonowanie układu nerwowego. Co za tym idzie? Niepokojące objawy takie jak ataki padaczki czy drgawki, a nawet opóźnienie rozwoju intelektualnego.
Zaburzenia metaboliczne u dzieci z autyzmem mogą dawać niespecyficzne objawy, co utrudnia ich diagnozę
Współczesna medycyna zna około 600 chorób metabolicznych podobnych do autyzmu pod względem objawów. Należą do nich między innymi fenyloketonuria oraz homocystynuria. Choroby te mogą rozwijać się latami w ukryciu. Pierwsze objawy – zaburzenia na tle intelektualnym, zaburzenia mowy czy też napady agresji mogą zostać zauważone przez rodziców dopiero gdy dziecko ma kilka lat i jest już za późno na zatrzymanie rozwoju choroby. Tymczasem można było jej zapobiec – po wykryciu zaburzeń metabolicznych u dzieci z autyzmem i zdiagnozowaniu choroby metabolicznej leczenie jest bardzo proste i często wymaga jedynie specyficznej diety lub suplementacji niektórych składników odżywczych.
Zaburzenia metaboliczne u dzieci z autyzmem mogą dawać niespecyficzne objawy. Z tego też powodu diagnoza objawów ASD może się ciągnąć latami. Istnieją jednak objawy, które mogą nasunąć rodzicom i lekarzowi podejrzenie, że maluch może mieć jedną z chorób metabolicznych podobnych do autyzmu.
Objawy, które powinny nasunąć podejrzenie zaburzeń metabolicznych u dzieci z autyzmem to:
- ataki padaczki,
- drgawki niewiadomego pochodzenia,
- gastropareza (cykliczne wymioty, mdłości, brak apetytu, refluks, zgaga),
- łysienie lub nadmierne owłosienie w miejscach nietypowych,
- nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych,
- opóźnienie wzrastania,
- senność,
- trudności w karmieniu,
- zaburzenia w rozwoju intelektualnym (np. trudności w mówieniu).
Autyzm – badania metaboliczne powinny stanowić podstawę diagnozy zaburzeń
Badania metaboliczne u dzieci z autyzmem mogą pomóc odkryć przyczynę niepokojących objawów. Choroby metaboliczne to zaburzenia, które wynikają ze szkodliwych zmian w genach, z tego też powodu ich diagnoza zawsze powinna rozpoczynać się od badań genetycznych. Jeśli przyczyną zaburzeń ze spektrum autyzmu faktycznie była choroba metaboliczna, możliwe jest powstrzymanie rozwoju zaburzenia. Dzięki poprawnej diagnozie zaburzeń metabolicznych u dzieci z autyzmem lekarz ma duże szanse na to, by zatrzymać rozwój choroby i uratować zdrowie małego pacjenta. Odpowiednio ukierunkowane leczenie uchroni przed dziecko przed powikłaniami choroby wrodzonej, a nawet w niektórych przypadkach, pozwoli cofnąć objawy, które już się u niego pojawiły.
Autyzm – badania metaboliczne – dlaczego warto je wykonać?
Korzyści, jakie wynikają z wykonania badania metabolicznego u dzieci z autyzmem to:
- możliwość „wyprzedzenia” objawów choroby metabolicznej i uniknięcia rozwoju zaburzeń autystycznych,
- możliwość uchronienia dziecka przed powikłaniami nieleczonej choroby metabolicznej (ataki padaczki, niepełnosprawność intelektualna, niepełnosprawność fizyczna, śpiączka, czy nawet przedwczesna śmierć),
- oszacowanie ryzyka wystąpienia choroby u rodzeństwa małego pacjenta,
- większa skuteczności terapii – możliwość wprowadzenia leczenia, które będzie faktycznie skuteczne i zatrzyma postępowanie objawów ze spektrum autyzmu, a nawet niektóre z nich cofnie.
Badania metaboliczne u dzieci z autyzmem – test WES sprawdza cały egzom człowieka
Spośród badań metabolicznych u dzieci z autyzmem najszersze do wykonania możliwe badanie genetyczne to test WES. To badanie DNA, które sprawdza za jednym razem aż 23 000 genów, dzięki czemu możliwe jest wykrycie kilkuset wrodzonych chorób metabolicznych podobnych do autyzmu pod względem objawów.
Badanie WES bada wszystkie znane geny człowieka i może potwierdzić nie tylko zaburzenia metaboliczne u dzieci z autyzmem, ale i także wykryć wiele innych groźnych genetycznych chorób, np.:
- nietolerancje pokarmowe,
- wrodzone niedobory odporności.
Badanie eksomu WES może zaraportować o bardzo rzadkich zmianach w genach, tzw. zmianach VUS, a także wykryć zmiany CNV (zakres badania mikromacierzy), które są istotne w kontekście zaburzeń ze spektrum autyzmu. Do raz wykonanej analizy WES można powrócić w przyszłości i zaktualizować wynik badania zgodnie z najnowszymi doniesieniami ze świata nauki. Rodzice mogą liczyć także na konsultację nieprawidłowego wyniku testu DNA z lekarzem specjalistą z zakresu genetyki, w cenie badania.
Zobacz też:
Autyzm badania genetyczne — zobacz co zrobić
Badania immunologiczne u dzieci
Masz pytania odnośnie badań dla dzieci z autyzmem?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Źródła:
-
Jamroz, A. Pyrkosz, Zaburzenia ze spektrum autyzmu. Aspekt genetyczno-metaboliczny, [w:] „Spektrum autyzmu. Postępy w diagnozie i terapii”, red. B. Galas-Zgorzalewicz, E. Mojs, wyd. NUM w Poznaniu, Poznań 2017.