Badanie WES COMPLEX — przełom w diagnostyce genetycznej
Choroby genetyczne zawsze były ogromnym wyzwaniem diagnostycznym. Niektóre z nich łatwo można pomylić z innymi jednostkami chorobowymi. Aby uchronić pacjentów od stawiania nieprawidłowych diagnoz, powstało nowoczesne badanie genetyczne WES COMPLEX. Jest to prawdziwy przełom w diagnostyce genetycznej!
- WES COMPLEX – badanie multiomiczne
- Korzyści z badania WES Complex
- WES Complex – czy warto?
- Jak wykonać badanie WES Complex?
Spis treści
WES COMPLEX – badanie multiomiczne
WES COMPLEX to jedyne dostępne w Polsce badanie multiomiczne. Oznacza to, że podczas jednej analizy wykonane są dwa badania – standardowy test WES oraz kariotyp molekularny. Diagnostyka zostaje poszerzona także o badanie biochemiczne, jeśli pierwsza analiza wykaże potencjalne nieprawidłowości. Badanie to określa poziom metabolitów we krwi pacjenta, dzięki czemu wiadomo, jak bardzo zaawansowana jest choroba.
Korzyści z badania WES Complex
Badanie WES Complex to jedyna możliwość wykonania pełnej diagnostyki genetycznej podczas jednej analizy. Wcześniej każde z trzech badań trzeba było wykonywać oddzielnie, co kosztowało pacjentów dużo czasu, nerwów i pieniędzy. Każde oddzielne badanie wiąże się z koniecznością pobrania próbki krwi, co może być bardzo stresujące szczególnie dla dzieci. Do analizy WES Complex próbkę musimy pobrać tylko raz.
Najgorszym koszmarem pacjentów jest tzw. odyseja diagnostyczna. Termin ten oznacza bezskuteczne odwiedzanie wielu specjalistów i wykonywanie szeregu badań w celu otrzymania właściwej diagnozy. Badanie WES Complex pomaga tego uniknąć. Szeroka i dokładna diagnostyka genetyczna pozwala szybko zidentyfikować chorobę, dzięki czemu będziemy mogli szybko wdrożyć leczenie.
WES Complex – czy warto?
Badanie WES Complex to jedyne takie badanie genetyczne dostępne w Polsce. Jego wykonanie zwiększa szanse na postawienie trafnej diagnozy aż o 25% w porównaniu z wykonaniem tylko standardowego badania WES. Może ono przynieść pacjentowi także inne korzyści, takie jak:
- Dwie konsultacje z lekarzem genetykiem – pacjent otrzymuje je w cenie badania i nie musi ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych z wizytą u lekarza. Konsultacje z genetykiem odbędą się przed i po badaniu WES Complex. Będą one dostępne “od ręki”, więc pacjent nie będzie musiał czekać zbyt długo na wolny termin.
- Badanie WES Complex nie tylko potwierdzi lub wykluczy chorobę, ale także sprawdzi, w jakim stopniu zaawansowania się znajduje oraz czy choroba jest “aktywna”. Pacjent otrzyma więc kompleksowe informacje na temat swojego stanu.
- Oszczędność czasu i pieniędzy — badanie WES Complex to badanie 3w1. Zawiera ono w sobie trzy badania genetyczne – test WES, kariotyp molekularny oraz badanie biochemiczne.
- Badanie wykonywane jest z jednej próbki krwi. Pacjent nie musi więc znosić jej trzykrotnego pobierania. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci oraz pacjentów, którzy obawiają się igieł.
- Pobranie próbki jest szybkie i bezbolesne – do badania potrzebna jest jedynie sucha kropla krwi. Nie pobiera się jej tak, jak do standardowej morfologii. Wystarczy delikatnie nakłuć palec lub stopę, aby otrzymać materiał potrzebny do badania.
Badanie WES Complex realizowane jest przez nowoczesne laboratorium genetyczne. Jego główna siedziba znajduje się w Rostocku w Niemczech. Celem owego laboratorium jest umożliwienie leczenia 100 chorób rzadkich w ciągu zaledwie 10 lat. Wiarygodność tej placówki potwierdza posiadanie certyfikatu Europejskiej Sieci Jakości Genetyki Molekularnej (EMQN).
Jak wykonać badanie WES Complex?
Wykonanie badania WES Complex jest bardzo proste. Wystarczy zadzwonić do naszego laboratorium. Podczas rozmowy nasz konsultant dokładnie Państwa pokieruje i odpowie na wszystkie pytania. Porozmawiać można z nim od poniedziałku do piątku od godziny 7 do 19 oraz w weekendy i święta od 9 do 17. Zamówić badanie możemy również poprzez formularz znajdujący się na naszej stronie internetowej.
Próbkę do badania oddać można w jednej z naszych 250 placówek, które znajdują się na terenie całej Polski. Pobrać możemy ją także w domu – samodzielnie lub z pomocą pielęgniarki mobilnej.