Zespół von Hippla-Lindaua — czym jest? Jak się objawia?
Zespół von Hippla-Lindaua (VHL) to rzadka choroba genetyczna. Do jej głównych objawów zalicza się naczyniaki płodowe w półkulach móżdżku i siatkówce. Schorzenie to wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwory. Przeczytaj w naszym najnowszym artykule jak można rozpoznać zespół von Hippla-Lindaua i jak się leczy tę chorobę!
Spis treści:
1. Czym jest zespół von Hippla-Lindaua?
2. Choroba von Hippla-Lindaua — objawy
3. Diagnostyka zespołu von Hippla-Lindaua
4. Choroba von Hippla-Lindaua — leczenie
Czym jest zespół von Hippla-Lindaua?
Choroba von Hippla-Lindaua (VHL) to inaczej naczyniakowatość siatkowo-móżdżkowa. Jest to bardzo rzadka choroba. Szacuje się, że cierpi na nią jedna na 30–40 tysięcy osób. Oznacza to, że w Polsce 1000 osób zmaga się z zespołem von Hippla-Lindaua.
VHL to choroba o podłożu genetycznym. Powoduje ją mutacja w genie VHL, który znajduje się na chromosomie 3. Zadaniem owego genu jest kodowanie jednego z białek, które niezbędne jest do degradacji czynnika transkrypcyjnego HIF. Mutacja ta uniemożliwia degradację, przez co poziom HIF jest zbyt wysoki. Skutkuje to zwiększonym ryzykiem powstania i rozwoju nowotworu.
Zespół von Hippla-Lindaua jest chorobą dziedziczną autosomalnie dominująco. Oznacza to, że choroba może rozwinąć się u osób, które wadliwy gen otrzymają od jednego rodzica. Niektórzy pacjenci, którzy odziedziczyli tę mutację, są jedyne jej nosicielami.
Choroba von Hippla-Lindaua — objawy
Głównym objawem zespołu von Hippla-Lindaua jest obecność naczyniaków płodowych w półkulach mózgu i siatkówce. Mogą one pojawić się także w rdzeniu kręgowym oraz pniu mózgu. Owe naczyniaki to łagodne i wolno postępujące zmiany nowotworowe. Ich obecność może prowadzić do krwotoku i przemieszczenia się tkanki.
Naczyniaki umiejscowione w rdzeniu kręgowym mogą dawać o sobie znać poprzez ból pleców i karku oraz zaburzeń czucia. W przypadku naczyniaków siatkówki nie pojawiają się żadne widoczne objawy. Dopiero przy dużych zmianach może dojść do pogorszenia widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku. Z kolei naczyniaki położone na półkulach mózgowych objawiają się głównie poprzez bóle głowy, ataksję (niezborność ruchową), wymioty oraz oczopląs.
U chorych na zespół von Hippla-Lindaua pojawić mogą się także torbiele nerek. Są one diagnozowane nawet u połowy pacjentów. Torbiele jednak zwykle nie dają żadnych objawów.
Kolejnym objawem choroby von Hippla-Lindaua są guzy chromochłonne. Są to niezłośliwe zmiany zwykle zlokalizowane w nadnerczach. Dają one znać o swojej obecności poprzez napadowe ciśnienie tętnicze, silne bóle głowy oraz napady gorąca z poceniem się.
Diagnostyka zespołu von Hippla-Lindaua
W diagnostyce choroby von Hippla-Lindaua wykonuje się następujące badania:
● Rezonans magnetyczny w celu zobrazowania struktur mózgu
● Badanie poziomu katecholamin (adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy) we krwi i moczu
● Badanie genetyczne pod kątem mutacji w genie VHL – jej wykrycie jest jednoznaczne ze zdiagnozowaniem zespołu von Hippla-Lindaua
Choroba von Hippla-Lindaua — leczenie
Zespołu von Hippla-Lindaua nie da się wyleczyć, ponieważ jest to choroba genetyczna. Możliwe jest tylko leczenie objawowe. Jedną z jego form jest chirurgiczne usuwanie dużych i szybko rosnących zmian w mózgu. Po zabiegu operacyjnym konieczna może być także radioterapia. W przypadku naczyniaków na siatkówce zwykle stosuje się laserową fotokoagulację.