Etiologia autyzmu – jakie są przyczyny zaburzeń u dziecka?
Etiologia autyzmu wskazuje, że na pojawienie się tego zaburzenia ma wpływ wiele czynników, które mogą się ze sobą łączyć. Naukowcy zajmują stanowisko, że nie ma jednej prostej przyczyny powodującej wystąpienie objawów ze spektrum autyzmu, jednak szacuje się, że u 1/3 pacjentów przyczyna leży w genach. By uniknąć długiego procesu diagnostycznego, zaleca się przeprowadzanie specjalistycznych badań genetycznych autyzmu, których wynik daje podstawę do wprowadzenia skutecznego leczenia.
Spis treści:
Etiologia autyzmu – jakie czynniki wpływają na rozwój zaburzenia?
Autyzm – etiologia przypisuje ważną rolę genom
Fenyloketonuria — genetyczna przyczyna autyzmu
Kariotyp molekularny – jedno z podstawowych badań w kierunku autyzmu
Badania genetyczne stosowane w diagnozie autyzmu
Spis treści
Etiologia autyzmu – jakie czynniki wpływają na rozwój zaburzenia?
Etiologia autyzmu wyróżnia kilka grup czynników, które mogą powodować rozwój zaburzenia. Są to czynniki ciążowe i okołoporodowe, czynniki środowiskowe, czynniki genetyczne. Autyzm jest zaburzeniem, do którego dochodzi na skutek błędów w funkcjonowaniu układu nerwowego i mózgu. Często ma wieloczynnikowe podłoże, więc do tych nieprawidłowości może dojść w wyniku wzajemnego oddziaływania kilku przyczyn.
Czynniki ciążowe i okołoporodowe to komplikacje w przebiegu ciąży, choroby czy infekcje, które przebyła matka, jak również uszkodzenia układu nerwowego, np. w wyniku niedotlenienia podczas porodu.
Czynniki środowiskowe to m.in. spożywanie wysoko przetworzonej żywności oraz konserwantów, ekspozycja na zbyt duże zanieczyszczenie powietrza, jak i późna decyzja o rodzicielstwie.
Czynniki genetyczne to wiele chorób genetycznych, w tym choroby metaboliczne (np. fenyloketonuria, homocystynuria), stwardnienie guzowate, różnego rodzaju zespoły zaburzeń (np. zespół Retta, Sotosa).
Ta grupa czynników ma szczególne znaczenie, gdyż uważa się, że niekorzystne zmiany w genach są odpowiedzialne za co najmniej 1/3 przypadków autyzmu.
Autyzm – etiologia przypisuje ważną rolę genom
Etiologia autyzmu przypisuje duże znaczeniem podłożu genetycznemu, gdyż badania pokazują, że u ponad 35% dzieci dotkniętych tym zaburzeniem, jego przyczynę rozpoznano w błędach zapisanych w genach.
Choroby monogenowe powstają na skutek nieprawidłowości w pojedynczych genach. Szacunkowo mogą stanowić przyczynę schorzenia nawet u 10 % chorych. Źródłem autyzmu jest np. zespół łamliwego chromosomu X (rozwija się w wyniku mutacji w genie FMR1), zespół Retta (rozwija się w wyniku mutacji w genie MECP2).
Autyzm według etiologii może rozwijać się w wyniku zmiany liczby kopii (CNV). Doprowadza to do uszkodzenia białek, które wpływają na rozwój układu nerwowego. Mutacje te nie są odziedziczone po rodzicach – powstają spontanicznie w trakcie podziału komórkowego. Rozpoznano już kilkadziesiąt genów, w których taka zmiana może skutkować rozwojem autyzmu.
Choroby metaboliczne to kolejna bardzo szeroka grupa zaburzeń, która odpowiada za rozwój objawów ze spektrum autyzmu. Są dziedziczone po rodzicach, którzy mogą być tylko jej nosicielami, a sami nie mają objawów. W przypadku, gdy choroba rozwinie się u dziecka, jego organizm nie jest w stanie przetworzyć niektórych substancji z pożywienia. Gromadzą się w komórkach i w efekcie prowadzą do ich uszkodzenia. Na ich negatywne działanie szczególnie narażony jest mózg i układ nerwowy. Zniekształcenia te rozwijają się na poziomie komórek, więc nie są możliwe do wykrycia w trakcie badań neurologicznych.
Zaburzenia rozwoju intelektualnego, które są objawami autyzmu, mogą stanowić jeden z pierwszych symptomów choroby metabolicznej u dziecka takiej jak fenyloketonuria. Brak jej rozpoznania i leczenia to poważne zagrożenie dla zdrowia dziecka.
Fenyloketonuria — genetyczna przyczyna autyzmu
Fenyloketonuria to metaboliczna choroba genetyczna, która polega na niewłaściwej przemianie jednego z aminokwasów – fenyloalaniny. Osoba nią dotknięta nie ma wystarczającej ilości enzymu, który jest wymagany do zachodzenia prawidłowych reakcji, utrzymujących odpowiednie stężenia fenyloalaniny we krwi i tkankach. Prowadzi to do zatrucia, a następnie uszkodzenia mózgu.
Objawy tej choroby występują od około 3 miesiąca życia. Zaliczamy do nich m.in. zahamowanie rozwoju, upośledzenie umysłowe, zaburzenia zachowania, zaburzone napięcie mięśniowe, problemy z koncentracją, drgawki, objawy padaczki u dziecka, wymioty, wysypki.
Fenyloketonuria możliwa jest do wykrycia już w czasie badań prenatalnych, za pomocą amniopunkcji, biopsji kosmówki i analizy DNA dziecka. Gdy maluch przyjdzie na świat, stosuje się testy przesiewowe noworodków. Jednak mogą przedstawić fałszywy wynik, dlatego zaleca się wykonanie badań genetycznych noworodka, jednoznacznie wykluczających lub potwierdzających chorobę.
Kariotyp molekularny – jedno z podstawowych badań w kierunku autyzmu
Kariotyp molekularny (badanie mikromacierzy) jest badaniem na autyzm, polegającym na analizie wszystkich chromosomów pod kątem mikrodelecji i mikroduplikacji, które mogą stanowić przyczynę zaburzenia. Zmiany te polegają na powielaniu materiału genetycznego lub brakach w tym materiale.
Badanie kariotypu molekularnego opiera się na technologii NGS, czyli Sekwencjonowaniu Najnowszej Generacji, więc raportuje o wszystkich poznanych mutacjach, które mogą być przyczyną wystąpienia autyzmu. Zalecane jest do wykonania nawet przypadku, gdy wynik klasycznego badania kariotypu nie wykazał nieprawidłowości, gdyż jego dokładność jest znacznie większa i pozwala zidentyfikować dużo mniejsze zmiany.
Z tego względu, że genetyczne powody autyzmu mogą być bardzo różnorodne, u dzieci z objawami tego zaburzenia warto poszerzyć diagnostykę o badanie FRAX, badanie paneli autystycznych lub kompleksowe, całościowe badanie WES.
Badania genetyczne stosowane w diagnozie autyzmu
Badanie paneli autystycznych to analiza 224 genów, które według etiologii autyzmu mogą prowadzić do rozwoju zaburzenia.
Badanie FRAX zajmuje się analizą w kierunku łamliwego chromosomu X, która daje możliwość wykrycia mutacji w genie FMR1, odpowiedzialnych za pojawienie się autyzmu.
Badanie WES jest najszerszym badaniem genetycznym w kierunku autyzmu, gdyż analizuje zmiany we wszystkich genach (około 23 000). Jego wynik przekazuje bardzo rzetelne i szczegółowe informacje o mutacjach, które mogą być źródłem problemów zdrowotnych. Występuje w wersji STANDARD, która zajmuje się kontrolą części genów nazwanej eksonami, oraz w wersji WES PREMIUM, która dodatkowo sprawdza pozostałą część genów – introny.
Badanie WES jest możliwe do rozszerzenia o badanie FRAX, zakres badania mikromacierzy z wyższą czułością od standardowego badania (kontrola zmian CNV). Wykonanie u dziecka z objawami autyzmu kompleksowego badania genetycznego umożliwia (w krótkim czasie) poznanie przyczyny zaburzenia i wdrożenie skutecznego leczenia.
Masz pytania odnośnie badań dla dzieci z autyzmem?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Przeczytaj też: