Leki na padaczkę
Jakie leki na padaczkę są obecnie dostępne i jak one działają? Kiedy należy wdrożyć leki na epilepsję? Jakie są charakterystyczne skutki uboczne po zastosowaniu leków na padaczkę?
Padaczka dotyczy prawie 1% populacji. Mogłoby się wydawać, że to mała liczba, jednakże wskaźnik ogromny! Trzeba pamiętać, iż leki na padaczkę w każdym przypadku są dobierane w indywidualny sposób. Poznając przyczyny epilepsji możliwy właściwy dobór leków na tę chorobę, a zwłaszcza wtedy, gdy jest to przyczyna genetyczna. Szacuje się, że tak może być aż w 60% przypadków padaczki.
Leki na padaczkę, mimo że nie wyleczą całkowicie przyczyny tej choroby to mogą ją skutecznie zminimalizować bądź wyciszyć utrudniające funkcjonowanie napady drgawek. To bardzo ważne, jeśli z padaczką zmaga się dziecko. Następne napady mogą pogarszać jego stan układu nerwowego, co może dodatkowo prowadzić do zaburzenia rozwoju intelektualnego i fizycznego małego pacjenta.
- Padaczka – leki i ich działanie
- Leki – padaczka i ich wdrożenie
- Leki na padaczkę – skutki uboczne
- Dostępne leki na padaczkę
- Leki na epilepsję – czego nie można przyjmować przy zespole Dravet?
- Padaczka – leki i ich działanie mogą wiązać się z genami
- Padaczka – sprawdzenie przyczyny
Spis treści
Padaczka – leki i ich działanie
Padaczka jest chorobą neurologiczną mózgu. To oznacza, iż neurony nie działają w ten sposób jak w przypadku zdrowego człowieka. Pomimo tego, iż ich budowa jest zwykle prawidłowa to przewodzenie impulsów elektrycznych może być zaburzone. W częściach mózgu może dochodzić do wyładowania, a to następnie doprowadza do wystąpienia ataku epilepsji.
Padaczka – leki na nią poprawiają przewodzenie impulsów elektrycznych w mózgu na 2 sposoby. Jednym z nich jest wpływ na równowagę błony komórkowej neuronów albo równowagę między neuroprzekaźnikami. Drugi sposób to tłumienie aktywności neuronów znajdujących się w mózgu.
Leki – padaczka i ich wdrożenie
Najpierw należy wykonać badania na padaczkę, aby specjalista mógł postawić właściwą diagnozę. To jest podstawą, ponieważ nie w każdym przypadku występujące drgawki wskazują na padaczkę. W pewnych przypadkach mogą one być chwilowe, wywołane czynnikiem środowiskowym jak np. stres i gorączka, jak również nie powtórzą się już w przyszłości. W tej sytuacji leki na epilepsję nie są wskazane.
Bardzo ważne jest, aby stawiając diagnozę padaczki, lekarz połączył tę decyzję wraz z diagnozą wiążącej się z nią przyczyny. Przyczyna padaczki może wpływać na efektywność leczenia konkretnymi farmaceutykami. Zarówno ocena bezpieczeństwa danych leków na padaczkę, jak i ryzyko wystąpienia skutków ubocznych wiąże się z poznaniem przyczyny zaburzenia.
W pewnych zespołach padaczkowych, jak np. zespół Dravet czy tez stwardnienie guzowate, zaleca się wybrane leki, których skuteczność jest na najwyższym poziomie w danym przypadku. Poza tym część leków może być wykluczona, dlatego że mogą być niebezpieczne po ich zażyciu.
Leki na padaczkę – skutki uboczne
Bardzo ważne jest, aby podczas leczenia dokładnie obserwować zachowanie pacjenta i jego reakcję na przyjmowane substancje lecznicze. Może wystąpić konieczność, aby zamienić pewien lek na padaczkę albo zmienić przyjmowaną dawkę. Wcześniej trzeba zrobić analizę dotyczącą poprawy stanu zdrowia danego pacjenta po wdrożeniu leczenia oraz stopnia ryzyka wystąpienia skutków ubocznych.
Skutki uboczne leków na epilepsję to:
- senność, zmęczenie,
- ataksja – brak koordynacji ruchowej,
- oczopląs,
- zawroty głowy,
- leukopenia, anemia albo trombocytopenia,
- arytmia,
- kwasice metaboliczne.
Leki na padaczkę mogą wywołać nietypowe skutki uboczne. Wszelkie niepokojące obawy związane z wprowadzeniem leków na epilepsję trzeba konsultować z lekarzem prowadzącym.
Dostępne leki na padaczkę
Obecnie leczenie padaczki polega na zastosowaniu leków ograniczających bądź całkowicie zatrzymujących napady padaczkowe. Specjaliści mogą wybierać spośród 30 leków, 3 generacji. Najnowocześniejsze z nich to m.in. topiramat, igabatryna, tiagabina, eslikarbazepina czy też perampanel.
Występują przyjęte już schematy postępowania, a następnie wdrażania danych grup leków, jednakże wszystko zależy od rodzaju napadów oraz przyczyny choroby. Trzeba pamiętać, iż nie w każdym przypadku neurolog natychmiast dobierze właściwe farmaceutyki i minie też większa część czasu nim konkretny zestaw leków wraz z ich dawkowaniem będzie w optymalny sposób działać na pacjenta. Szacuje się, iż w ok. 30% chorych, leczenie farmakologiczne niestety nie przynosi oczekiwanych rezultatów i stawia się diagnozę padaczki lekoopornej.
Diagnostyka genetyczna pozwoli na dobór właściwych leków. Przeprowadzenie badań genetycznych na padaczkę pozwoli m.in. na zweryfikowanie czy pacjent cierpi na zespół Dravet czy też zmaga się on z inną chorobą.
Leki na epilepsję – czego nie można przyjmować przy zespole Dravet?
Zespół Dravet stanowi jedną z możliwych genetycznych przyczyn padaczki. W tym przypadku pierwszy napad padaczkowy występuje wraz z gorączką lub pod wpływem szczepienia już w wieku niemowlęcym/dziecięcym.
Gen SCN1A jest odpowiedzialny za 80% przypadków zachorowań na zespół Dravet. Należy wiedzieć, iż nie jest to jedyny gen, którego mutacje mogą wpłynąć na pojawienie się objawów choroby. Podczas diagnostyki Dravet trzeba sprawdzić wszystkie możliwe geny, które są z nim związane.
Zespół Dravet zwykle nie jest dziedziczną chorobą, jednakże może on zasadniczo wpływać na rozwój dziecka – nie tylko fizyczny, ale również intelektualny. Przykładowo u dzieci z zespołem Dravet mogą wystąpić objawy autyzmu.
Padaczka – leki i ich działanie mogą wiązać się z genami
Geny poza tym, że mogą stanowić bezpośrednią przyczynę padaczki to niektóre z nich mogą też wpływać na działanie leków na padaczkę. Metabolizowanie substancji chemicznych jest zależne od budowy genów i to jest indywidualna ludzka cecha. Metabolizowanie oznacza przetwarzanie zwykle w wątrobie, a jego celem jest uzyskanie produktu, która w bezpośredni sposób wpłynie na zahamowanie objawów.
Zalecanym do wykonania badaniem genetycznym jest test WES PREMIUM. Sprawdza ono m.in. leki, które wykorzystuje się w leczeniu padaczki. To badanie pozwala też na sprawdzenie genetycznej przyczyny padaczki, dzięki czemu specjalista może ukierunkować np. właściwe leczenie farmakologiczne.
Padaczka – sprawdzenie przyczyny
Najlepiej, aby przeprowadzić szerokie badania genetyczne dziecka. Badanie WES pozwala na sprawdzenie takich przyczyn padaczki jak np. zespół Dravet, zespół Retta czy też stwardnienie guzowate.
Występuję dwa rodzaje polecanego badania. Wersja WES STANDARD analizuje wyłącznie najlepiej jak dotąd poznaną część DNA pacjenta – eksony. Szuka w nich niebezpiecznych zmian, które można uznać na konkretną przyczynę objawów. To badanie jest precyzyjne, gdyż każdy gen jest sprawdzany aż kilkadziesiąt razy, dzięki czemu można uzyskać pewność wyniku.
Wersja WES PREMIEUM poza zmianami w eksonach sprawdza też zmiany w intronach, które zostały dobrze poznane i opisane, a także mogą wpływać na diagnozę pacjenta. Wynik tego testu stanowi gwarancję na poznanie przyczyny zdrowotnych problemów, po czym można wprowadzić efektowne leczenie. To nie tylko najnowocześniejsze, ale również najbardziej precyzyjne badanie genetyczne.
Chcąc poznać przyczynę padaczki można też przeprowadzić badanie o węższym zakresie – panel NGS. Zawiera on analizę 132 wskazanych genów stanowiących najczęściej przyczynę padaczki.
Masz pytania odnośnie badań na padaczkę?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz też: