Badania na autyzm — co i jak?
Autyzm skąd się bierze? Autyzm jest poważnym i równocześnie powszechnym zaburzeniem rozwoju dziecka, związanym z nieprawidłową pracą mózgu. Charakteryzuje się upośledzeniem relacji społecznych. Czy na autyzm jest leczenie? Niestety autyzmu nie można wyleczyć, jednak jego wczesne rozpoznanie zapewni dziecku dobre warunki rozwoju.
Kiedy zrobić badania na autyzm?
Dlaczego warto zrobić badania na autyzm?
Kto powinien robić badania na autyzm?
Gdzie zrobić badania na autyzm?
Spis treści
Kiedy zrobić badania na autyzm?
Badania na autyzm należy zrobić przy pierwszych objawach autyzmu czy też podejrzeniach. Dzieci, u których rozwija się autyzm mają trudności z nawiązywaniem kontaktu wzrokowego, nie interesują się innymi, są blade mimicznie, a ich buzia i ciało mało ekspresyjne. Mają trudności z posługiwaniem się gestami, a często także i z wymową. Takie objawy mogą nas skłonić do zrobienia badań na autyzm.
Dlaczego warto zrobić badania na autyzm?
Nawet jeśli wydaje nam się, że z dzieckiem nic się nie dzieje, nie powinniśmy bagatelizować niepokojących zachowań. Prawda jest taka, że im szybciej zostanie postawiona diagnoza autyzmu u dziecka oraz im szybciej terapia zostanie rozpoczęta, tym dziecko będzie miało warunki to rozwoju.
Kto powinien robić badania na autyzm?
Badania genetyczne na autyzm powinien wykonać uprawniony do tego specjalista zatrudniony w ośrodku, który zajmuje się diagnozą autyzmu. Oceny diagnostycznej z kolei musi dokonać zespół wielospecjalistyczny, ponieważ oprócz badań, niezbędne są również obserwacje, analizy i wywiad z rodzicami.
Dodatkowo, oprócz badań na autyzm, powinny zostać wykonane również badania genetyczne dziecka i badania metaboliczne autyzmu, które pozwolą na wykluczenie innych zaburzeń i chorób, których objawy mogą nam jedynie przypominać autyzm.
Gdzie zrobić badania na autyzm?
Autyzm u dzieci przyczyny? Jeśli zauważyliśmy u dziecka niepokojące objawy, powinniśmy jak najszybciej udać się do ośrodka zajmującego się diagnozą tej przypadłości — tam zostaną wykonane badania na autyzm (ale nie badania genetyczne autyzmu) oraz uzyskamy wszystkie istotne informacje. W Polsce takich miejsc jest całkiem sporo. Musimy jedynie liczyć się z długotrwałą i wieloetapową procedurą diagnostyczną, bowiem oprócz badań, konieczne są odpowiednie obserwacje, analizy i omówienie wniosków.
Zobacz: