Jak nauczyć dziecko asertywności?
Asertywność to jedna z najcenniejszych umiejętności, w które możemy wyposażyć nasze dziecko. Dzięki temu będzie ono potrafiło wyrażać swoje potrzeby i uczucia z szacunkiem do innych osób. Jest to bardzo przydatne w wielu sytuacjach życiowych. Przeczytaj, jak nauczyć dziecko asertywności!
Spis treści:
- Dużo rozmawiajcie
- Dawaj przykład
- Odgrywajcie scenki
- Chwal asertywne zachowania
- Ucz dziecko przyjmowania krytyki
Dużo rozmawiajcie
Podstawą nauki asertywności jest otwarta i szczera komunikacja. Dziecko powinno czuć, że może swobodnie wyrażać swoje myśli i uczucia, bez obawy przed krytyką. Warto rozmawiać z dzieckiem na temat różnych sytuacji, które mogą go spotkać, i wspólnie zastanowić się, jak można w nich asertywnie zareagować. Uwzględniajmy w tym także uczucia innych osób. Dzięki temu dziecko zrozumie, o co właściwie chodzi w tej asertywności.
Dawaj przykład
Dzieci uczą się przez naśladowanie. Jeśli chcemy, aby nasze dziecko było asertywne, sami musimy zachowywać się asertywnie. Pokazujmy, jak w sposób stanowczy, ale kulturalny wyrażać swoje zdanie oraz jak bronić swoich granic.
Odgrywajcie scenki
Scenki rodzajowe mogą pomóc dziecku w opanowaniu asertywnych zachowań. Dzięki nim dziecko będzie miało okazję ćwiczyć wyrażanie swoich potrzeb i opinii w różnych sytuacjach. Ważne jest, aby w trakcie takich ćwiczeń podkreślać znaczenie szacunku dla drugiej osoby. Takie scenki możemy odgrywać np. W trakcie zabawy lalkami, pluszakami czy kukiełkami.
Chwal asertywne zachowania
Każde asertywne zachowanie dziecka powinno być zauważone i pochwalone. Dzięki temu dziecko zauważy, że właśnie tak powinno się zachowywać. Poczuje się także bardziej pewne siebie. Chwalmy więc dziecko za to, że potrafiło wyrazić swoje zdanie, za to, że broniło swoich granic, oraz za to, że uwzględniło uczucia innych. Może być to pochwała słowna, słodycz, przytulenie, a nawet zabawka. Nie ucz jednak dziecka, że za każde pożądane zachowanie dostaje nagrodę rzeczową.
Ucz dziecko przyjmowania krytyki
Nie zawsze nasze asertywne zachowania spotykają się z akceptacją. Ważne jest, aby dziecko umiało radzić sobie z odrzuceniem i krytyką w takich sytuacjach. Należy tłumaczyć maluchowi, że nie zawsze wszyscy będą się zgadzać z naszym zdaniem, ale to nie oznacza, że nasze uczucia i potrzeby są mniej ważne. Warto także uczyć dziecko, jak konstruktywnie przyjmować krytykę i wyciągać z niej wnioski.