Ryzyko związane z późnym macierzyństwem — co warto wiedzieć?
Współczesne kobiety coraz częściej decydują się na macierzyństwo w późniejszym wieku. Mają one różne powody tej decyzji – od rozwoju kariery zawodowej, przez późne znalezienie odpowiedniego partnera, po chęć osiągnięcia stabilności finansowej przed założeniem rodziny. Jednak późne macierzyństwo wiąże się również z pewnym ryzykiem. Sprawdź, jakie jest ryzyko związane z późnym macierzyństwem!
Spis treści:
- Jakie jest ryzyko związane z późnym macierzyństwem?
- Ryzyko związane z późnym macierzyństwem — jak je zminimalizować?
Spis treści
Jakie jest ryzyko związane z późnym macierzyństwem?
O późnym macierzyństwie mówi się w przypadku kobiet, które zaszły w ciążę po 35 roku życia. Może się to wiązać z następującymi komplikacjami:
- Większe ryzyko rozwoju powikłań, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca ciążowa, czy stan przedrzucawkowy
- Trudności z zajściem w ciążę — z wiekiem płodność kobiety naturalnie spada. Po 35 roku życia kobiety mogą potrzebować więcej czasu, aby zajść w ciążę, a czasem konieczne jest wsparcie technik wspomaganego rozrodu, takich jak in vitro.
- Zwiększone ryzyko poronienia – wzrasta ono wraz z wiekiem kobiety
- Większe ryzyko rozwoju wad genetycznych u płodu, takich jak zespół Downa – im kobieta jest starsza, tym jest ono większe
- Niska masa urodzeniowa — dzieci urodzone przez starsze matki częściej mają niską masę urodzeniową, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych w późniejszym życiu.
- Większe ryzyko przedwczesnego porodu — rośnie ono wraz z wiekiem matki.
Ryzyko związane z późnym macierzyństwem — jak je zminimalizować?
Późne macierzyństwo wiąże się z ryzykiem. Komplikacje nie muszą jednak pojawić się
- Zdrowy styl życia — zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i unikanie używek mogą znacząco poprawić szanse na zajście w ciążę i zmniejszyć ryzyko komplikacji. Pamiętajmy także o nawodnieniu organizmu i wysypianiu się.
- Regularne badania w ciąży — kobieta ciężarna po 35 roku życia powinna szczególnie kontrolować swój stan zdrowia w ciąży. Warto więc regularnie odwiedzać ginekologa, który zleci nam wykonanie odpowiednich badań.
- Badania prenatalne — pozwalają one na wykrycie wad genetycznych, które dużo częściej pojawiają się w przypadku późnego macierzyństwa.
Rozpocząć warto od nieinwazyjnych testów prenatalnych, które wykonuje się na podstawie próbki krwi. Przykładem takiego badania jest test Prenatal testDNA.