Diagnostyka chorób metabolicznych – badania genetyczne dadzą pewny wynik!
Diagnostyka chorób metabolicznych opiera się przede wszystkim o badania genetyczne noworodków i dzieci. Testy DNA pomogą wykryć zaburzenia metaboliczne, zanim jeszcze dojdzie do ujawnienia się niepokojących objawów. W większości przypadków leczenie chorób metabolicznych u dzieci polega na wdrożeniu odpowiedniej dla danego przypadku diety. Jeśli diagnostyka metaboliczna zostanie wykonana zawczasu, możemy uratować zdrowie chorej osoby.
Diagnostyka chorób metabolicznych – oto najważniejsze informacje:
- Diagnostyka metaboliczna – jakie powikłania dają nieleczone choroby metaboliczne?
- Diagnostyka chorób metabolicznych – jak leczy się zaburzenia metabolizmu?
- Choroby metaboliczne – badania przesiewowe mogą je wykryć
- Choroby metaboliczne – diagnostyka metaboliczna opiera się o badania genetyczne
- Choroby metaboliczne – badania genetyczne – które wybrać?
- Diagnostyka metaboliczna jest kluczowa w kontekście szczepień
- Diagnostyka chorób metabolicznych a autyzm
Spis treści
Diagnostyka metaboliczna – jakie powikłania dają nieleczone choroby metaboliczne?
Choroby metaboliczne to grupa około 600 różnych uwarunkowanych genetycznie zaburzeń metabolicznych, które mogą dawać niespecyficzne objawy lub też, rozwijać się długo bezobjawowo, w ukryciu. Symptomy chorób metabolicznych mogą się różnić w zależności od danego przypadku – u osoby chorej mogą występować nagłe i niepokojące ataki padaczki, może ona cierpieć z powodu nadmiernej senności i zmęczenia, zapaść w śpiączkę lub męczyć się z powodu dolegliwości gastrycznych.
Nieleczone choroby metaboliczne prowadzą do uszkodzenia układu nerwowego i mogą przyczynić się do ciężkiej niepełnosprawności chorego, w tym objawów autyzmu. Charakterystycznym objawem choroby metabolicznej, do którego ujawnienia dochodzi, gdy w organizmie doszło do poważnych uszkodzeń, jest opóźniony rozwój intelektualny oraz fizyczny. Z tego też powodu diagnostyka chorób metabolicznych powinna być rozpoczęta jak najwcześniej (w wieku niemowlęcym lub nawet noworodkowym) – wtedy mamy szansę na to, że rozwój dziecka zostanie uratowany.
Diagnostyka chorób metabolicznych – jak leczy się zaburzenia metabolizmu?
Diagnostyka chorób metabolicznych u dzieci ma na celu określenie, z jakim rodzajem choroby metabolicznej mamy do czynienia. Dopiero gdy dane zaburzenie zostanie poprawnie zdiagnozowane, możemy wprowadzić indywidualne, zależne od rodzaju choroby metabolicznej, leczenie. Wbrew pozorom terapia nie jest trudna, ponieważ opiera się na indywidualnej diecie lub suplementacji.
U chorego wdraża się restrykcyjną dietę eliminacyjną lub suplementację brakujących składników pokarmowych – w ten sposób można uratować jego rozwój intelektualny oraz fizyczny, mimo zapisanej w genach choroby. W przypadku, gdy na przykład dziecko choruje na fenyloketonurię, wystarczy wykluczyć z jego posiłków produkty zawierające fenyloalaninę. Z kolei niedobór karnityny wymaga suplementacji karnityną. Dobór diety powinien odbywać się pod opieką lekarza, nie należy eksperymentować z wprowadzaniem diety eliminacyjnej lub suplementów na własną rękę.
Choroby metaboliczne – badania przesiewowe mogą wykryć około 5% możliwych zaburzeń
Każde dziecko w Polsce jest objęte badaniem przesiewowym noworodków, wykonuje się je w pierwszych dniach życia malucha. Badania te mogą wykryć także choroby metaboliczne. Badania przesiewowe, które można wykonać na NFZ, mają jednak niewielki zakres identyfikowanych chorób – potrafią one wykryć 29 chorób metabolicznych, co stanowi zaledwie 5% znanych obecnie zaburzeń metabolizmu. W dodatku są to badania biochemiczne – określają one poziom danej substancji we krwi dziecka, natomiast nie badają prawdziwej przyczyny, czyli nieprawidłowości w genach, odpowiedzialnych za wywołanie zaburzeń (choroby metaboliczne to choroby o podłożu genetycznym). Z tego też powodu w wielu przypadkach konieczne jest wykonanie badań przesiewowych powtórnie.
Wynik badań przesiewowych w kierunku chorób metabolicznych może się różnić w zależności od różnych czynników środowiskowych. Zdarza się, że w momencie pobrania próbki do badania maluch jest zestresowany lub też ma zbyt wysoką temperaturę ciała, co wpływa na wahania stężenia różnych substancji w organizmie. W efekcie możemy otrzymać wynik fałszywie ujemny lub fałszywie dodatni. W związku z tym diagnostyka metaboliczna nie może się opierać jedynie o wynik badań przesiewowych.
Choroby metaboliczne – diagnostyka metaboliczna opiera się o badania genetyczne
Diagnostyka chorób metabolicznych powinna się opierać o wyniki badań genetycznych noworodków i dzieci. Dlaczego? Ponieważ wrodzone choroby metaboliczne są spowodowane konkretnymi mutacjami w genach i tylko dokładne sprawdzenie genów pozwala je jednoznacznie zdiagnozować i postawić diagnozę genetyczną.
Na szczęście w Polsce są już dostępne nowoczesne badania genetyczne dla dzieci, które są w stanie zidentyfikować na podstawie jednej próbki aż 600 rodzajów wrodzonych chorób metabolicznych. Testy DNA korzystające z technologii NGS (Sekwencjonowanie Najnowszej Generacji) sprawiają, że diagnostyka chorób metabolicznych nie ciągnie się latami i dziecku można od razu pomóc.
Choroby metaboliczne – badania genetyczne – które wybrać?
Najszerszym badaniem DNA, które wykorzystujące technologię NGS i można je wykonać, gdy podejrzewamy u dziecka chorobę metaboliczną, jest test WES. Diagnostyka chorób metabolicznych w oparciu o wyniki badania WES jest skuteczna, ponieważ test potrafi za jednym razem przeanalizować wszystkie geny związane z wrodzonymi chorobami metabolicznymi.
Wynik testu DNA WES może potwierdzić lub wykluczyć diagnozę choroby metabolicznej. Na życzenie opiekunów małego pacjenta badanie WES może zaraportować o innych, niezwiązanych z zaobserwowanymi objawami chorobach, które mogą zagrażać jego zdrowiu. Nowoczesny test WES potrafi wykryć pierwotne niedobory odporności, nietolerancje pokarmowe, skłonność do zakrzepicy, choroby monogenowe i wiele innych nieprawidłowości zapisanych w materiale genetycznym.
Wśród badań WES na wyróżnienie zasługuje badanie WES COMPLEX. Jest to innowacja na rynku badań genetycznych, ponieważ łączy w sobie zakres najszerszego możliwego badania WES sprawdzającego zarówno eksony jak i introny, a także badanie biochemiczne. Dzięki temu, pacjent, który wykonuje takie badanie uzyskuje pełną informację na temat choroby — zarówno czy posiada gen za nią odpowiedzialny, jak i jaki jest jej stopień zaawansowania.
Diagnostyka metaboliczna jest kluczowa w kontekście szczepień
Wykonanie testu WES daje lekarzowi oraz rodzicom obszerną wiedzę o zdrowiu dziecka i można je wykonać także jako badanie przed szczepieniem. Diagnostyka metaboliczna jest istotna na przykład w kontekście bezpieczeństwa szczepień. Choroby metaboliczne mogą się ujawnić pod wpływem silnego bodźca, np. po spożyciu danego produktu spożywczego lub po podaniu dziecku leków / szczepionki. Dzięki temu, że wiemy, że maluch choruje na zaburzenia metabolizmu, możemy go należycie przygotować do szczepienia i uniknąć ciężkich powikłań (takich jak padaczka, śpiączka czy utrata przytomności).
Diagnostyka chorób metabolicznych a autyzm
Diagnostyka chorób metabolicznych jest istotna także w przypadku osób, u których zaobserwowano objawy ze spektrum autyzmu, zaburzenia rozwoju intelektualnego stanowią bowiem jeden z pierwszych objawów choroby metabolicznej [1]. Odpowiednio wcześnie wdrożona diagnostyka metaboliczna, a następnie wdrożenie ukierunkowanego leczenia dietetycznego może zatrzymać postępowanie zaburzeń i uratować funkcjonowanie chorego na wielu płaszczyznach.
Masz pytania odnośnie badań genetycznych?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Źródła:
-
Szczałuba K., 2017. Cechy autystyczne jako objaw wrodzonych wad metabolizmu, „Pediatria Po Dyplomie”; 5