Kariotyp molekularny- czy to badanie jest dokładniejsze niż kariotyp klasyczny?
Kariotyp molekularny inaczej nazywany jest badaniem mikromacierzy, badaniem mikromacierzy aCGH oraz mikromacierzem. Określa ono zmiany w genach, które przez swój maleńki rozmiar nie zostałyby wykryte przez standardowe badanie kariotypu. Najczęściej jest ono wykonywane u osób, które mają objawy zaburzeń ze spektrum autyzmu, objawy padaczkowe lub mają niepełnosprawność intelektualną. Co powinno się wiedzieć o badaniu kariotypu molekularnego? Kiedy powinno się je wykonać? Czy jest ono wystarczającym narzędziem diagnostycznym? Odpowiedzi poniżej:
- Kariotyp molekularny- czym jest to badanie?
- Badanie kariotypu molekularnego a czas zdiagnozowania objawów
- Kto powinien wykonać badanie kariotypu molekularnego?
- Badanie kariotypu molekularnego a zaburzenia ze spektrum autyzmu
- Inne badania, które warto wykonać u dziecka z objawami autyzmu
Spis treści
Kariotyp molekularny- czym jest to badanie?
Kariotyp molekularny to bardziej szczegółowe badanie niż standardowe badanie kariotypu (podstawowe badanie cytogenetyczne). Klasyczne badanie kariotypu wykrywa jedynie spore mutacje w materiale genetycznym. Z kolei kariotyp molekularny wykrywa nawet najmniejsze zmiany w chromosomach. Jest to możliwe dzięki nowoczesnej technice molekularnej- porównawczej hybrydyzacji do mikromacierzy (aCGH), która pozwala na dokładną analizę wszystkich chromosomów badanego. W zakres standardowego badania kariotypu wchodzą duże zmiany w materiale genetycznym np. dodatkowy chromosom czy brak chromosomu lub jego dużej części. Kariotyp molekularny wykrywa dużo mniejsze zmiany np. nieprawidłowości w ilości chromosomów, niezrównoważone klasyczne nieprawidłowości chromosomowe czy submikroskopowe zmiany genomowe CNV (mikrodelecje i mikroduplikacje).
W badaniu kariotypu molekularnego materiał genetyczny analizuje się przy rozdzielczości, która nie jest możliwa w żadnym innym dostępnym badaniu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, co pozwala na analizę każdego pojedynczego chromosomu. Jest to jedyne takie badanie dostępne na rynku. Wykonanie go znacznie usprawnia proces diagnostyczny i pozwala szybciej wdrożyć odpowiednie leczenie.
Dzięki wprowadzeniu badań kariotypu molekularnego do diagnostyki prenatalnej i postnatalnej wzrosła efektywność diagnozowania submikroskopowych zmian genomowych CNV- mikrodelecji i mikroduplikacji. Często to one są powodem chorób genetycznych, wad wrodzonych oraz upośledzenia intelektualnego. U pacjentów borykających się z objawami padaczkowymi, upośledzeniem intelektualnym oraz objawami autyzmu badanie to pozwala znaleźć 14–22% różnego typu nieprawidłowości, które nie zostałyby wykryte w standardowym badaniu kariotypu. Ustalenie czynników, które je wywołują, jest możliwe jedynie dzięki badaniu kariotypu molekularnego.
Badanie kariotypu molekularnego a czas zdiagnozowania objawów
Dzięki badaniu kariotypu molekularnego podczas jednego testu można wykryć wszystkie nieprawidłowości w materiale genetycznym, które często są przyczyną chorób genetycznych, autyzmu czy niepełnosprawności intelektualnej. Badanie wystarczy wykonać jedynie raz w życiu, ponieważ nasz materiał genetyczny jest niezmienny. Wykonanie badania kariotypu molekularnego może przyspieszyć proces diagnozowania symptomów pacjenta, czego konsekwencją będzie szybsze wprowadzenie skutecznego leczenia. Z badania kariotypu molekularnego płynie wiele korzyści. Oprócz przyspieszenia procesu diagnozy są to:
- dużo większa dokładność niż w przypadku standardowego badania kariotypu
- uniknięcie tzw. odysei diagnostycznej, czyli długiego procesu diagnostycznego
- mniejsze koszty procesu diagnostycznego
- zwiększenie szansy na prawidłową diagnozę i wprowadzenie skutecznego leczenia
Kto powinien wykonać badanie kariotypu molekularnego?
Badanie kariotypu molekularnego powinni wykonać następujący pacjenci:
- pacjenci, u których wystąpiły objawy padaczkowe
- pacjenci z niepełnosprawnością intelektualną
- pacjenci z objawami zaburzeń ze spektrum autyzmu
- pacjenci, u których podejrzewa się wady wrodzone
- pacjenci, u których podejrzewa się nieprawidłowości w materiale genetycznym
- pary, które nie mogą mieć dzieci
- pary, u których doszło do poronienia i utraty ciąży
Badanie kariotypu molekularnego a zaburzenia ze spektrum autyzmu
U pacjentów, u których pojawił się zaburzenia rozwoju intelektualnego, wykonuje się badanie kariotypu molekularnego. Często zaburzenia rozwoju intelektalnego to objaw autyzmu.
Badanie kariotypu molekularnego jest wykonywane za pomocą technologii NGS- Sekwencjonowania Najnowszej Generacji. Dzięki niej możliwa jest analiza wielu przyczyn chorób genetycznych. Badanie kariotypu molekularnego składa się z 5 etapów:
- Pobranie od pacjenta próbki z krwi obwodowej i uzyskanie z niej materiału genetycznego do badania.
- Znakowanie DNA za pomocą znaczników fluorescencyjnych.
- Hybrydyzacja DNA pacjenta oraz DNA referencyjnego z sondami molekularnymi na mikromacierzach
- Przeanalizowanie obrazu mikromacierzy za pomocą technik bioinformatycznych
- Interpretacja wyników badania przez lekarza specjalistę- genetyka
W badaniu kariotypu molekularnego analizie poddaje się ponad 200 genów, które mogą być związane z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. W badaniu tym wykrywa się wszystkie rearanżacje genomowe, które mogą być związane z autyzmem. Jednak niezbędna jest tutaj szersza diagnostyka, ponieważ ogromne znaczenie ma znalezienie przyczyny autyzmu.
Inne badania, które warto wykonać u dziecka z objawami autyzmu
W badaniu kariotypu molekularnego analizowane są zmiany w chromosomach, które mogą być przyczyną autyzmu. Jednak to schorzenie może być również spowodowane zmianami w pojedynczych genach. W takiej sytuacji nie wystarczy badanie kariotypu molekularnego- należy wykonać szerszą diagnostykę. Inne badania, które warto wykonać to:
- badanie paneli autystycznych, w którym analizie poddaje się 224 geny, które są związane z objawami zaburzeń ze spektrum autyzmu. Geny do badania zostały wybrane zgodnie z faktami medycznymi.
- badanie FRAX, w którym analizie poddany zostaje jedynie gen FMR1. Mutacja w tym genie może wywołać u pacjenta zespół łamliwego chromosomu X, który często prowadzi do zaburzeń ze spektrum autyzmu (pojawia się niepełnosprawność intelektualna czy zaburzenia mowy).
badanie WES- jest to najnowocześniejsze i najbardziej precyzyjne badanie genetyczne na rynku. Również wykorzystuje się w nim technologię Sekwencjonowania Nowej Generacji- NGS. Analizie poddawane są w nim wszystkie eksomy genów człowieka, czyli około 23 000 genów. Badanie wykrywa mutacje w genach, które mogą powodować wiele schorzeń, a w tym autyzm. Warto zdecydować się na rozszerzoną wersję badania, czyli test WES premium. Oprócz zmian eksonowych wykryje on również zmiany we wszystkich poznanych intronach, które odpowiadają aż za 11% wszystkich chorób. Nie poddaje się analizie wszystkich intronów, ponieważ nie wszystkie nauka poznała dość dobrze, co mogłoby spowodować niepoprawne diagnozy i panikę u pacjentów. W badaniu WES premium można sprawdzić również wrażliwość pacjenta na leki. Analizie poddaje się 89 substancji, które znajdują się w ponad 500 lekach. Badanie to jest bardzo pomocne w dobraniu skutecznej farmakoterapii i właściwej dawki. Testy WES można wykonać z próbki krwi lub z wymazu z policzka.
Masz pytania odnośnie badań genetycznych?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz też:
💜Badania immunologiczne dzieci