Choroby genetyczne u dzieci – objawy, diagnostyka i leczenie
Choroby genetyczne dzieci są bardzo niebezpieczne, ponieważ ich objawów nie widać od razu. Wady genetyczne dzieci często podszywają się pod inne schorzenia lub dają niejednoznaczne symptomy. Na szczęście dzieci z wadami genetycznymi mogą liczyć na pomoc – dzięki nowoczesnym badaniom genetycznym możliwe jest wykrycie nieprawidłowości na bardzo wczesnym etapie. Co za tym idzie? Szansa na skuteczne leczenie i poprawę funkcjonowania.
- Choroby genetyczne u dzieci – objawy
- Choroby genetyczne dzieci – przyczyny
- Wady genetyczne dzieci – diagnostyka za pomocą badań przesiewowych NFZ
- Wady genetyczne u dzieci – diagnostyka za pomocą badań genetycznych
- Jakie badanie wybrać, by wykryć choroby genetyczne u dziecka?
- Choroby genetyczne dzieci – leczenie
- Jak przygotować dzieci z wadami genetycznymi do badania DNA?
Spis treści
💕 Choroby genetyczne u dzieci – objawy
Choroby genetyczne u dzieci mogą dawać różnorodne objawy, niektóre z nich będą wpływać na cechy dysmorfii twarzy, inne będą wywoływać dolegliwości gastryczne lub ataki padaczki. Większość wad genetycznych dzieci nie ujawnia się od razu, a gdy rodzice zauważą niepokojące objawy, jest już za późno na to, by uchronić malucha przed przykrymi konsekwencjami zapisanych w genach nieprawidłowości.
Po czym poznać choroby genetyczne dzieci? Charakterystyczne objawy to:
- ataki padaczki niejasnego pochodzenia;
- nieprawidłowe rysy twarzy (tzw. cechy dymorficzne);
- dolegliwości gastryczne – np. nagłe biegunki;
- objawy ze spektrum autyzmu;
- większa niż u rówieśników podatność na infekcje;
- zaburzenia napięcia mięśniowego – obniżone lub zwiększone napięcie mięśniowe;
- zaburzony rozwój – opóźnione osiąganie kamieni milowych, trudności w nauce, opóźniony rozwój mowy.
💕 Choroby genetyczne dzieci – przyczyny
Choroby genetyczne u dziecka mogą być wywołane przez mutację w jednym lub w kilku genach. Mogą one wynikać także z połączenia czynników genetycznych i środowiskowych. Wady genetyczne dzieci powstają również wskutek aberracji chromosomowych, czyli zmian w strukturze lub liczbie chromosomów. Niektóre wady genetyczne dzieci są dziedziczone, inne powstają zupełnie losowo i niezależnie od dziedziczenia (w wyniku tzw. mutacji de novo). Na szczęście wiele z nich już potrafimy identyfikować i poprawnie postawić diagnozę genetyczną.
💕 Wady genetyczne dzieci – diagnostyka za pomocą badań przesiewowych NFZ
Dzieci z wadami genetycznymi mogą liczyć w naszym kraju na pomoc, między innymi w ramach programu refundowanych badań przesiewowych dla noworodków. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje takie badania każdej ciężarnej kobiecie, są one bezpłatne.
Niestety zakres chorób genetycznych dzieci badany podczas refundowanych testów przesiewowych jest mocno ograniczony. Wykrywają one jedynie 27 najczęściej występujących schorzeń, takich jak mukowiscydoza, fenyloketonuria, czy wrodzona niedoczynność tarczycy. Tymczasem możliwych wad genetycznych dzieci jest o wiele więcej.
Poza niewielkim zakresem, przesiewowe badania w kierunku wad genetycznych u dzieci mają także inne ograniczenia, wynikające z zastosowanej metody. Nie analizują one bezpośredniej przyczyny choroby genetycznej u dziecka, czyli wadliwych genów, a parametry biochemiczne. Z tego też powodu mogą one dawać często fałszywe wyniki.
💕 Wady genetyczne u dzieci – diagnostyka za pomocą badań genetycznych
Na szczęście diagnostyka prenatalna to nie tylko badania biochemiczne, ale i także prywatne badania genetyczne – tzw. badania wolnego płodowego DNA. Może je wykonać każda ciężarna kobieta, która chce się dowiedzieć więcej o zdrowiu swojego dziecka.
Badania wolnego płodowego DNA można wykonać już od 10. tygodnia ciąży, są one nieinwazyjne, ponieważ próbkę do analizy stanowi krew ciężarnej. Jeśli test DNA nie pokaże żadnych nieprawidłowości, rodzice mogą zyskać cenny spokój – ich dziecko rozwija się prawidłowo. Natomiast jeśli test DNA wskaże na podwyższone ryzyko choroby genetycznej, to nie wyrok, konieczne są dalsze badania, tzw. diagnostyczne testy prenatalne.
Dla lekarza jest to szansa na wprowadzenie zawczasu skutecznego leczenia. Rodzice zyskują także czas na odpowiednie przygotowanie się na narodziny malucha obarczonego daną wadą genetyczną.
💕 Jakie badanie wybrać, by wykryć choroby genetyczne u dziecka?
Dostępne na polskim rynku testy genetyczne w kierunku chorób genetycznych u dziecka to:
- badanie NOVA – test DNA potrafi zidentyfikować aż 12 000 różnych zmian w genach, dzięki niemu można wykryć takie choroby genetyczne dzieci jak mukowiscydoza czy hipertermia złośliwa. Dodatkowo test NOVA zawiera także panel tolerancji na ponad 200 leków – dzięki temu rodzice zyskują cenną wiedzę na temat tego, jak opiekować się dzieckiem;
- badania panelowe NGS – są to badania genetyczne przeznaczone dla dzieci i osób dorosłych, analizują one sekwencje kodujące wybranych genów pacjenta (w zależności od tego, jaka choroba genetyczna jest podejrzewana);
- test WES – jest to najszersze i najdokładniejsze badanie genetyczne, jakie można wykonać u dziecka lub osoby dorosłej, wykonuje się je na podstawie wymazu z policzka lub próbki krwi. Test potrafi wykryć genetyczne przyczyny ataków padaczki czy objawów ze spektrum autyzmu. Jest on kluczowy, by można było poprawnie zdiagnozować takie choroby genetyczne dzieci jak wrodzone choroby metaboliczne czy pierwotne zaburzenia odporności. Test WES pozwala na wprowadzenie leczenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby, dzięki czemu, pomimo niekorzystnego zapisu genów, w wielu przypadkach można jeszcze uratować rozwój pacjenta.
💕 Choroby genetyczne dzieci – leczenie
Leczenie wad genetycznych u dzieci różni się w zależności od przyczyny choroby. Odpowiednie działania można podjąć dopiero po prawidłowym zdiagnozowaniu nieprawidłowości. Niektóre choroby genetyczne u dzieci można okiełznać poprzez leczenie dietetyczne, inne będą wymagać podawania specjalnych leków, które załagodzą objawy. Zrozumienie, z jakim typem wady genetycznej mamy do czynienia jest kluczowe, by można było poprawić jakość życia chorego i uratować jego rozwój.
💕 Jak przygotować dzieci z wadami genetycznymi do badania DNA?
Badania DNA w kierunku niskiego napięcia mięśniowego nie wymagają specjalnych przygotowań. Test DNA można zamówić drogą telefoniczną lub nawet online – mailowo/na chacie/poprzez formularz rejestracyjny online.
W zależności od rodzaju testu DNA badanie może zostać wykonane na podstawie próbki krwi lub wymazu z policzka. Jeśli próbkę stanowi krew, przed wykonaniem badania mały pacjent nie musi być na czczo. Rodzice muszą jedynie zadbać o to, by był on dobrze nawodniony.
Po określeniu, jaka mutacja przyczyniła się do niskiego napięcia mięśniowego, możliwe jest zdiagnozowanie choroby i jej leczenie. Im wcześniej uda się to zrobić, tym większe są szanse na to, że da się jeszcze uchronić malucha przed ciężką niepełnosprawnością, a także poprawić jego funkcjonowania w wielu sferach.
Zobacz też:
Autyzm badania genetyczne — zobacz co zrobić
Badania immunologiczne u dzieci
Masz pytania odnośnie badań genetycznych dla dzieci?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.