Obniżone napięcie mięśniowe – czy to wrodzona choroba metaboliczna?
Obniżone napięcie mięśniowe może objawiać się na różne sposoby. Zaburzenia napięcia mięśniowego można poznać między innymi po tym, że dziecko wolniej osiąga kamienie milowe związane z rozwojem psychoruchowym – nie pełza, ma trudności z chwytaniem przedmiotów i często się przewraca. Jeśli rodzice podejrzewają u swojego maluszka zmniejszone napięcie mięśniowe, powinni oni jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Być może jest to jeden z objawów wrodzonej choroby metabolicznej!
- Zmniejszone napięcie mięśniowe zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą
- Obniżone napięcie mięśniowe może mieć wiele przyczyn
- Słabe napięcie mięśniowe – charakterystyczne objawy
- Zmniejszone napięcie mięśniowe – czy to wrodzona choroba metaboliczna?
- Obniżenie napięcia mięśniowego – inne genetyczne przyczyny
- Obniżenie napięcia mięśni – jakie badania wykonać, by pomóc maluchowi?
- Niskie napięcie mięśniowe – jak przygotować malucha do badania DNA?
Spis treści
➡ Zmniejszone napięcie mięśniowe zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą
Twoje dziecko ma trudności z chwytaniem przedmiotów, przewraca się po posadzeniu lub krztusi podczas karmienia? Tego typu oznaki mogą świadczyć o zbyt niskim napięciu mięśniowym. Obniżenia napięcia mięśniowego nie należy bagatelizować, ponieważ konsekwencje mogą być poważne. By zdiagnozować zaburzenie i zapewnić dziecku normalny rozwój ruchowy, zawsze konieczna jest wizyta u specjalisty.
➡ Obniżone napięcie mięśniowe może mieć wiele przyczyn
Jeśli dziecko ma zmniejszone napięcie mięśniowe, może to świadczyć o tym, że jego rozwój jest zagrożony. Jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy? Za zbyt niskie napięcie mięśniowe mogą odpowiadać:
- ciążowe i okołoporodowe uszkodzenia układu nerwowego;
- nieprawidłowe nawyki pielęgnacyjne;
- powikłania po infekcjach wirusowych i bakteryjnych;
- wrodzone choroby metaboliczne u dzieci lub inne choroby genetyczne.
➡ Słabe napięcie mięśniowe – charakterystyczne objawy
Jak objawia się słabe napięcie mięśniowe? Jeśli chodzi o niemowlaka, najważniejsze oznaki zmniejszonego napięcia mięśniowego to:
- trudności w chwytaniu zabawek i innych przedmiotów;
- trudności w karmieniu – krztuszenie się, ulewanie, niechęć do ssania piersi;
- trudności w poruszaniu się, np. brak charakterystycznego dla okresu niemowlęcego pełzania;
- trudności w utrzymaniu równowagi – przewracanie się po posadzeniu przez rodziców;
- wiotkość mięśni;
- zdenerwowanie podczas zmiany pozycji.
U starszych dzieci obniżenie napięcia mięśniowego może się objawiać poprzez:
- częste ulewanie się podczas spożywania pokarmu;
- niespokojne zachowanie;
- nietypowe wyginanie się i napinanie ciała;
- problemy z motoryką – utrata równowagi podczas siadania i wstawiania;
- zaciskanie piąstek.
➡ Zmniejszone napięcie mięśniowe – czy to wrodzona choroba metaboliczna?
Obniżenie napięcia mięśni może mieć źródło w chorobach genetycznych. Jedną z przyczyn nieprawidłowego rozwoju ruchowego są wrodzone choroby metaboliczne. To grupa około 600 chorób genetycznych, które mogą mieć różnorodny przebieg i dawać niespecyficzne objawy. W ich wyniku organizm nie potrafi prawidłowo przetwarzać substancji dostarczanych wraz z pokarmem. Jaka jest tego konsekwencja? Niektóre składniki mogą szkodzić choremu, a inne, mimo że są regularnie spożywane, nie będą uzupełniać jego potrzeb, np. witaminowych – organizm będzie cierpiał z powodu niedoborów pokarmowych.
Zmniejszone napięcie mięśniowe wynikające z wrodzonej choroby metabolicznej to problem, którego nie należy bagatelizować. Nieleczone bowiem schorzenia metaboliczne, mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Jedną z nich są ciężkie zaburzenia w rozwoju intelektualnym i ruchowym. Niestety charakterystycznych objawów nie widać od razu, ujawniają się one dopiero po jakimś czasie. Mimo że maluch osiągnął najwyższy wynik w skali Apgar, może się okazać, że w jego genach została zapisana choroba. Im wcześniej uda się ją wykryć i poprawnie zdiagnozować, tym większa szansa na skuteczne leczenie, które uratuje rozwój dziecka.
➡ Obniżenie napięcia mięśniowego – inne genetyczne przyczyny
Niskie napięcie mięśniowe może wynikać także z innych chorób genetycznych, takich jak np. zmiany submikroskopowe na chromosomach. Dobrym przykładem jest Zespół Williamsa i Beurena. Choroba genetyczna wywołana mikrodelecją chromosomu 7 objawia się nie tylko poprzez różnice w wyglądzie, czy niepełnosprawność intelektualną, ale i także opóźnienie rozwoju ruchowego [1]. Jeśli nie jest leczona, przyczynia się do poważnych zaburzeń w układzie moczowo-płciowym oraz krążenia (u większości chorych stwierdza się poważne wady serca i naczyń krwionośnych).
Inna możliwa genetyczna przyczyna słabego napięcia mięśniowego to Zespół FRAX, czyli tzw. łamliwy chromosom X. Choroba wynika z mutacji w genie FMR1, odpowiedzialnym za kodowanie białka FMRP. Zakłócona synteza FMRP powoduje upośledzenie rozwoju psychoruchowego. Niestety wykrycie Zespołu FRAX na podstawie wywiadu rodzinnego jest bardzo trudne – mutacja w genie FMR1 należy do mutacji dynamicznych, których efekty narastają wraz z wiekiem oraz na przełomie kilku pokoleń [2]. Na szczęście na rynku są dostępne odpowiednie badania genetyczne dzieci, które potrafią zidentyfikować u pacjenta to zaburzenie.
➡ Obniżenie napięcia mięśni – jakie badania wykonać, by pomóc maluchowi?
Co zrobić, gdy rodzice podejrzewają u swojej pociechy obniżenie napięcia mięśni? Warto postawić na diagnostykę genetyczną. W Polsce są już dostępne nowoczesne testy DNA, które są w stanie wykryć podczas jednej analizy wszystkie znane wrodzone choroby metaboliczne, a także wiele innych genetycznych nieprawidłowości. Dzięki diagnostyce genetycznej można poznać przyczynę zmniejszonego napięcia mięśniowego i podjąć działania, które zapewnią choremu zdrowie.
Obecnie jednym z najszerszych badań genetycznych, które jest zalecane dla dzieci z niskim napięciem mięśniowym jest badanie WES. To badanie genetyczne, które analizuje cały egzom w postaci 23 000 genów, pod kątem różnych chorób genetycznych, nie tylko wrodzonych zaburzeń metabolizmu.
➡ Niskie napięcie mięśniowe – jak przygotować malucha do badania DNA?
Badania genetyczne to jedyny sposób na zidentyfikowanie zmian w DNA odpowiedzialnych za wywołanie chorób genetycznych. Po określeniu, jaka mutacja wystąpiła u pacjenta, możliwe jest zidentyfikowanie jego przypadłości i podjęcie skutecznego, ukierunkowanego na dany problem leczenia. Jeśli choroba wywołująca obniżone napięcie mięśniowe będzie leczona na wczesnym etapie rozwoju zaburzeń, wielu jej skutkom uda się zapobiec. Tym samym możliwe jest uratowanie funkcjonowania dziecka.
Mogłoby się wydawać, że testy DNA są skomplikowane i wymagają szczególnych przygotowań. W rzeczywistości jednak na wynik testu genetycznego nie ma wpływu stan zdrowia ani też to, czy pacjent jest na czczo. Przed wykonaniem testu DNA z próbki krwi dziecko musi być jedynie dobrze nawodnione.
Masz pytania odnośnie badań dla dzieci?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Źródła:
-
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/genetyka/152296,zespol-williamsa-i-beurena
-
https://badamydzieci.pl/produkt/lamliwy-chromosom-x-fra‑x/