Farmakogenetyka – czy leczenie może być bardziej skuteczne?
Farmakogenetyka jest względnie nową dziedziną farmakologii. Dzięki badaniom farmakogenetycznym możemy poznać nasz profil genetyczny i na jego podstawie dobrać odpowiednie leczenie oraz dawkowanie leków. Bada ona różnice genetyczne, które są przyczyną różnego reagowania ludzi na ten sam lek. Testów farmakogenetycznych nie trzeba powtarzać. Wystarczy wykonać taki test raz w życiu, ponieważ profil genetyczny jednostki się nie zmienia. Test, który zbada nasz genom i wykaże, jakie leki możemy bezpiecznie przyjmować i w jakich dawkach możemy sobie zrobić już w Polsce. Jakie farmakogenetyczne badanie wykonać? Odpowiedź niżej.
- Czym dokładnie jest farmakogenetyka?
- Dlaczego farmakogenetyka jest ważna?
- Farmakogenetyczne badanie genu UGT1A1
- Test WES Premium także jest testem farmakogenetycznym
- Innowacyjność farmakogenetyki
Spis treści
Czym dokładnie jest farmakogenetyka?
Farmakogenetyka bada powiązania między genomem człowieka a konkretnymi lekami. U niektórych pacjentów pewne rodzaje leków wywołują działania niepożądane lub toksyczne oraz symptomy zatrucia. Takim działaniem niepożądanym może być kaszel lub wymioty, ale może to być także śpiączka lub nawet śmierć. Są również takie schorzenia, na które nie znaleziono jeszcze skutecznej formy leczenia. Farmakogenetyka jest odpowiedzią na te problemy. Dzięki badaniom nadwrażliwości na leki reakcja organizmu na konkretną substancję będzie bardziej przewidywalna. Oprócz określenia tego, jakie leki można podać pacjentowi, dzięki farmakoterapii można dobrać również odpowiednie dawkowanie leku. Dzięki temu leczenie stanie się bardziej skuteczne, ponieważ szybciej zostaną podane najbardziej właściwe leki. Farmakogenetyka może przynieść korzyść praktycznie każdemu pacjentowi, ale szczególnie pomocna będzie dla:
- osób ze spektrum autyzmu lub objawami spektrum autyzmu- badane są tutaj m.in. leki, które mają zapobiegać zachowaniom agresywnym oraz sprzyjać wyciszeniu.
- pacjentów z padaczką- w przypadku tego schorzenia dobór leków jest niezwykle istotny, ponieważ źle dobrane leki mogą nasilać objawy epilepsji.
- osób cierpiących na zaburzenia depresyjne- badane tutaj są różnego rodzaju leki psychiatryczne
- pacjentów z wrodzonymi wadami serca
- pacjentów przed operacjami
Dlaczego farmakogenetyka jest ważna?
Farmakoterapia każdej choroby przeważnie rozpoczyna się od przepisania przez lekarza pewnych leków. Lekarz dobiera również odpowiednie dawkowanie oraz właściwą porę przyjmowania leku. Mimo uwzględniania przez lekarza takich czynników jak masa ciała, wiek czy płeć, leki nie zawsze działają prawidłowo. Ludzie mogą reagować na leki w różny sposób. Znaczenie ma również dawka leku- mniejsza może nie wywołać w organizmie żadnego efektu, a minimalnie większa może spowodować ogromne szkody. Leki oraz ich dawkowanie powinny być dostosowane do konkretnego organizmu. Taką możliwość dają właśnie testy farmakogenetyczne. Dzięki tej dziedzinie farmakologii leczenie będzie skuteczniejsze, a ryzyko wystąpienia działań niepożądanych znacznie się zmniejsza, a wręcz wynosi zero. Warto decydować się na takie badanie, ponieważ może dać nam wiele korzyści.
Farmakogenetyczne badanie genu UGT1A1
Jednym z przykładów analiz farmakogenetycznych są analizy pod kątem mutacji w genie UGT1A1. Osoby z mutacją tego genu nie reagują najlepiej na wiele leków. Często reagują bólami głowy, biegunką, wymiotami czy skónymi reakcjami alergicznymi. Podanie niektórych leków osobom z mutacją UGT1A1 może skutkować nawet śpiączką, stanem zagrażającym życiu oraz śmiercią. Osoby, u których test farmakogenetyczne wykazały mutację tego genu, wszystkie leki powinny przyjmować pod ścisłą kontrolą lekarza. Niebezpieczne mogą okazać się nawet tak popularne i powszechnie stosowane leki, jak ibuprofen czy paracetamol. Najgroźniejszą substancją dla osób z mutacją genu UGT1A1 jest irynotekan, który podaje się w przypadku borykania się z chorobą onkologiczną. Przed podaniem tego leku testy farmakogenetycznie są obligatoryjne. Irynotekan nie jest jednak jedyną groźną substancją. Szczególnie ostrożnym należy także być w przypadku podawania takich leków, jak:
- atazanawiru
- atorwastatyny
- belinostatu
- buprenorfiny
- gemfibrozylu
- indinawiru
- ketoprofenu
- morfiny
- symwastatyny
Inne geny badane w testach farmakogenetycznych:
- Gen VKORC1 oraz CYP2C9 bada się pod kątem wrażliwości na warfarynę. Lek ten podaje się w przypadku nadmiernej krzepliwości krwi.
- Gen TPMT bada się pod kątem wrażliwości na tiopuryny (azatioprynę, merkaptopurynę oraz tioguaninę). Leki te są podawane w przypadku borykania się z białaczką autoimmunizacyjną.
- Gen CYP2C19 bada się pod kątem wrażliwości na klopidogrel, który jest podawany w przypadku wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.
- Gen HLA‑B*5701 bada się pod kątem wrażliwości na abacavir. Lek ten podaje się w przypadku zakażenia wirusem HIV.
- Gen HLA‑B*1502 bada się pod kątem wrażliwości na karbamazepinę oraz fenytoinę. Są to leki, które zażywa się w przypadku borykania się z epilepsją (padaczką).
- Geny CYP2D6, CYP2C9, CYP2C19, CYP1A2, SLC6A4 oraz HTR2A/C bada się pod kątem wrażliwości na różne leki przeciwdepresyjne oraz leki przeciwpadaczkowe, które są podawane w przypadku wystąpienia depresji, stanów depresyjnych lub padaczki.
Jak widać jest wiele genów, które mogą zostać zbadane w badaniu farmakogenetycznym. Lista ciągle się wydłuża, ponieważ badania farmakogenetyczne są ciągle udoskonalane.
Test WES Premium także jest testem farmakogenetycznym
Badanie WES premium jest badaniem technologicznym, które przeprowadza się na podstawie pobranej krwi lub wymazu z policzka. Jest to pierwsze badanie, które szczegółowo analizuje także eksony oraz introny. Test WES premium pozwala wykryć wiele różnych schorzeń, które mają podłoże genetyczne. Przykładem takich chorób jest padaczka, wszystkie wrodzone choroby metaboliczne czy pierwotne niedobory odporności. Jego ogromną zaletą jest także funkcja profilaktyczna. Badanie WES Premium pozwala wykryć wrodzone choroby, które nie dały jeszcze żadnych objawów klinicznych. Powinien go wykonać każdy, kogo rodzice cierpią na schorzenia o podłożu genetycznym, aby sprawdzić czy choroba ta jest dziedziczna. Badanie WES Premium daje pacjentowi szansę na bardzo wczesne wykrycie choroby, a co za tym idzie szybkie wdrożenie leczenia. Dzięki temu pacjent może bardzo szybko wyzdrowieć lub mieć wysoką jakość życia mimo choroby. Test WES premium nie wymaga ze strony pacjenta żadnego przygotowania. Próbka może zostać pobrana w przychodni lub podczas wizyty domowej. Jeśli pacjent zdecyduje się na pobranie wymazu z policzka, to może zrobić to samodzielnie w domu i odesłać próbkę kurierem.
Innowacyjność farmakogenetyki
Farmakogenetyka może okazać się bardzo skuteczna w leczeniu chorób onkologicznych oraz zakażeń bakteryjnych, których dziś nie potrafi się skutecznie leczyć. Jednak wciąż potrzebne jest wiele badań nad wpływem konkretnego leku na różne geny i mutacje w genach. Farmakogenetyka jest bardzo innowacyjną dziedziną farmakologii. Stanowi ona jej przyszłość. Farmakogenetyka może przynieść wiele korzyści, zapewniać coraz bardziej skuteczne formy leczenia oraz uratować życie wielu pacjentom. W przyszłości poddawanie się badaniu farmakogenetycznemu przed rozpoczęciem przyjmowania leków może być obowiązkowe. Dzięki temu pacjenci unikną wielu niepożądanych działań.
Masz pytania odnośnie badań genetycznych dla dzieci?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz również: