Badanie nadwrażliwości na leki
Jak sprawdzić, czy na pewno dobrze zareagujemy na konkretny lek? Lista możliwych działań niepożądanych konkretnych leków może przyprawić o ból głowy, ponieważ możemy w niej przeczytać, że po zażyciu leku możemy dostać krwotoku, zapaść w śpiączkę, dostać zapaści czy umrzeć. Ale jak właściwie się dowiedzieć czy to akurat my zareagujemy na niego nieprawidłowo? Rozwiązaniem są badania genetyczne, dzięki którym będziemy wiedzieć, jak nasze geny zareagują na przetwarzanie konkretnego leku. Dzięki raportowi z takiego badania lekarz będzie mógł wdrożyć indywidualnie dobrane leczenie, co będzie skutkowało jego zwiększoną skutecznością.
- Badanie WES Premium
- Jakie leki sprawdza badanie WES Premium?
- Czy nadwrażliwość na leki jest dziedziczna?
- Jak właściwie organizm przetwarza substancje lecznicze?
Badanie WES Premium
Badanie WES premium jest badaniem najszerszym, badaniem genetycznym. Daje on dodatkowo możliwość sprawdzenia, jak nasz organizm zareaguje na konkretny lek. Pozwoli również stwierdzić, jaka dawka danego leku będzie najbardziej odpowiednia. Test WES premium jest najnowocześniejszym i najbardziej precyzyjnym istniejącym testem genetycznym. Badanie to polega na sekwencjonowaniu eksonów oraz wszystkich znanych intronów. Introny, których nauka do tej pory dobrze nie zbadała są pomijane, ponieważ takie informacje wprowadziłyby jedynie zamieszanie oraz utrudniłyby trafną diagnozę. Jest on oparty na sekwencjonowaniu najnowszej generacji (technologii NGS). Badanie WES premium polega na analizie wszystkich części genów, które zostały do tej pory poznane. Stwarza to niepowtarzalną szansę na właściwą diagnozę oraz bardziej skuteczne leczenie.
Laboratorium, w którym wykonywane są testy WES Premium ma największą bazę danych dotyczących zmian intronowych, które są powodem objawów chorób wrodzonych. Laboratorium to ma ponad 10 lat doświadczenia w wykonywaniu różnego rodzaju badań genetycznych, dzięki czemu może systematycznie tworzyć własne bazy danych. Ponadto w laboratorium pracuje ponad 300 wykwalifikowanych pracowników z różnych specjalizacji. Zatrudnieni są np. specjaliści z dziedziny kardiologii, neurologii, onkologii czy reumatologii. Specjaliści na bieżąco analizują najnowsze doniesienia ze świata medycyny i wykorzystują swoją wiedzę w pracy.
Wyniki badania nadwrażliwości na leki są przedstawione w obszernym raporcie. Raport ten jest napisany w bardzo zrozumiały sposób. Otrzymujemy go około 6–7 tygodni po badaniu. Znajdują się w nim konkretne informacje, co dany wynik oznacza dla pacjenta. Wyniki wykazują czy dawka jakiejkolwiek z 89 badanych substancji (znajdują się one w 550 lekach) powinna być zmniejszona lub zwiększona, aby wdrożone leczenie było bezpieczniejsze i bardziej efektywne oraz nie pojawiały się działania niepożądane. Wyniki pokażą również, czy jakiś lek jest na tyle niebezpieczny dla pacjenta, że nigdy nie należy go podawać. Test WES premium pozwala uniknąć tak groźnych skutków ubocznych, jak np. śpiączka, krwotok, a nawet śmierć. Każdy wynik badania jest konsultowany ze specjalistą- lekarzem genetykiem, który jeśli to konieczne, wypisze pisemne zalecenia dla innych lekarzy specjalistów. Przykładowy raport możemy zobaczyć pod tym linkiem: https://badamydzieci.pl/wp-content/uploads/2021/04/LEKI-przykladowy-raport.pdf.
Próbkę do badania może być krwi lub badanie można wykonać z wymazu z policzka. Jeśli pacjent zdecyduje się na wymaz, to może wykonać go nawet samodzielnie w domu za pomocą specjalnego zestawu pobraniowego i odesłać próbkę kurierem.
Jakie leki sprawdza badanie WES Premium?
Lista leków, które są sprawdzane w badaniu WES premium, jest bardzo długa. Sprawdzane są m.in. leki z grupy:
- Leków Przeciwpadaczkowych np. Tegretol (Karbamazepina), Frisium (Klobazam), Epanutin Parenteral (Fenytoina) czy Rispolept (Risperidon).
- Leków Psychiatrycznych np. Abilify (Arypiprazol), Citabax (Citalopram), Imipramina czy Asentra (Setralina).
- Leków Przeciwbólowych np. Ibum, Ibuprom (Ibuprofen), Strespsils Intensive (Flurbiprofen), Diclac (Diklofenak) czy Tramal (Tramadol).
- Leków Kardiologicznych i hematologicznych np. Betaloc (Metorpolol), Rytmonorm (Propafenon) czy Warfin (Warfaryna).
- Leków Stosowanych w znieczuleniu np. Propofol, Sewofluran
- Leków Gastrologicznych np. Tropisetron, Dexilant (Dekslanzoprazol) czy Gastrocaps (Omeprazol)
- Leków Hepatologicznych np. Pegasys (Peginterferon alfa- 2a)
- Leków Immunologicznych np. Ziagen (Abakawir) czy Reyataz (Ataznawir)
- Leków nefrologicznych np. Karbagen (Okskarbazepina), Tetmodis (Tetrabenazyna) czy Amizepin (Karbamazepina)
- Leków onkologicznych np. Mercaptopurinum VIS (Merkaptouryna), Xeloda (Kapecytabina) czy Tamoxifen- Ebewe (Tamoksyfen)
Są to oczywiście jedynie przykłady sprawdzanych leków. Lista jest dużo dłuższa i ogólnodostępna. Znajdziemy ją pod tym linkiem: https://badamydzieci.pl/WES_PREMIUM_spis_badanych_substancji_leczniczych.pdf
Czy nadwrażliwość na leki jest dziedziczna?
Do badania WES Premium można również włączyć próbki pobrane od rodziców pacjenta. Badanie to nazywa się WES TRIO. Pobrany materiał genetyczny dziecka i rodziców jest dokładnie analizowany, ale także szczegółowo porównany ze sobą. Pozwoli to na sprawdzenie, jeszcze dokładniej przyczynę objawów u dziecka. W standardowym badaniu WES TRIO pełny raport otrzymuje jedynie dziecko, ale w wersji rozszerzonej rodzice również mogą otrzymać raporty.Szacuje się, że badanie WES TRIO zwiększa szansę wdrożenia skutecznego leczenia aż o 15%!
Jak właściwie organizm przetwarza substancje lecznicze?
Funkcja genetyki w skutecznym leczeniu jest bardzo istotna. Od tego, jaki wariant danego genu posiadamy, zależy jak nasz organizm przetworzy konkretny lek w danej dawce. Patrząc na szybkość przetwarzanych leków, można wyróżnić:
- Szybkich metabolizerów- organizm szybkich metabolizerów bardzo szybko przetwarza substancję, którą zawiera lek oraz szybko ją wydala (substancja znajduje się w krwiobiegu przez względnie krótki czas). Jeśli jednostka jest szybkim metabolizerem, to dawkę leku powinno się zwiększyć.
- Wolnych metabolizerów- organizmy wolnych metabolizerów utrzymują substancję w krwiobiegu przez dość długi czas (wolno ją przetwarza i wolno wydala z organizmu). Może to oznaczać, że dawka leku jest zbyt wysoka. Wolnym metabolizerom zaleca się zmniejszenie dawki lub wybranie innego leku, który zawiera inną substancję czynną.
- Osoby, które metabolizują substancje czynne w sposób prawidłowy- w przypadku takich osób należy stosować zalecaną w ulotce dawkę leku.
Jak widać badanie WES premium jest warte zrobienia. Może ono nam przynieść wiele korzyści oraz uchronić od różnego rodzaju działań niepożądanych. Jego ogromną zaletą jest to, że wystarczy je zrobić raz w życiu oraz to, że jego wyniki będą mogły nam służyć przy każdym kontakcie z lekarzem.
Masz pytania odnośnie badań genetycznych dla dzieci?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz również: