Jakie badania na serce zrobić?
Wiele Polaków zmaga się z różnego rodzaju wadami serca. Są to schorzenia bardzo powszechne, a w niektórych przypadkach również bardzo niebezpieczne. Wady te mogą być nabyte lub wrodzone. Mogą one dotyczyć budowy serca, ale także jego funkcjonowania. Podłoże wady serca nie zawsze jest znane. Może ono być genetyczne lub środowiskowe, ale nie zawsze jest to łatwe do zdiagnozowania. W Polsce z wadą wrodzoną serca co roku rodzi się około 3000 dzieci. Często trudno jest od razu po porodzie rozpoznać wadę serca oraz jej podłoże. Z tego powodu wykonuje się różnorodne badania serca.
- Niewydolność serca- czym jest to schorzenie?
- Jakie badania zrobić w przypadku podejrzenia niewydolności serca?
- Zalecane początkowe badania w przypadku podejrzenia niewydolności serca
- Jakie badania na serce zrobić z krwi?
Niewydolność serca- czym jest to schorzenie?
Niewydolność serca to choroba, w której trakcie spada jego wydolność. Niewydolne serce nie potrafi wypompować całej krwi lub nie wypełnia się nią tak jak zdrowe serce. Niewydolność serca powoduje cofnięcie się krwi do wątroby, płuc, rąk i nóg. Schorzenie to objawia się spłyceniem oddechu, obrzękami oraz uczuciem zmęczenia. Niewydolność serca nie jest chorobą, która zawsze wygląda tak samo. Choroba może mieć charakter ostry, przejściowy, przewlekły lub postępujący. W przypadku niewydolności serca u dzieci objawy kliniczne nie są zawsze widoczne. W przypadku noworodków choroba może objawiać się sinieniem, nadmierną potliwością, nieprawidłowym wynikiem osłuchiwania dziecka, brakiem apetytu oraz płytkim oddechem. Alarmującym objawem powinien być brak przyrostu, a nawet spadek masy ciała dziecka.
Jakie badania zrobić w przypadku podejrzenia niewydolności serca?
Pierwszym istotnym badaniem jest badanie genetyczne. Na podstawie wyników z takiego badania lekarz może określić, jak wysokie jest ryzyko wystąpienia wrodzonych wad serca, nawet jeśli nie są jeszcze widoczne żadne objawy kliniczne. Jeśli wyniki badania wskażą jakieś wady serca, to lekarz będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie. Tak wczesne wykrycie wrodzonych wad serca pozwala na dobrą jakość życia. Jeśli rodzice dziecka zmagają się z wadami serca, to badanie genetyczne jest bardzo ważne, ponieważ należy sprawdzić, czy ich wada nie jest dziedziczna. Badania genetyczne należy również przeprowadzić, jeżeli wykryje się wadę serca, aby określić, czy jest ona wywołana przez czynnik genetyczny.
Dzięki odpowiednim badaniom diagnostycznym serca w niektórych przypadkach można przewidzieć dalszy przebieg choroby. Można np. określić, jakie następne objawy mogą się pojawić, a dzięki tej wiedzy można próbować im zapobiec. Takie kompleksowe badania serca pozwala także określić czy dziecko musi przyjmować leki np. podczas przeziębienia oraz określić, jaki styl życia powinna prowadzić osoba zmagająca się z daną wadą serca np. jakie produkty powinna wykluczyć ze swojej diety czy z uprawiania, jakich sportów powinna zrezygnować. Kompleksowe badania diagnostyczne serca pozwolą także określić to, czy wada jest dziedziczna. Taka informacja jest bardzo cenna, ponieważ możemy dowiedzieć się, czy dzieci pacjenta również będą mogły mieć takie schorzenie lub czy objawy wady serca nie pojawią się u rodzeństwa pacjenta. Jeśli wada serca u dziecka okaże się być dziedzina, to można bardzo szybko wdrożyć odpowiednie leczenie oraz zapobieganie niektórym objawom.
Zalecane jest również przeprowadzenie badania WES, które zbada nasze geny. Badanie to może być wykonywane już od bardzo wczesnych chwil życia dziecka. Badanie WES pozwoli określić choroby wrodzone pacjenta, dzięki czemu szybko będzie można podjąć właściwe kropki i zapobiec niepożądanym następstwom choroby. W przypadku wykonywania tego badania we wczesnym dzieciństwie możliwe jest takie zminimalizowanie jej objawów, że pacjent nawet nie odczuje choroby.
Zalecane początkowe badania w przypadku podejrzenia niewydolności serca
Na początku zaleca się przeprowadzenie podstawowego pakietu badań na serce. Badania te ocenią czy serce oraz narządy sąsiednie funkcjonują prawidłowo. W skład podstawowego pakietu badań na serce wchodzi badanie elektrokardiologiczne (EKG), test wysiłkowy oraz badanie radiologiczne klatki piersiowej (RTG).
Badanie elektrokardiologiczne (EKG) polega na umieszczeniu 10 elektrod na powierzchni ciała. EKG pozwala określić dominujący rytm pracy serca, dokładną częstość jego pracy (ilość uderzeń na minutę). Badanie to jest pomocne w zdiagnozowaniu takich wad jak zaburzenia rytmu pracy serca, niedokrwienie mięśnia sercowego czy pogrubienie mięśnia sercowego. Jest to badanie przeprowadzane w spoczynku.
Badanie radiologiczne klatki piersiowej (RTG) polega na przepuszczeniu przez klatkę piersiową kontrolowanych dawek promieni. Wynikiem badania jest zdjęcie rentgenowskie, które pozwala określić wielkość i kształt serca oraz to, czy krew przepływa prawidłowo.
Test wysiłkowy jest przeważnie przeprowadzany na rowerze lub bieżni. Pokazuje, jakie objawy występują u pacjenta w trakcie wysiłku fizycznego lub po jego zaprzestaniu. W trakcie próby stopniowo zwiększa się obciążenie aż do całkowitego zmęczenia lub wystąpienia objawów. W czasie testu wysiłkowego wykonywane jest na bieżąco badanie elektrokardiologiczne (EKG) oraz mierzone jest ciśnienie tętnicze.
Jakie badania na serce zrobić z krwi?
W przypadku wad serca badania krwi, które powinny zostać wykonane w laboratorium to:
- tradycyjna morfologia- badanie to pozwoli określić ocenę składu ilościowego i jakościowego krwi. Pozwala wykryć wiele schorzeń związanych z sercem i krążeniem.
- lipidogram- badanie to pozwala ocenić stan naczyń krwionośnych. Lipidogram m.in sprawdza poziom cholesterolu, który podwyższony może prowadzić do miażdżycy, choroby wieńcowej lub zawału.
- pomiar stężenia glukozy- wyniki tego badania mogą być pomocne w zdiagnozowaniu cukrzycy lub nietolerancji glukozy. Jest to bardzo ważne badanie z krwi, ponieważ cukrzycy są bardziej narażeni na choroby układu sercowo-naczyniowego np. na nadciśnienie lub chorobę sercowo-naczyniową.
- pomiar stężenia enzymów ALAT- wynik tego badania pozwala stwierdzić, czy u pacjenta doszło do zawału, uszkodzenia mięśnia sercowego lub niewydolności krążenia.
- pomiar stężenia enzymów ASPAT- dzięki temu badaniu wykryta może zostać martwica lub zawał.
- pomiar stężenia kinazy kreatynowej (CK)- podwyższone stężenie kinazy kreatynowej świadczy o chorobie kardiologicznej np. zawale czy zapaleniu mięśnia sercowego.
- pomiar stężenia potasu- na podstawie wyników tego badania można stwierdzić czy organizm zachowuje równowagę elektrolitową, od której zależy funkcjonowanie komórek mięśniowych, a w tym komórek mięśnia sercowego.
- pomiar stężenia markerów sercowych- to badanie wykonuje się w przypadku podejrzenia niedokrwienia mięśnia sercowego, którego podwyższone stężenie może powodować uszkodzenie mięśnia sercowego.
Należy pamiętać, że na badania serca, które wykonuje się z krwi, należy udać się na czczo. Ostatni posiłek powinien być zjedzony dzień przed pobraniem krwi. Gdy jednym z wykonywanych badań jest lipidogram, ostatni posiłek powinien być lekki oraz niskotłuszczowy. Oprócz tego zaleca się nie palenie papierosów przed badaniem, nie picie alkoholu oraz nie podejmowanie wysiłku fizycznego.
Masz pytania odnośnie badań genetycznych dla dzieci?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz również: