Poznaj najczęstsze przyczyny padaczki u dzieci
Padaczka — powszechnie zwana także epilepsją — to zaburzenie neurologiczne, które wskazuje na nieprawidłowości w pracy mózgu. Wykrycie tego schorzenia stanowi niezwykle trudne zadanie dla lekarzy, ponieważ nie posiada ono jednej konkretnej przyczyny. Może być związane z infekcjami, urazami głowy, a nawet licznymi chorobami genetycznymi.
Spis treści:
Padaczka u dzieci — jakie są przyczyny?
Padaczka u dzieci – jak ją rozpoznać?
Jak wykryć padaczkę u dzieci?
Spis treści
Jakie są przyczyny padaczki u dzieci
W naszym kraju epilepsja dotyka około 400 tysięcy osób [2], zaś na świecie dotyczy aż 50 milionów [1]. Najczęściej jest diagnozowana w okresie dzieciństwa lub wczesnej młodości. Może pojawić się choćby w rezultacie niedotlenienia mózgu podczas porodu lub w efekcie uszkodzenia, którego dziecko doznało w okresie ciąży. Jednak znaczna część przypadków padaczki u dzieci jest także pochodną wrodzonych chorób metabolicznych, które są związane z niedoborem konkretnych enzymów.
Przykładem takiej choroby metabolicznej może być choroba syropu klonowego albo fenyloketonuria. W przebiegu obu tych chorób dochodzi do nieprawidłowego przekształcania pewnych substancji i ich toksycznego nagromadzenia w organizmie. Napady padaczkowe obserwuje się również w przebiegu zespołu Dravet, zwanego też ciężką padaczką miokloniczną niemowląt. U chorego dziecka pierwszy napad padaczkowy pojawia się w okolicach 6 miesiąca życia. Ataki padaczki w zespole Dravet mogą mieć zróżnicowany przebieg – od krótkich utrat świadomości, po ciężkie, trwające nawet 30 minut ataki drgawek. Chorobę niestety charakteryzuje lekooporność.
Padaczka u dzieci – jak ją rozpoznać?
Padaczkę u dzieci najczęściej można rozpoznać po powtarzających się atakach drgawek, które powodowane są wyładowaniami elektrycznymi w komórkach nerwowych. Jednak to nie jedyny objaw. Padaczka u dzieci może wyróżniać się także zaburzeniami świadomości, które trwają około kilku sekund i których rodzice mogą nie być nawet świadomi. Czasem padaczki u dzieci objawiają się tylko jako bezdech albo spadek lub wzrost napięcia mięśniowego, do drgawek natomiast nie dochodzi [2].
Dowiedz się więcej: Zespół Dravet (ciężka padaczka miokloniczna) – objawy, diagnostyka, leczenie
Jak wykryć padaczkę u dzieci?
Rodzice nie powinni czekać do momentu aż ich pociecha wykaże gwałtowne objawy epilepsji. Ryzyko padaczki u dzieci — a także wielu innych zaburzeń — można wykryć dzięki badaniom przesiewowym, które dają szansę na wcześniejszą diagnozę oraz szybkie rozpoczęcie dedykowanego leczenia. Przykładem takich testów są m.in. badania genetyczne NOVA, które pozwalają sprawdzić, czy dziecko nie posiada którejś z około 90 rzadkich wad wrodzonych. Wczesne wykrycie chorób genetycznych — zwłaszcza tych rzadkich — pozwala na ich skuteczne leczenie oraz zminimalizowanie niepożądanych objawów u malucha.
REKLAMA
Źródła:
[1] J. Jędrzejczak: Padaczka stare i nowe wyzwania. „Postępy Nauk Medycznych” 2012, t. 25, nr 1, s. 46.
[2] S. Jóźwiak: Dziecko z padaczką w szkole i przedszkolu. Informacje dla pedagogów i opiekunów. Warszawa 2009, s. 9–11.
Artykuł sponsorowany
Autor: Natalia Jeziorska — redaktor medyczny
Zdjęcie: Designed by Freepik
Masz pytania odnośnie testu NOVA? Napisz do nas na adres redakcja@genetyczne.pl