Co warto wiedzieć o badaniach przed szczepieniem?
Badania przed szczepieniem są bardzo istotne i nie można ich lekceważyć. Nie ma znaczenia, czy szczepionka jest refundowana, czy pacjent kupuje ją na własną rękę. Wszystkie szczepionki powinny być podawane przez personel medyczny, po wcześniejszym przebadaniu pacjenta. Należy pamiętać, że nawet najbezpieczniejsze szczepionki mogą powodować skutki uboczne. Warto więc wykonać badania genetyczne dziecka przed szczepieniem.
Badania przed szczepieniem — kto je wykonuje?
Badania przed szczepieniem — czy są obowiązkowe?
Badania przed szczepieniem — kiedy nie trzeba ich wykonywać?
Badania przed szczepieniem — co dają?
Badania przed szczepieniem — kto je wykonuje?
Każdorazowo szczepienie powinno zostać poprzedzone badaniem lekarskim — nie ma znaczenia, w jakim wieku jest pacjent. Tego typu badanie musi wykonać lekarz, który wydaje kwalifikację do badania przed szczepieniem. Nie może być to pielęgniarka czy inny personel medyczny, ponieważ nie posiadają oni wystarczających uprawnień.
Badania przed szczepieniem — czy są obowiązkowe?
Badania przed szczepieniem są obowiązkowe, chociaż nie można nikogo zmusić do tego, by je wykonywać — ze szczepienia zawsze można zrezygnować. Badania kwalifikujące do szczepienia są ważne przez 24 godziny. Polegają na przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, a następnie na badaniu fizycznym. Lekarz pyta o aspekty, które mogą mieć istotny wpływ na szczepienie — przebyte choroby, występujące odczyny alergiczne. Zdecyduje — szczepić czy nie?
Badania przed szczepieniem — kiedy nie trzeba ich wykonywać?
Jak bezpiecznie szczepić dziecko? Każda szczepionka wymaga poprzedzenia badaniami. Za poprawność kwalifikacji do szczepienia odpowiada lekarz, który podpisze dokumenty i poda szczepionkę. Żaden specjalista nie zdecyduje się na podanie szczepionki bez przeprowadzenia wywiadu z pacjentem oraz zbadania stanu jego zdrowia.
Badania przed szczepieniem — co dają?
Szczepić czy nie? Wykryj przeciwwskazania do szczepień. Badania wykonywane przed szczepieniem mają bardzo ważne cele, dlatego nie może ich lekceważyć zarówno pacjent, jak i lekarz. Celem badania jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia NOP, czyli niepożądanego odczynu poszczepiennego, który może wystąpić zawsze, bez względu na rodzaj i typ szczepionki (np. szczepionka MMR). Celem badania jest ponadto maksymalne zwiększenie skuteczności aplikowanego szczepienia. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, lekarz może szczepienie odroczyć w czasie, zmienić szczepionkę czy nawet całkowicie odradzić jej podawanie. Jakie badania przed szczepieniem można zrobić? Można zrobić na przykład badanie WES.
Zobacz: