Test Neobona a test NIFTY pro – różnice i podobieństwa. Który test wybrać?
Test Neobona i test NIFTY pro to nieinwazyjne badania prenatalne (NIPT). Są w pełni bezpieczne i nie niosą żadnego ryzyka poronienia lub zakażenia wewnątrzmacicznego, a jedocześnie mają wysoką czułość. Możliwe są do wykonania już po 10 tygodniu ciąży. W jakim celu się je przeprowadza? Jaka jest różnica między testem Neobona a testem NIFTY pro? Który test NIPT wybrać? Odpowiadamy poniżej.
Spis treści:
- Test Neobona a test NIFTY pro – jaka jest różnica między badaniami?
- Test Neobona czy NIFTY pro — które badanie wybrać?
- Test Neobona a NIFTY pro — ubezpieczenie i zakres badanych chorób
- Test Neobona a test NIFTY pro – o czym informuje ich wynik?
- Test Neobona a test NIFTY pro – informacje o badaniach
Spis treści
Test Neobona a test NIFTY pro – jaka jest różnica między badaniami?
- Test Neobona i NIFTY pro różnią się m. in.: miejscem wykonywania analiz, ubezpieczeniem i zakresem badanych chorób (więcej informacji w dalszej części tekstu), czasem oczekiwania na wynik badania.
- Test Neobona i test NIFTY pro rekomendowany jest dla wszystkich ciąż. Test Neobona Advanced zalecany jest do ciąż pojedynczych.
- Na wynik testu NIFTY pro (od momentu otrzymania próbek przez laboratorium) czeka się do 10 dni roboczych, natomiast na wynik testu Neobona 14 dni roboczych.
- Test NIFTY pro jest wykonywany w laboratorium BGI w Hongkongu (laboratorium to opracowało metodę badania NIFTY), z kolei Neobona — w Europie.
Test Neobona czy NIFTY pro — które badanie wybrać?
W podjęciu decyzji, które badanie wybrać — Neobona czy NIFTY pro — mogą pomóc wskazówki dotyczące wyboru badań NIPT. Znajdziesz je w artykule: Testy NIPT — porównanie, a także w poniższym poradniku.
Test Neobona a NIFTY pro — ubezpieczenie i zakres badanych chorób
Porównując test Neobona z testem NIFTY pro należy zwrócić szczególną uwagę na zakres badanych chorób i ubezpieczenie.
Na polskim rynku dostępna jest nowa wersja testu NIFTY, czyli NIFTY pro, która obejmuje swoim zakresem 94 choroby, w tym 84 mikrodelecje i mikroduplikacje. Natomiast test Neobona Advanced, czyli rozszerzona wersja testu Neobona, jest w stanie wykryć 5 mikrodelecji.
Test NIFTY pro to analiza też 6 trisomii. Zaliczamy do nich trisomie: 21. (zespół Downa), 18. (zespół Edwardsa), 13. (zespół Patau), 9, 16 oraz 22 chromosomu. Test Neobona bada z kolei trisomie 21., 18. i 13.
Test Neobona i test NIFTY pro analizują także próbkę pod względem 4 zaburzeń, związanych z liczbą chromosomów płci, takich jak: zespół Turnera, zespół Klinefeltera, zespół XXX, zespół XYY.
W obu badaniach na życzenie rodziców jest podawana płeć.
To, co dodatkowo wyróżnia badanie NIFTY pro na tle innych badań prenatalnych, to ubezpieczenie badania. Odszkodowanie może być wypłacone, gdy:
- test NIFTY pro dał fałszywie negatywny wynik, a dziecko przyszło na świat z jedną z badanych w teście chorób genetycznych – wysokość rekompensaty wynosi do około 210 000 złotych.
- test NIFTY pro dał fałszywie negatywny wynik przed narodzinami, z terminacją ciąży – odszkodowanie wynosi do około 11 000 złotych.
- test NIFTY pro dał pozytywny wynik i konieczne było przeprowadzenie inwazyjnych badań diagnostycznych – rodzice mogą otrzymać zwrot kosztów do kwoty około 2 600 złotych.
Wyniki fałszywie negatywne są bardzo rzadkie i mogą wystąpić w każdym teście przesiewowym. Jednak tylko w NIFTY pro rodzice mogą wówczas liczyć na wysoką rekompensatę.
Warto podkreślić, że test NIFTY zatwierdzono w największym badaniu na świecie, poświęconemu skuteczności klinicznej NIPT, którym objęte było 146 958 ciąż. Badanie to wykonano już u ponad 6 000 000 kobiet na świecie, co świadczy o wiarygodności. Czytaj więcej: Test NIFTY pro — nowa wersja NIFTY jest już dostępna w Polsce
Test Neobona a test NIFTY pro – o czym informuje ich wynik?
Test Neobona i test NIFTY mogą przedstawiać wynik pozytywny (wysokie ryzyko, wykryta nieprawidłowość) lub negatywny (niskie ryzyko, brak wykrytej nieprawidłowości).
- Wynik pozytywny, czyli nieprawidłowy, zawiera informacje, że prawdopodobieństwo wystąpienia choroby genetycznej jest wysokie. By jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć tę diagnozę, przeprowadza się inwazyjne badania diagnostyczne, takie jak np. amniopunkcja.
- Wynik negatywny, czyli prawidłowy, jest najczęstszym wynikiem otrzymywanym z badań prenatalnych. Oznacza to, że test Neobona czy test NIFTY pro nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Dla rodziców jest to bezcenna informacja, ponieważ zyskują spokój, że rozwój ich dziecka nie jest zagrożony badanymi chorobami genetycznymi. Mogą wtedy też podjąć decyzję o rezygnacji z amniopunkcji (jeśli była zalecona ze względu na podwyższone ryzyko choroby genetycznej określone w badaniach biochemicznych i USG, które mają niższą czułość).
Zobacz też: Badania prenatalne I trymestru
Test Neobona a test NIFTY pro – informacje o badaniach
Oba testy, test Neobona i test NIFTY pro, to badania prenatalne, które analizują cffDNA, czyli wolne, pozakomórkowe DNA dziecka, wyizolowane z próbki krwi ciężarnej kobiety. Dzięki temu, że stężenie materiału genetycznego płodu w organizmie kobiety wzrasta z rozwojem ciąży, możliwe jest badanie DNA dziecka i poddanie go analizie pod kątem ewentualnych nieprawidłowości.
Są to badania przesiewowe, a ich celem jest oszacowanie ryzyka występowania chorób o podłożu genetycznym. Oba badania wykonuje się już od 10 tygodnia ciąży. Wykazują bardzo wysoką czułość, np. dla trisomii 21. wynosi ona powyżej 99%. A jednocześnie dzięki zastosowanej metodzie są badaniami bezpiecznymi.
Czytaj więcej o badaniach prenatalnych:
Autor: genetyczne.pl