Badania prenatalne – I trymestr ciąży
Kiedy wykonać pierwsze badania prenatalne? I trymestr ciąży to najwyższy czas na badania, takie jak test PAPP‑A i USG czy też testy NIPT. Dzięki nim można określić ryzyko wystąpienia różnych nieprawidłowości, np. zespołu Downa.
Spis treści:
- Badania prenatalne – I trymestr ciąży. Kiedy wykonać?
- Badania prenatalne – I trymestr ciąży. Jakie badania wykonać?
- Badania prenatalne – I trymestr ciąży – kto może skorzystać z refundacji?
Spis treści
Badania prenatalne – I trymestr ciąży. Kiedy wykonać?
I trymestr ciąży, a konkretnie czas do 13. tygodnia ciąży to najlepsza pora, by wykonać pierwsze badania prenatalne. Do 10. tygodnia ciąży ciężarna powinna mieć przeprowadzoną morfologię krwi, a także szereg innych badań, np. analizę ogólną moczu czy też badania wirusologiczne. Badania prenatalne I trymestru ciąży to testy prenatalne wykonywane z krwi oraz USG – wykonuje się je po 10. tygodniu ciąży.
Badania prenatalne – I trymestr ciąży – jakie badania wykonać?
Najważniejsze badania prenatalne I trymestru ciąży to:
- test podwójny (inaczej test PAPP‑A) – badanie można wykonać od skończonego 10 do 14. tygodnia ciąży. Ma ono na celu określenie ryzyka pojawienia się u płodu wad genetycznych. Od ciężarnej pobierana jest niewielka próbka krwi, następnie mierzone jest stężenie biochemicznych markerów najpopularniejszych trisomii – zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Patau – białka PAPP‑A oraz hormonu beta-HCG;
- testy NIPT (z języka angielskiego: Non Invasive Prenatal Testing) – to nieinwazyjne badania genetyczne o wyższej czułości niż test PAPP‑A (kształtuje się ona na poziomie powyżej 99% dla trisomii 21.). Testem o szerokim zakresie badanych chorób jest badanie NIFTY pro, który można wykonać już od 10. tygodnia ciąży i na podstawie jego wyniku oszacować ryzyko wystąpienia u płodu nieprawidłowości – nie tylko trisomii, ale także chorób związanych z chromosomami płci oraz mikrodelecji i mikroduplikacji. Wskazaniem do wykonania testu NIFTY pro jest m. in. ciąża po 35. roku życia, nieprawidłowe wyniki podstawowych badań prenatalnych I trymestru (np. testu PAPP‑A), a także wystąpienie zaburzeń genetycznych w poprzedniej ciąży lub w rodzinie. Dowiedz się więcej o NIFTY pro
- test zintegrowany – badanie jest dwuetapowe. W I trymestrze ciąży wykonywany jest test PAPP‑A oraz test przezierności karkowej, następnie w II trymestrze ciąży analizowane jest stężenie hormonów beta HCG i estriolu oraz alfafetoproteiny (AFP). Uzyskany wynik pozwala oszacować ryzyko wystąpienia zespołu Downa;
- test złożony (test PAPP‑A + beta HCG + NT) – badanie polega na oznaczeniu stężenia białka PAPP‑A i hormonu beta HCG. Dodatkowo wykonywane jest również badanie USG oraz test przezierności karkowej (NT). Wynik pozwala oszacować ryzyko wystąpienia zespołu Downa.
Badania prenatalne – I trymestr ciąży. Kto może skorzystać z refundacji NFZ?
Niektóre badania prenatalne I trymestru ciąży są objęte refundacją. Taka sytuacja ma miejsce, gdy pacjentka należy do grupy ryzyka i lekarz podejrzewa, że u dziecka mogą wystąpić nieprawidłowości. Z bezpłatnych badań prenatalnych I trymestru mogą skorzystać kobiety, które zaszły w ciążę powyżej 35 lat.
Inne kryteria przystąpienia do programu ministerialnego to:
- stwierdzenie strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka;
- wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej.
Refundacji nie podlegają testy NIPT, które w Polsce można wykonać tylko prywatnie. Niektóre placówki umożliwiają jednak płatność ratalną. Zobacz też: Gdzie wykonać NIFTY pro?
Czytaj więcej o badaniach prenatalnych w serwisie genetyczne.pl:
- Badania prenatalne po poronieniach
- Badania prenatalne po 35 roku życia
- Badania prenatalne Warszawa
- Czym różni się NIFTY pro od amniopunkcji?
Autor: genetyczne.pl | Zdjęcie: dash/123rf.com
Aktualizacja: 25 marca 2021 r.