Badania prenatalne po 35 roku życia – jakie wykonać? Które są refundowane?
Badania prenatalne po 35 roku życia wykonuje się po to, by określić ryzyko wystąpienia u dziecka różnych wad i chorób genetycznych. Niektóre z dostępnych badań są refundowane, inne trzeba wykonać na własną rękę, odpłatnie. Podpowiadamy, które z nich wybrać, by najlepiej zadbać o zdrowie malucha i spokój tak ważny w czasie ciąży!
Spis treści:
- Badania prenatalne po 35 roku życia – jakie badania zrobić?
- Badania prenatalne po 35 roku życia – które z nich można wykonać bezpłatnie?
- Badania prenatalne po 35 roku życia – jakie choroby można wykryć z ich pomocą?
Spis treści
Badania prenatalne po 35 roku życia – jakie badania zrobić?
Badania prenatalne po 35 roku życia wykonuje się po to, aby sprawdzić dokładnie zdrowie dziecka. Są one bardzo istotne, ponieważ wiek ciężarnej jest głównym czynnikiem, który wpływa na ryzyko wystąpienia u dziecka wad wrodzonych i chorób genetycznych. Im później kobieta zajdzie w ciążę, tym wyższe jest ryzyko wystąpienia u płodu np. trisomii 21, czyli zespołu Downa [1]. Gdy jednak badania prenatalne po 35 roku życia dadzą prawidłowy wynik, para może w spokoju cieszyć się ciążą.
Dostępne na rynku badania prenatalne po 35 roku życia dzielą się na:
- badania nieinwazyjne (przesiewowe) oraz
- badania inwazyjne (diagnostyczne).
Do pierwszej grupy należą między innymi takie badania jak test PAPP‑A czy USG genetyczne. Na rynku są dostępne także nieinwazyjne prenatalne badania wolnego DNA płodowego o wysokiej czułości (tzw. badania NIPT, np. test NIFTY pro czy Prenatal testDNA).
Inwazyjne badania prenatalne wykonuje się dopiero wtedy, gdy testy przesiewowe dały nieprawidłowy wynik. Badania takie jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki są badaniami diagnostycznymi, jednak wiążą się one z ryzykiem pewnych powikłań (np. poronienia), gdyż są to badania inwazyjne (próbka pobierana jest z otoczenia płodu).
Badania prenatalne po 35 roku życia – które z nich można wykonać bezpłatnie?
Niektóre badania prenatalne po 35 roku życia można wykonać za darmo. Wiek ciężarnej powyżej 35 roku życia stanowi bowiem jedno z kryteriów programu bezpłatnych badań prenatalnych NFZ. Refundacji podlegają podstawowe badania biochemiczne oraz USG genetyczne. Bezpłatnie nie można natomiast wykonać testów prenatalnych opartych na analizie DNA płodowego*.
Badania prenatalne po 35 roku życia – jakie choroby można wykryć z ich pomocą?
Badania prenatalne wykrywają trisomie takie jak trisomia 21., trisomia 13. i 18. i inne, mikrodelecje i mirkoduplikacje czy mutacje w pojedynczych genach.
Badania prenatalne po 35 roku życia warto wykonać w każdej ciąży. Dzięki nim możliwe jest bowiem zareagowanie zawczasu na wykryte nieprawidłowości. Jeśli badania dadzą nieprawidłowy wynik, lekarz może opracować odpowiedni schemat postępowania i leczenia. To także cenna informacja dla rodziców, którzy mogą poszerzyć swoją wiedzę i przygotować się rzetelnie do narodzin. Najczęściej jednak badania prenatalne nie wykrywają żadnych nieprawidłowości i rodzice zyskują cenny spokój, który wpływa pozytywnie na przebieg ciąży i rozwój dziecka.
Nieprawidłowy wynik i co dalej?
W sytuacji, gdy podstawowe badania biochemiczne dały nieprawidłowe wyniki, wiele par decyduje się na wykonanie najpierw badania wolnego płodowego DNA, a dopiero później, gdy jest to konieczne – inwazyjnej amniopunkcji. Czułość testów NIPT kształtuje się na poziomie powyżej 99% dla trisomii 21. i mogą one wykryć aż 94 różne choroby genetyczne, w tym:
- trisomie (np. zespół Downa);
- nieprawidłowości w obrębie chromosomów płci (np. zespół Turnera);
- zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji (np. zespół DiGeorge’a).
Zobacz też: Test NIFTY pro jest już dostępny w Polsce! Nowa, szersza wersja z ubezpieczeniem
*aby można było skorzystać z refundacji badań prenatalnych NFZ, należy otrzymać skierowanie od lekarza, który ma podpisaną umowę z NFZ. Następnie ciężarna musi się zgłosić do placówki, która realizuje badania prenatalne w ramach funduszu NFZ.
Źródła: 1. https://badaniaprenatalne.pl/przygotowanie-do-ciazy/wiek-matki-a-ryzyko-choro/
Zdjęcie: pixabay.com | Publikacja: 12 listopada 2020 r.