Przeskocz do treści
coloalert

Likwidacja barier architektonicznych

Wiele obiek­tów architek­ton­icznych nie jest dos­tosowanych do potrzeb ludzi niepełnosprawnych. Nazy­wa się to bari­era­mi architek­ton­iczny­mi. Dla osób z niepełnosprawnoś­cią bari­erą może być nawet jeden stopień. Aktu­al­nie w obiek­tach architek­ton­icznych sto­su­je się coraz więcej rozwiązań, które nie utrud­ni­ały­by funkcjonowa­nia ludziom niepełnosprawnym. Jak pomóc osobom niepełnosprawnym w codzi­en­nym funkcjonowa­niu? Jakie rozwiąza­nia wdrożyć? Odpowiedź poniżej.likwidacja barier architektonicznych

  1. Czym są bari­ery architektoniczne?
  2. Na czym pole­ga lik­widac­ja bari­er architektonicznych
  3. Lik­widac­ja bari­er architek­ton­icznych- przys­tosowanie mieszkania
  4. Lik­widac­ja bari­er architek­ton­icznych- przys­tosowanie łazienki
  5. Lik­widac­ja bari­er architek­ton­icznych- przys­tosowanie kuchni
  6. Lik­widac­ja bari­er architek­ton­icznych- dofinansowanie
  7. Niepełnosprawność a bada­nia genetyczne

Czym są bariery architektoniczne?

Bari­ery architek­ton­iczne utrud­ni­a­ją osobom niepełnosprawnym funkcjonowanie w budynkach i ich okol­i­cy. Przez zas­tosowane rozwiąza­nia architek­ton­iczne oso­by niepełnosprawne nie mogą się swo­bod­nie poruszać. Przykła­dem takiej bari­ery są najzwyk­le­jsze schody.

Na czym polega likwidacja barier architektonicznych

Lik­widac­ja bari­er architek­ton­icznych to mod­ern­iza­c­ja obiek­tów architek­ton­icznych w taki sposób, aby oso­by niepełnosprawne mogły z nich swo­bod­nie korzys­tać. Przykła­dem lik­widacji bari­ery architek­ton­icznej może być mod­ern­iza­c­ja toale­ty tak, aby była ona dos­tosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Likwidacja barier architektonicznych- przystosowanie mieszkania

Przys­tosowanie mieszka­nia do potrzeb oso­by niepełno­prawnej jest najprost­sze na etapie pro­jek­tu. Cza­sem jed­nak konieczne jest przeprowadze­nie remontu.bariery architektoniczne osób niepełnosprawnych

Przede wszys­tkim mieszkanie musi zostać odpowied­nio roz­planowane. Pier­wszym etapem zmi­an powin­na być wymi­ana drzwi wejś­ciowych. Muszą one mieć sze­rokość przy­na­jm­niej 100 cm. Drzwi powin­ny zostać także zde­mon­towane w miejs­cach, w których nie są niezbędne. Jeśli jed­nak są to moż­na zde­cy­dować się na drzwi przesuwne.

Obow­iązkowa jest lik­widac­ja progów i różnych nierównoś­ci w podłodze. Powin­no się  także zlik­wid­ować chod­ni­ki czy dywany. Zbędne meble powin­ny zostać odpowied­nio prze­sunięte lub usunięte. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że oso­ba na wózku inwalidzkim potrze­bu­je około 1,5 m przestrzeni, aby móc nim swo­bod­nie manewrować. W porusza­niu się oso­bie niepełnosprawnej pomoże także zde­mon­towanie zbęd­nych ścian działowych.

Przy­datne oso­bie niepełnosprawnej będą także pewne urządzenia np. poręcz czy spec­jalne siedzisko pod prysznicem.

Najwięk­szą bari­erą architek­ton­iczną dla oso­by niepełnosprawnej są schody. Pomoc­ne w tym przy­pad­ku będzie zain­stalowanie windy schodowej.

Prob­le­mem dla osób z niepełnosprawnoś­cią może być także wysok­ie umieszcze­nie włączników, do których nie mogą oni dosięgnąć. Sterowanie różny­mi sprzę­ta­mi powin­no być więc możli­we za pomocą pilota lub tele­fonu. Dobrym pomysłem będzie też założe­nie oświ­etle­nia, które reagu­je na ruch.

Likwidacja barier architektonicznych- przystosowanie łazienki

Do zlik­wid­owa­nia bari­er architek­ton­icznych w łazience potrzeb­ny jest remont. Wan­na lub prysznic powin­ny być dos­tosowane do konkret­nejbariery architektoniczne dla niepełnosprawnych niepełnosprawnoś­ci. Powin­ny być one wyłożone mate­ri­ałem anty­pośl­iz­gowym. Umy­wal­ka powin­na być zaw­ies­zona na takiej wysokoś­ci, aby oso­ba niepełnospraw­na mogła jej swo­bod­nie użyć. Zale­cana wysokość to 70–80 cm. Sedes powinien być umieszc­zony na wysokoś­ci 40–50 cm, a spłucz­ka około 120 cm. W toale­cie należy także zamon­tować uch­wyty wspomagające.

Likwidacja barier architektonicznych- przystosowanie kuchni

Cen­tral­na część kuch­ni powin­na pozostać pus­ta, aby przemieszczanie się nie było ogranic­zone. Sze­rokość szafek kuchen­nych nie powin­na przekraczać 60 cm. Powin­ny być one zaw­ies­zone na wysokoś­ci 70–80 cm. Pod blatem oraz zlewem powin­ny zna­j­dować się wnę­ki. Rekomen­du­je się także zas­tosowanie pły­ty induk­cyjnej zami­ast gazowej dla więk­szego bezpieczeństwa.

Likwidacja barier architektonicznych- dofinansowanie

Lik­widac­ja bari­er architek­ton­icznych najczęś­ciej kosz­tu­je dość sporo. Częs­to może to przekraczać domowy budżet. W takiej sytu­acji warto prze­myśleć sko­rzys­tanie z dofi­nan­sowa­nia z Państ­wowego Fun­duszu Reha­bil­i­tacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).bariery architektoniczne osób niepełnosprawnych

Takie dofi­nan­sowanie może otrzy­mać oso­ba, która me lek­ki, umi­arkowany lub znaczy stopień niepełnosprawnoś­ci lub orzecze­nie o niepełnosprawnoś­ci i ma trud­noś­ci w porusza­niu się. Dofi­nan­sowanie z PFRON‑u może być udzielone raz w roku. Maksy­mal­nie moż­na otrzy­mać kwotę w wysokoś­ci 95% kosztów. Nie może wynosić jed­nak więcej niż prze­ciętne wyna­grodze­nie pom­nożone razy 15. Oso­ba ubie­ga­ją­ca się o dofi­nan­sowanie musi ponieść przy­na­jm­niej 5% kosztów lik­widacji bari­er architektonicznych.

Niepełnosprawność a badania genetyczne

Wiele form niepełnosprawnoś­ci moż­na leczyć różny­mi sposoba­mi. Jed­nak, aby lecze­nie było w 100% skuteczne, to należy znać podłoże niepełnosprawnoś­ci. Przy­czyną niek­tórych jej form mogą być niepraw­idłowoś­ci w genach.

Aby dowiedzieć się czy niepełnosprawność ma podłoże gene­ty­czne, należy wykon­ać dziecku bada­nia DNA (dostęp­ne są takie bada­nia gene­ty­czne dziec­ka). Anal­iza genów poz­woli ocenić, czy zna­j­du­ją się w nich pato­genne mutac­je. Poz­woli to na wdroże­nie najbardziej efek­ty­wnej formy leczenia. Najlepiej jest wykon­ać kom­plek­sowe badanie, które sprawdzi wszys­tkie geny dziec­ka. Przykła­dem takiego bada­nia jest test WES i jego rozsz­er­zona wer­s­ja- test WES pre­mi­um.

Badanie WES sprawdza jed­nocześnie 23 tysiące genów co pozwala na szy­bkie postaw­ie­nie diag­nozy gene­ty­cznej.

Więcej infor­ma­cji

Masz pyta­nia odnośnie badań gene­ty­cznych?

Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.

Zobacz też:

💜Bada­nia immuno­log­iczne dzieci

💜Częste przez­ię­bi­enia

💜Brak odpornoś­ci u dziecka

💜Jak wzmoc­nić układ immuno­log­iczny dziecka?

💜Mikro­macierze badanie

💜Czy padacz­ka jest dziedziczna?

Oceń
mail