Jak wykonać badanie WES za granicą?
Czasami niepokojące objawy u pacjenta wymagają bardziej zaawansowanej diagnostyki. Wtedy dobrze jest podjąć decyzję o wykonaniu badania WES, ponieważ zajmuje ono zaszczytne pierwsze miejsce wśród badań o najszerszym i najbardziej szczegółowym zakresie. Nie ma przeszkód, aby badanie WES wykonać za granicami Polski, a cała procedura jest prosta i zajmuje mało czasu.
Spis treści:
- Co to jest badanie WES i kiedy jest zalecane?
- Badanie WES COMPLEX — innowacja w sektorze badań genetycznych
Co to jest badanie WES i kiedy jest zalecane?
Jak już wcześniej wspomniano, badanie WES (ang. Whole Exome Sequencing – sekwencjonowanie całego eksomu) jest najszerszym z badań genetycznych, którym można diagnozować pacjentów. Zarówno dorosłych, jak i dzieci. W laboratoriach medycznych nie da się zlecić innego badania, które pozwoliłoby na przeanalizowanie tak wielu informacji. Jego głównym celem jest określenie, co jest przyczyną niepokojących symptomów u pacjenta.
Badanie WES sprawdza się szczególnie u osób, u których zauważono oznaki:
• spektrum autyzmu;
• zaburzenia rozwoju, a w tym rozwoju mowy;
• napadów padaczki (drgawki, zawieszanie się);
• problemów z poruszaniem się, dystrofii mięśniowych i nieprawidłowego napięcia mięśniowego;
• opóźnienia rozwoju;
• nietypowej budowy ciała i nietypowych rysów twarzy;
• częstych infekcji i zaburzenia odporności;
• wskazujących na wrodzoną chorobę metaboliczną;
• innych problemów zdrowotnych, których przyczynę trudno określić.
Badanie WES COMPLEX — innowacja w sektorze badań genetycznych
Badanie WES COMPLEX jest wyjątkowe, ponieważ jako pierwsze i jedyne w Polsce ma charakter multiomiczny. Co to oznacza? W trakcie tylko jednej analizy, z tylko jednej pobranej od pacjenta próbki wykonuje się, oprócz badania WES o najszerszym zakresie, także kariotyp molekularny (mikromacierze). Jeśli w próbce zostaną wykryte nieprawidłowe geny, które mogą być przyczyną choroby metabolicznej albo neurodegeneracyjnej, dokonuje się badania biochemicznego. Badanie to umożliwia określenie czy w danym przypadku choroba jest aktywna oraz pozwala ocenić jej stopień zaawansowania. Decyduje o tym poziom metabolitów, który został znaleziony w krwi pacjenta.
W przeciwieństwie do dotychczasowej, tradycyjnej diagnostyki, badanie WES COMPLEX umożliwia przeprowadzenie dokładnej i szerokiej oceny stanu zdrowia pacjenta. Dzięki temu zwiększa się szansa na szybsze rozpoczęcie leczenia i znaczące polepszenie poziomu codziennego funkcjonowania i samopoczucia pacjenta.
Podejście multiomiczne jest zdecydowanie lepsze od klasycznego badania WES, gdyż zwiększa szansę na otrzymanie prawidłowej diagnozy aż o 25%.