Czy ciąża po 37 roku życia może być niebezpieczna dla dziecka lub matki?
Statystycznie rzecz biorąc, coraz więcej kobiet decyduje się na posiadanie potomstwa dopiero po ustabilizowaniu swojej sytuacji osobistej, zawodowej i majątkowej. Najpierw chcą one zdobyć fajny zawód, wyjść za mąż, załapać się na podwyżkę w pracy i kupić własne mieszkanie. Dlatego ciąża po 37 roku życia nie budzi już zdziwienia. Jednak należy zdawać sobie sprawę z faktu, że może ona (chociaż nie musi) wiązać się z pewnymi zagrożeniami. Wiedza ta jest niezbędna, aby w porę zrobić konieczne badania i w przypadku pojawienia się komplikacji, szybko wdrożyć skuteczne leczenie.
Spis treści:
- Ciąża w wieku 37 lat lub później — zagrożenia dla dziecka
- Ciąża po 37. roku życia — na co może zachorować matka
- Ciąża w 37. roku życia albo później — niezbędne badania
Ciąża w wieku 37 lat lub później — zagrożenia dla dziecka
Najbardziej niebezpieczna dla płodu jest zwiększona możliwość pojawienia się wad genetycznych. Najczęściej występują tzw. trisomie, czyli Zespół Downa, Zespół Patau oraz Zespół Edwardsa. Ich przyczyną jest zły podział komórek w trakcie ich powstawania, w wyniku czego mają one za dużo chromosomów.
Kobieta, która zaszła w ciążę po 37. roku życia może niestety urodzić dziecko z wadami przewodu pokarmowego lub zaburzeniami w budowie serca albo przepukliną mózgowo-rdzeniową. Ryzyko to wrasta jeszcze bardziej, gdy w rodzinie ciężarnej zdarzały się już podobne schorzenia albo jej starsze potomstwo ma zaburzenia genetyczne.
Kobiety w późnej ciąży częściej doświadczają poronień, w tym także nawracających. Prawdopodobnie dlatego, że u kobiet w 37. roku życia więcej płodów ma letalne (śmiertelne) wady genetyczne.
Ciąża po 37. roku życia — na co może zachorować matka
U pań po 37. roku życia wzrasta częstotliwość przedwczesnych porodów oraz cięć cesarskich. Więcej ciężarnych choruje na nadciśnienie tętnicze albo cukrzycę. Podwyższone jest również ryzyko cholestazy ciążowej.
Ciąża w 37. roku życia albo później — niezbędne badania
Lekarz prowadzący ciążę z pewnością zleci wykonanie szeregu badań, np. ogólnego badania moczu, morfologii krwi, oznaczenia poziomu glukozy, USG płodu. Pełniejszy obraz stanu zdrowia maleństwa dadzą wyniki nieinwazyjnych badań prenatalnych. Polegają one na analizie DNA dziecka, które zostało wyodrębnione z krwi pobranej od matki. Można wybrać spośród kilku testów, np. WES COMPLEX, NIFTY PRO, SANCO, SANCO PLUS, PRENATAL TESTDNA.
Jeśli wynik jednego z wyżej wymienionych testów wskazuje na pojawienie się u dziecka choroby genetycznej, należy przeprowadzić badania inwazyjne, czyli:
• amniopunkcję;
• biopsję kosmówki;
• kordocentezę.
Badania te wiążą się z niewielkim ryzykiem utraty ciąży.