Kiedy wykonać USG genetyczne i inne badania prenatalne?
Badania prenatalne pozwalają ocenić, czy dziecko rozwijające się w łonie matki jest zdrowe. Jest to bardzo ważne, ponieważ obecnie lekarze często mogą pomóc maleństwu jeszcze w trakcie ciąży np. poprzez zabiegi wewnątrzmaciczne oraz natychmiastowe operacje tuż po porodzie. Oczywiście ginekolog prowadzący ciążę powinien wiedzieć m.in. kiedy wykonać USG genetyczne, ale warto orientować się o co chodzi w diagnostyce prenatalnej.
Spis treści:
- USG genetyczne — kiedy wykonać i jakie badania można wykryć?
- Inne nieinwazyjne badania prenatalne zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne
- Inwazyjne badania prenatalne przeprowadzane w Polsce
USG genetyczne — kiedy wykonać i jakie badania można wykryć?
W USG wykorzystuje się fale dźwiękowe wysyłane przez sondę. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna dla płodu i kobiety. Jeśli ciąża przebiega bez powikłań, USG genetyczne przeprowadza się trzy razy:
• między 11 a 14tc (tygodniem ciąży),
• między 18 a 22 tc,
• po 30 tc.
W trakcie USG lekarz sprawdza wszystkie organy płodu, a szczególnie dokładnie bada lokalizację i stan łożyska, ilość wód płodowych, pracę serca. USG genetyczne nierzadko ujawnia pojawienie się u płodu wad genetycznych, głównie trisomii: Zespołu Downa, Zespołu Pataua, Zespołu Edwardsa.
Inne nieinwazyjne badania prenatalne zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne
Ginekolodzy polecają wykonanie testów biochemicznych z krwi matki, czyli:
• testu PAPP‑A – między 11 a 14tc,
• testu podwójnego – między 11 a 14 tc,
• lub/i testu potrójnego – między 15 a 18 tc.
Oprócz tego na laboratoria w Polsce oferują wykonanie testu NIPT, które również opiera się na analizie próbki pobranej od matki. Pacjentki najczęściej decydują się na test NIFTY PRO, którego zakres jest niezwykle szeroki (analiza pod kątem aż 94 chorób).
Jeśli wynik badania nieinwazyjnego wskazuje na to, że dziecko nie jest zdrowe, powinno się wykonać jedno z badań inwazyjnych. Niestety są one obarczone ryzykiem poronienia, wewnątrzmacicznego obumarcia płodu i przedwczesnego porodu.
Inwazyjne badania prenatalne przeprowadzane w Polsce
Biopsja kosmówki
Lekarz przy użyciu cewnika wprowadzonego przez szyjkę macicy albo powłoki brzuszne pobiera próbkę łożyska. W trakcie tej czynności ginekolog widzi wnętrze macicy dzięki USG. Pobrane komórki są pod względem genetycznym takie same jak komórki płodu. Jej wyniki wskazują czy dziecko jest zdrowe, czy też cierpi na wadę genetyczną.
Amniopunkcja
W tym przypadku lekarz pobiera płyn owodniowy. Amniopunkcja wykrywa anomalie chromosomowe, ale także niebezpieczne dla rozwoju płodu infekcje bakteryjne i wirusowe, np. kiłę, różyczkę, cytomegalię. Ponadto ujawnia niegenetyczne nieprawidłowości, m.in. wrodzony rozszczep kręgosłupa.
Kordocentoza
Zabieg ten polega na nakłuciu brzucha matki i pobraniu krwi płodu z żyły pępowinowej. Oczywiście dzieje się to w pod nadzorem USG. Analizuje się potem czy maleństwo jest obciążone genetycznie lub ma wrodzone infekcje wirusowe (HIV, HBV, HCV).
Kordocentozę zaleca się wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach.