Dlaczego autyzm u dziewczynek rozpoznaje się rzadziej niż u chłopców?
Aktualne badania wskazują na to, że autyzm u dziewczynek zdarza się rzadziej niż u chłopców. Jednak przedtem uważano, że stosunek ten wynosi 4 do 1, a teraz naukowcy twierdzą, że jest on znacznie mniejszy – 2 do 1. Skąd ta zmiana? Zaobserwowano, że część dzieci płci żeńskiej jest błędnie zdiagnozowana, albo nie otrzymuje diagnozy, ponieważ objawy autyzmu u dziewczynek i kobiet są łagodniejsze i częściej maskowane.
Spis treści:
- Autyzm u dziewczynek a autyzm u chłopców — różnice w objawach
- Autyzm u dziewcząt — specjalne zainteresowania i obsesyjne zachowania
- Autyzm u dziewczynek a zaburzenia odżywiania
- Autyzm u dziewczynek i kobiet a brak prawidłowej diagnozy
Autyzm u dziewczynek a autyzm u chłopców — różnice w objawach
Objawy autyzmu u dziewcząt trudniej jest zauważyć, ponieważ potrafią one dobrze je kamuflować, aby dostosować się do wymagań otoczenia. Chłopcy radzą sobie z tym gorzej. Do pewnego wieku dziewczynki z autyzmem lepiej dostosowują się do norm społecznych, naśladują zachowania rówieśniczek. Staje się to trudniejsze w okresie dojrzewania i właśnie wtedy zachowanie nastolatek z autyzmem zaczyna wzbudzać podejrzenia ich opiekunów. Oznaką autyzmu u dziewczyny może być także np. „zawieszanie się” albo marzenia na jawie, aby psychicznie uciec od trudnych sytuacji.
Autyzm u dziewcząt — specjalne zainteresowania i obsesyjne zachowania
Autyzm kojarzy się z nietypowymi zainteresowaniami u dziecka, np. zapamiętywaniem modeli samochodów, nazw dinozaurów, rozkładów jazdy autobusów). U dziewcząt też ma to miejsce, ale nie zawsze jest to dostrzegane przez inne osoby. Nastolatka z autyzmem może np. obsesyjnie interesować się modą, a kilkulatkę np. bardzo ciekawić historia lalek Barbie.
Autyzm u dziewczynek a zaburzenia odżywiania
Naukowcy zauważyli, że znaczna część dziewczynek, u których stwierdzono anoreksję, ma oznaki autyzmu, np. nadmierne skupianie się na szczegółach. Pozwala to przypuszczać, że spora grupa anorektyczek może zmagać się z niezdiagnozowanym autyzmem. Niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że aż 23% kobiet z anoreksją ma też autyzm.
Autyzm u dziewczynek i kobiet a brak prawidłowej diagnozy
Dziewczęta z autyzmem, które nie otrzymały diagnozy autyzmu, często czują się zagubione. Zastanawiają się czemu nie potrafią być takie jak inni ludzie. Ich samoocena jest niska. Po zauważeniu autyzmu i objęciu ich leczeniem nierzadko musi interweniować psycholog, ponieważ mają objawy depresji. Brak właściwej diagnozy pozbawia dziewczynki autystyczne pomocy terapeutycznej, np. zajęć z umiejętności społecznych, na których mogłyby się nauczyć jak nawiązywać relacje międzyludzkie i radzić sobie w trudnych okolicznościach.
Należy też mieć na uwadze, że dziewczyny ze spektrum autyzmu przeważnie mają trudności z wyznaczaniem społecznych granic. Dlatego są bardziej narażone na wykorzystywanie seksualne i pozostawanie związkach z przemocowcami. Dlatego nastolatkom z autyzmem proponuje się zajęcia, które uczą je zauważania takich niebezpiecznych sytuacji i reagowania na nie. Dziewczęta, u których nie zauważono autyzmu, nie mają takiego wsparcia.