Zaburzenie metabolizmu cyklu mocznikowego, czyli Zespół hiperornitynemia-hiperamonemia-homocytrulinuria (HHH) — przyczyny, objawy i leczenie
Czasami wystarczy błąd tylko w jednym genie, aby powstała choroba groźna dla zdrowia i życia człowieka. Za przykład niech posłuży tutaj Zespół hiperornitynemia-hiperamonemia-homocytrulinuria (HHH). Zaburzenie to, zwane inaczej deficytem translokazy ornitynowej, są powodowane mutacjami w genie SLC25A15 i/lub ADK. Jakie są objawy HHH? Sprawdź!
Spis treści:
- Zespół hiperornitynemia-hiperamonemia-homocytrulinuria (HHH) — dziedziczenie i objawy
- Zespół hiperornitynemia-hiperamonemia-homocytrulinuria (HHH) — leczenie
Zepół hiperornitynemia-hiperamonemia-homocytrulinuria (HHH) — dziedziczenie i objawy
To jest dziedziczne, ale dziecko zachoruje tylko wtedy, gdy otrzyma od rodziców aż dwie wadliwe kopie genu. Deficyt translokazy ornitowej ma wiele objawów. Mogą się one pojawić już w okresie noworodkowym, jak i już po osiągnięciu pełnoletności przez pacjenta. Zazwyczaj jednak pierwsze symptomy HHH obserwuje się tuż po urodzeniu. Ich natężenie i ilość różni się u poszczególnych osób. Do oznak HHH należą:
1. w okresie noworodkowym – niechęć do ssania, ospałość, przyspieszony oddech, wymioty;
2. w okresie niemowlęcym, dziecięcym lub dorosłym – ostra encefalopatia, przewlekłe upośledzenie funkcji poznawczych, przewlekłe zaburzenie pracy nerek
3. na każdym etapie życia –
• spadek szybkości przewodzenia impulsów nerwowych,
• powiększenie i upośledzenie funkcji wątroby,
• słaba koordynacja,
• zanik kory mózgowej,
• trudności w uczeniu się lub upośledzenie umysłowe,
• niechęć do spożywania białka,
• kurczowy niedowład kończyn,
• opóźnienie rozwoju.
Zespół hiperornitynemia-hiperamonemia-homocytrulinuria (HHH) — leczenie
Wczesne rozpoznanie choroby i szybkie wdrożenie leczenia daje szansę na powstanie w organizmie nieodwracalnych zmian. Co ważne zbyt późno zdiagnozowany pacjent może umrzeć na HHH, ale praktycznie zawsze dotyczy to noworodków. W ustaleniu, czy dziecko ma Zespół hiperornitynemia-hiperamonemia-homocytrulinuria (HHH), może pomóc test Nova, czyli badanie genetyczne dla dzieci sprawdzające możliwość istnienia mutacji w genach.
Leczenie HHH opiera się na przestrzeganiu diety wysokobiałkowej, wspomaganej przez przyjmowanie cytruliny i argininy. Jeżeli to nie pomaga, stosuje się benzoesan i fenylomaślan sodu. W takich sytuacjach jak np. zabieg chirurgiczny, ciąża, równoczesne zakażenia, stosowanie niektórych leków – trzeba bacznie obserwować pacjenta, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo zaostrzenia objawów deficytem translokazy ornitynowej. Może dojść do śpiączki hiperamonowej, którą leczy się w ośrodkach opieki wysoce specjalistycznej. Ma ono na celu obniżenie poziomu amoniaku, aby nie dopuścić m.in. do uszkodzenia układu nerwowego.