Napady rzekomopadaczkowe. Czym różnią się od padaczki?
Psychogenne napady rzekomopadaczkowe są często rozpoznawane w gabinetach neurologicznych. Jednak postawienie właściwej diagnozy jest trudne. Świadczy o tym fakt, że prawie 10% osób kierowanych do polskich klinik neurologii z rozpoznaniem padaczki (lub jej podejrzeniem) w rzeczywistości ma ataki rzekomopadaczkowe. W środowisku medycznym przypuszcza się, że ok. 20–25% osób leczonych na padaczkę lekooporną zmaga się z opisywanym właśnie zaburzeniem.
Spis treści:
- Czym są napady rzekomopadaczkowe?
- Dlaczego napady rzekomopadaczkowe tak często myli się z atakami padaczki?
- Po czym można poznać, że to nie padaczka?
- Ataki rzekomopadaczkowe — diagnoza
Spis treści
Czym są napady rzekomopadaczkowe?
Definiowane są one jako napadowe epizody zmienionych zachowań ruchowych, przeżyć albo doznań, które są bardzo podobne do napadów padaczki, ale nie wynikają z nieprawidłowej czynności bioelektrycznej mózgu. Napady te ujawniają się zazwyczaj u osób od 30. do 40. roku życia, ale mogą występować też u dzieci i osób starszych.
Dlaczego napady rzekomopadaczkowe tak często myli się z atakami padaczki?
Pojawienie się u chorego nieoczekiwanych i nagłych drgawek połączonych z usztywnieniem całego ciała i zaburzeniem świadomości, powszechnie jest kojarzone z atakiem epilepsji.
Po czym można poznać, że to nie padaczka?
Ataki rzekomopadaczkowe mają miejsce np. po stresujących wydarzeniach, pojawieniu się określonych trudności (np. groźny wypadek, nagła utrata pracy) bądź w wyniku problemów z zaspokojeniem pewnych ważnych potrzeb chorego. Bywa, że wywiadzie medycznym lekarz dowiaduje się, że pacjent w przeszłości przeżył wydarzenia, które mogły wywołać u niego traumę, np. molestowanie seksualne, maltretowanie. Zdarza się, że przyczyny pojawienia się takich ataków nie można ustalić. Sam napad różni się od padaczki objawami, a w tym m.in.:
• nie dochodzi do bezwiednego oddawania moczu,
• w większości przypadków chory nie przegryza języka,
• nie obserwuje się upadków i stłuczeń z powodu nagłej utraty napięcia mięśniowego.
Ponadto psychogenne napady padaczkowe są dłuższe niż przy padaczce. Początek ataku jest stopniowy, a w jego trakcie ma miejsce tzw. wokalizacja nacechowana emocjonalnie i płacz (w napadzie epilepsji nie ma ekspresji emocjonalnej). Po napadzie nie doświadcza się problemów z pamięcią, a oddech jest nieregularny.
Ataki rzekomopadaczkowe — diagnoza
Podstawą postawienia właściwej diagnozy w tym przypadku jest:
• Przeprowadzenie rzetelnego wywiadu z pacjentem i jego bliskimi – osoby z napadami rzekomopadaczkowymi w trakcie omawiania swoich ataków skupiają się na jego konsekwencjach i opisie sytuacji, w której nastąpił. Natomiast chorzy na padaczkę koncentrują się na objawach napadu;
• wykonaniu badania EEG, dzięki któremu można określić czy miała miejsce czynność napadowa w jakimś obszarze mózgu. Co ważne, brak zmian napadowych nie daje gwarancji, że pacjent nie ma ataków rzekomopadaczkowych;
• przeanalizowania nagrań, na których utrwalono atak.