Badania przed szczepieniem
Badania przed szczepieniem są obowiązkowe — musi przeprowadzić je lekarz, kwalifikujący do szczepionki. Jest on w stanie wykryć oznaki infekcji, natomiast nie ma wiedzy odnośnie profilu genetycznego swojego pacjenta. Są bowiem choroby wrodzone, które utrudniają podawanie szczepionki lub nawet stanowią przeciwwskazanie do szczepienia.
Badania przed szczepieniem — kto je wykonuje?
Badania przed szczepieniem — czy są obowiązkowe?
Badania przed szczepieniem — kiedy nie trzeba ich wykonywać?
Badania przed szczepieniem — co dają?
Badania przed szczepieniem — kto je wykonuje?
Obowiązkowe badania przed szczepieniem wykonywane są u każdego pacjenta kwalifikowanego do szczepienia. Testy genetyczne zalecane są do wykonania u dzieci, które jeszcze nie były szczepione lub notowały niepokojące objawy po szczepieniu. Badania genetyczne dzieci wykonywane są przez doświadczonych genetyków w laboratoriach, do których dostarczane są pobrane próbki.
Badania przed szczepieniem — czy są obowiązkowe?
Podstawowe badania przed szczepieniem są obowiązkowe i nie da się ich pominąć. Badania genetyczne należą do dodatkowych analiz i każdy pacjent może wykonać je na własną rękę. U dzieci do 12 roku życia zwykle wykonuje się nowoczesny test NOVA lub badanie WES — niestety, nie jest to badanie refundowane. Całkowite koszty analizy musi pokryć zleceniodawca.
Badania przed szczepieniem — kiedy nie trzeba ich wykonywać?
Badania przed szczepieniem nie mają większego sensu u dzieci powyżej 12 roku życia oraz u dorosłych. Osoby te w swoim życiu przeszły już większość szczepień dlatego też wynik badania nie będzie mógł zostać wykorzystany do określenia szczepionek, które należy odroczyć czy całkowicie z nich zrezygnować.
Badania przed szczepieniem — co dają?
Jak bezpiecznie szczepić dziecko? Badania wykonywane przed szczepieniem dają odpowiedź na pytanie, czy dziecko cierpi na choroby metaboliczne lub pierwotne niedobory odporności. Takie schorzenia mogą być przeciwwskazaniem do szczepienia. Szczepionka może np. spowodować uaktywnienie objawów choroby, co jest mylone z NOP-em. W razie wykrycia nieprawidłowości w badaniu genetycznym NOVA lub teście WES, można dobrać indywidualnie kalendarz szczepień dziecka, dzięki któremu szczepionki okażą się w pełni bezpieczne i nie będzie trzeba z nich rezygnować.
Zobacz też:
Badania immunologiczne dzieci