Przeskocz do treści
coloalert

Komisja lekarska ZUS przy zdiagnozowanym autyźmie

Rodz­i­com, którzy mają autysty­czne dzieci, przysługu­je pra­wo do złoże­nia wniosku o orzecze­niu o niepełnosprawnoś­ci. Ten doku­ment stanowi pod­stawę, żeby uzyskać przysługu­jące ulgi, jak również wspar­cie finan­sowe nieza­leżnie od eta­pu roz­wo­ju dziec­ka zma­ga­jącego się z autyzmem. Jak wyglą­da komis­ja lekars­ka? Komis­ja lekars­ka ZUS — jak się przy­go­tować? Warto zapoz­nać się z poniższy­mi informacjami.autyzm komisja lekarska

  1. Autyzm — komis­ja lekars­ka — najważniejsze informacje
  2. Jak wyglą­da komis­ja lekars­ka ZUS?
  3. Komis­ja lekars­ka ZUS — jak się przygotować?
  4. Komis­ja lekars­ka — jak się zachować pod­czas spotkania?
  5. Komis­ja lekars­ka — odwołanie od orzeczenia

Autyzm — komisja lekarska — najważniejsze informacje

Orzecze­nie o niepełnosprawnoś­ci jest po to, aby rodz­ice dziec­ka z autyzmem mogli ubie­gać się o wszelkie ulgi, które mogą otrzy­mać z tego tytułu, a także wspar­cie finan­sowe. Jest ono niezwyk­le ważne dla wielu rodzin, których nie stać na dro­gie lecze­nie. Zgod­nie z Ustawą z dnia 27 sierp­nia 1997r. o reha­bil­i­tacji zawodowej i społecznej oraz zatrud­ni­a­n­iu osób niepełnosprawnych wraz z późniejszy­mi zmi­ana­mi, orze­ka się niepełnosprawność danego pacjenta.

Spośród świad­czeń przysługu­ją­cych rodz­i­com niepełnosprawnego dziec­ka moż­na wyróżnić zasiłek pielę­gna­cyjny oraz opiekuńczy. Dzię­ki orzecze­niu o niepełnosprawnoś­ci moż­na sko­rzys­tać z wszel­kich dofi­nan­sowań PFRON do leków, tur­nusów reha­bil­i­ta­cyjnych, a nawet zakupu sprzę­tu, który jest potrzeb­ny do reha­bil­i­tacji. Ten doku­ment wyda­je Powia­towy albo Miejs­ki Zespół ds. Orzeka­nia o Niepełnosprawności.

Posi­ada­jąc wyma­gane załączni­ki, a następ­nie złoże­niu wniosku o orzecze­nie o niepełnosprawnoś­ci, rodz­ice muszą czekać na ustal­e­nie ter­minu, kiedy będą oni mogli spotkać się z komisją lekarską ZUS. Zwyk­le taka infor­ma­c­ja jest wysyłana drogą pocz­tową do 30 dni od dnia złoże­nia wniosku.autyzm komisja lekarska

W wybranych przy­pad­kach opiekun prawny dziec­ka z autyzmem nie może spotkać się, dlat­ego komis­ja ma pra­wo do:

  • pozostaw­ienia sprawy bez rozpoznania,
  • orzeka­nia zaocznie albo w miejs­cu prze­by­wa­nia dziec­ka z autyzmem — w wybranych sytuacjach,
  • wyz­naczenia nowego ter­minu na posiedzenie.

Istotne jest, iż poza orzecze­niem o niepełnosprawnoś­ci moż­na ubie­gać się też o orzecze­nie o potrze­bie ksz­tałce­nia spec­jal­nego. Taki doku­ment wyda­je Porad­nia Psy­cho­log­iczno — Ped­a­gog­icz­na, która upoważ­nia do uzyska­nia pomo­cy nauczy­ciela wspier­a­jącego nie tylko w przed­szkolu, ale nawet w szkole.

Jak wygląda komisja lekarska ZUS?

Rodz­ice dziec­ka z autyzmem muszą wybrać się na spotkanie z komisją lekarską. Komis­ja lekars­ka skła­da się z lekarza spec­jal­isty, który zna się na zaburzeni­ach autysty­cznych. Kole­jnym członkiem komisji jest ped­a­gog, psy­cholog bądź pra­cown­ik soc­jal­ny. Po pozy­ty­wnym prze­biegu roz­mowy rodz­ice dziec­ka autysty­cznego mogą oczeki­wać na orzecze­nie zwyk­le do 2 miesięcy.

Komisja lekarska ZUS — jak się przygotować?

Każ­da komis­ja, która jest od spraw orzeka­nia o niepełnosprawnoś­ci przede wszys­tkim wyma­ga złoże­nia wszys­t­kich wyma­ganych doku­men­tów. W ich skład wchodzą: kopia doku­men­tacji medy­cznej i ory­gi­nał zaświad­czenia lekarskiego potwierdza­ją­cy stan zdrowia. Kiedy złożone doku­men­ty będą niewystar­cza­jące to wniosko­daw­ca otrzy­ma pisem­ną prośbę o to, aby uzu­pełnić wniosek w wyz­nac­zonym ter­minie. Dopiero potem moż­na oczeki­wać na spotkanie z komisją lekarską ZUS.

Jak należy przy­go­tować się do komisji lekarskiej? Najważniejsze to zabranie wszys­t­kich ory­gi­nal­nych doku­men­tów medy­cznych, wyników bada­nia tomo­graficznego i posi­adane zdję­cia rentgenowskie oraz zaświad­czenia wraz z wynika­mi innych wyko­nanych badań, jak. badań gene­ty­cznych dziec­ka. Po przeanal­i­zowa­niu doku­men­tów, komis­ja lekars­ka w kole­jnym etapie przeprowadzi wywiad z wnioskodawcą.komisja lekarska

Obec­nie świado­mość odnośnie zaburzeń autysty­cznych stale rośnie. Więk­szość wie, iż za zespół objawów mogą być odpowiedzialne przykład­owo wrod­zone choro­by gene­ty­czne. Chcąc ziden­ty­fikować schorzenia zale­ca się wyko­nanie anal­izy DNA. Uzyskany wynik z bada­nia gene­ty­cznego dziec­ka będzie brany pod uwagę stara­jąc się o orzecze­nie o niepełnosprawnoś­ci, ponieważ jest on w pełni wiary­god­ny i pewny. Kiedy u danego dziec­ka po przeprowadze­niu bada­nia gene­ty­cznego, spec­jal­ista zdi­ag­nozu­je jakąkol­wiek chorobę meta­bol­iczną czy też inne schorze­nie, które daje objawy ze spek­trum autyz­mu to są więk­sze szanse na pozy­ty­wne roz­pa­trze­nie wniosku. Badanie gene­ty­czne WES stanowi najsz­er­sze badanie, do którego zachę­ca się, aby je wykonać.

Komisja lekarska — jak się zachować podczas spotkania?

Jed­ną z pod­sta­wowych częś­ci spotka­nia wraz z komisją lekarską ZUS, której zadaniem jest wys­taw­ie­nie orzeczenia o autyzmie są przede wszys­tkim bada­nia dziec­ka. Ich ważnym celem jest oce­nie­nie stanu zdrowia danego pac­jen­ta, jak również stopień jego samodziel­noś­ci na różnych stre­fach, czyli psy­chicznej, fizy­cznej, a także społecznej. Pon­ad­to oce­ni­ane zosta­ją również: stan psy­chiczny i poz­naw­czy oraz możli­wość ewen­tu­al­nej reha­bil­i­tacji. Później rodz­ic bądź prawny opiekun dziec­ka autysty­cznego musi wziąć udzi­ał w roz­mowie doty­czącej dziec­ka z autyzmem i psychologiem.komisja lekarska zus jak się przygotować

Bard­zo ważne jest to, że każdy przy­padek wys­tępu­jącej niepełnosprawnoś­ci intelek­tu­al­nej roz­pa­tru­je się wyłącznie w indy­wid­u­al­ny sposób. Wykony­wane badanie dla celów orzeczniczych musi odbyć się wyłącznie w spoko­jnej atmos­ferze, a co najważniejsze — bez poś­piechu. Za praw­idłową orga­ni­za­cję takiego spotka­nia odpowia­da bowiem komis­ja lekarska.

Wiele osób zas­tanaw­ia się wcześniej jak trze­ba zachować się na takim spotka­niu? Istotne jest, aby rodz­ic bądź opiekun prawny dziec­ka z objawa­mi autyz­mu nie den­er­wował się. Niewąt­pli­wie trze­ba odpowiadać na pyta­nia zadane przez komisję lekarską zgod­nie z prawdą oraz opanowanym głosem. Komis­ja lekars­ka może zapy­tać o wiele kwestii. Jed­ną z nich może być np. to, jak dziecko autysty­czne radzi sobie pod­czas codzi­en­nych spraw, w tym kąpiel albo ubieranie się. Na tym spotka­niu należy dokład­nie opowiedzieć jak prze­b­ie­ga opieka nad takim dzieck­iem i jakie są jego najwięk­sze potrzeby.

Komisja lekarska — odwołanie od orzeczenia

Po zbada­niu dziec­ka oraz przeanal­i­zowa­niu doku­men­tacji medy­cznej, Zespół do spraw Orzeka­nia o Niepełnosprawnoś­ci wys­taw­ia do dwóch tygod­ni orzecze­nie. Tej infor­ma­cji nie wol­no przekazy­wać drogą tele­fon­iczną. Doku­ment moż­na odbier­ać wyłącznie oso­biś­cie czy też drogą pocztową.

Od wydanej decyzji przez komisję lekarską moż­na odwołać się. Warto zwró­cić szczegól­ną uwagę na punkt 7 oraz 8. Kiedy w tym miejs­cu będzie adno­tac­ja “nie wyma­ga stałej opie­ki” to oznacza, iż nie przyz­nano ubie­ganego świad­czenia pielę­gna­cyjnego. Dobrze też sprawdz­ić na ile zostało wydane oświad­cze­nie. Moż­na nawet odwołać się, kiedy ten czas jest zbyt krótki.jak wygląda komisja lekarska

Od decyzji lekarskiej moż­na odwołać się w ciągu 14 dni. Odpowied­ni doku­ment trze­ba złożyć w Powia­towym albo Miejskim Zes­pole do spraw Orzeka­nia o Niepełnosprawnoś­ci. Następ­nie ta insty­tuc­ja w ciągu tygod­nia musi zwery­fikować orzecze­nie, a potem przekazać je do Wojew­ódzkiego Zespołu ds. Orzeka­nia o Niepełnosprawnoś­ci. Tam roz­pa­tru­je się otrzy­mane odwołania.

Do Miejskiego Ośrod­ka Pomo­cy Społecznej — MOPS moż­na zawsze zwró­cić się o pomoc w przy­pad­ku więk­szej iloś­ci pytań na tem­at pro­ce­dury stara­nia się o orzecze­nie dla dziec­ka autysty­cznego. Tam moż­na uzyskać wszelkie wyma­gane infor­ma­c­je, które doty­czą zasiłków i potrzeb­nej doku­men­tacji. PCPR, czyli Powia­towe Cen­trum Pomo­cy Rodzinie i PFRON — Państ­wowy Fun­dusz Reha­bil­i­tacji Osób Niepełnosprawnych udziela­ją wspar­cia rodz­i­com lub opiekunom prawnym dzieci z autyzmem.

Więcej infor­ma­cji

Masz pyta­nia odnośnie badań dla dzieci z autyzmem?

Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.

Zobacz też:

Badanie WES cena

Jakie bada­nia przed szczepi­e­niem warto wykonać?

Co zro­bić gdy dziecko cią­gle choruje?

Oceń
mail