Jak wspierać emocjonalny rozwój dziecka?
Rozwój emocjonalny dziecka ma fundamentalne znaczenie dla jego funkcjonowania społecznego w przyszłości. To właśnie od niego zależy, czy dziecko będzie umieć rozpoznawać emocje u innych i radzić sobie z własnymi. Warto więc się o niego nieco zatroszczyć. Dowiedz się, jak możesz wspierać emocjonalny rozwój dziecka!
Spis treści:
Spis treści
Czym właściwie jest rozwój emocjonalny?
Rozwój emocjonalny to proces, w którym dziecko zaczyna stopniowo dostrzegać i przeżywać różne emocje. W jego trakcie uczy się także je nazywać, rozpoznawać u innych oraz radzić sobie z nimi. Ma to ogromny związek z poczuciem własnej wartości, odczuwaniem empatii oraz budowaniem więzi z innymi osobami.
Jak wspierać emocjonalny rozwój dziecka?
Nasze wsparcie rozwoju emocjonalnego dziecka jest niezwykle istotne. Umiejętności, w które wyposażymy naszą pociechę, będą przydawać się jej przez całe życie. Warto więc pamiętać o tym już od pierwszych dni życia.
Rozwój emocjonalny naszego dziecka możemy wspierać poprzez:
- Rozwijanie samoświadomości dziecka – ucz dziecko nazywania własnych emocji. Najlepiej robić to poprzez nazywanie własnych np. Jestem wesoła, bo wspólnie się bawimy, czy jestem smutna, bo rozbił się wazon.
- Rozmowę z dzieckiem o emocjach i odczuciach – codziennie zapytaj je o samopoczucie, o to, jak spędziło czas w przedszkolu, czy o to co dobrego je dziś spotkało
- Twórz atmosferę, w której dziecko może swobodnie wyrażać uczucia – podczas rozmowy skup się tylko na dziecku. Wszystkie inne sprawy odłóż na bok.
- Nie dopowiadaj swojemu dziecku, gdy chce się wysłowić — tylko ono dobrze wie, co czuje. Niejednokrotnie jego emocje mogą Cię zaskoczyć.
- Akceptuj wszystkie uczucia dziecka — każdy z nas ma prawo do różnych emocji. Zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Daj więc dziecku przestrzeń na odczuwanie każdej emocji.
- Nie pozwalaj na destrukcyjne działanie pod wpływem emocji – ucz dziecko, jak radzić sobie z uczuciami tak, aby nikomu nie robić tym krzywdy.
- Nie tłum swoich własnych emocji — pokaż dziecku, że też odczuwasz smutek czy złość. Dzięki temu maluch zrozumie, że to nic złego.
- Nie zaprzeczaj negatywnym emocjom dziecka poprzez słowa typu “nie ma powodu do płaczu” czy “nic się nie stało”. Umniejsza to jego uczuciom i pokazuje mu, że nie są właściwe.