Nowoczesne metody leczenia autyzmu – sprawdź, jak pomóc dziecku autystycznemu
Nowoczesne metody leczenia autyzmu opierają się na bardzo szerokim spektrum działań. Mają one na celu poprawę funkcjonowania dziecka i przygotowanie go do jak największej samodzielności w przyszłości. Leczenie jest zawsze dobierane indywidualnie, w zależności od stanu zdrowia malucha oraz przyczyny zaburzeń. Jak pomóc dziecku? Oto najnowsze metody leczenia autyzmu.
Nowoczesne metody leczenia autyzmu – spis treści:
- Nowoczesne metody leczenia autyzmu – w diagnostyce autyzmu bardzo ważną rolę odgrywają badania genetyczne
- Nowoczesne metody leczenia autyzmu – co można zrobić?
- Najnowsze metody leczenia autyzmu – leczenie farmakologiczne
- Najnowsze metody leczenia autyzmu – leczenie dietetyczne
- Nowoczesne metody leczenia autyzmu – badania genetyczne w kierunku przyczyn autyzmu
- Nowoczesne metody leczenia autyzmu – bezpieczeństwo
Spis treści
💙 Nowoczesne metody leczenia autyzmu – w diagnostyce autyzmu bardzo ważną rolę odgrywają badania genetyczne
Najnowsze metody leczenia autyzmu są dobierane w zależności od zaobserwowanych objawów oraz podejrzewanej możliwej przyczyny autyzmu u dziecka. Niektóre terapie sprawdzą się w danym przypadku lepiej, a u innego dziecka będą one nieskuteczne.
Do zaburzeń w rozwoju intelektualnym mogą doprowadzić różnorodne czynniki, np. okołoporodowe lub ciążowe. Autyzm może wynikać także z nieprawidłowości zapisanych w genach – u nawet 1/3 dzieci z autyzmem to właśnie zmiany w genach prowadzą do wywołania objawów ze spektrum ASD.
💙 Nowoczesne metody leczenia autyzmu – co można zrobić?
Obecnie rodzice mają dostęp do wielu nowoczesnych metod leczenia autyzmu. Wśród nich warto wymienić terapie:
- behawioralną,
- logopedyczną,
- pedagogiczną,
- rozwojową.
W leczeniu autyzmu bardzo ważną rolę odgrywają metody takie jak:
- 3i, czyli edukacja poprzez zabawę,
- DIR – budowanie relacji emocjonalnej pomiędzy dzieckiem autystycznym i jego rodzicami,
- ESDM – wdrożenie u dziecka zabaw, które będą wspierać jego rozwój,
- metoda opcji – budowanie więzi emocjonalnej pomiędzy dzieckiem autystycznym i jego opiekunem,
- metoda rozwoju relacji – budowanie inteligencji dynamicznej,
- TEACCH – jest to szeroki program terapeutyczny, przygotowujący dziecko do samodzielnego życia w przyszłości.
Wspomagająco stosuje się także metody, takie jak muzykoterapia, dogoterapia oraz hipoterapia. Istotne znaczenie mają również: fizjoterapia, biofeedback (trenowanie zmian fal mózgowych) oraz terapia metodą Tomatisa (stymulacja mózgu w celu poprawy koordynacji słuchowej i koncentracji).
💙 Najnowsze metody leczenia autyzmu – leczenie farmakologiczne
Najnowsze metody leczenia autyzmu mają na celu załagodzić występujące u dziecka autystycznego niepokojące objawy. Wśród nich bardzo ważne jest leczenie farmakologiczne, które prowadzi się pod opieką lekarza prowadzącego lub nawet lekarza psychiatry. Odpowiednie leki pozwalają stłumić zachowania destrukcyjne oraz przezwyciężyć tiki, dzięki farmakologii można także zminimalizować ryzyko wystąpienia u dziecka z autyzmem zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.
💙 Najnowsze metody leczenia autyzmu – leczenie dietetyczne
Bardzo istotne w leczeniu autyzmu jest właściwe odżywianie. U wielu dzieci autystycznych odpowiednio zbilansowana dieta może przynieść znaczną poprawę w funkcjonowaniu. Ma to szczególne znaczenie w kontekście chorób metabolicznych, które są uznawane za bardzo ważną przyczynę objawów autystycznych u dzieci [2].
Jeśli za autyzmem stoi uwarunkowana genetycznie choroba metaboliczna, wyeliminowanie z diety odpowiednich składników lub też wdrożenie odpowiedniej suplementacji może zahamować rozwój zaburzeń, co pozwoli uchronić malucha przed ciężką niepełnosprawnością intelektualną. Jeśli leczenie zostanie wdrożone na bardzo wczesnym etapie rozwoju autyzmu, istnieje nawet szansa, że niektóre objawy autystyczne da się cofnąć.
Diety dla dzieci z autyzmem wywołanym chorobą metaboliczną nie należy mylić z modnymi obecnie dietami typu odżywianie bezglutenowe czy drastyczna dieta 3XBEZ. Zmian w diecie nie należy pod żadnym pozorem wprowadzać bez konsultacji z odpowiednim specjalistą – lekarzem lub dietetykiem.
💙 Nowoczesne metody leczenia autyzmu – badania genetyczne w kierunku przyczyn autyzmu
Nowoczesne metody leczenia autyzmu opierają się w dużej mierze o wyniki badań genetycznych dziecka. Obecnie znamy już ponad 100 genów powiązanych z autyzmem, w tym takie, które mogą odpowiadać za wrodzone błędy metaboliczne, ale i także wiele innych.
Dzięki testom DNA można sprawdzić takie genetyczne przyczyny autyzmu jak np.:
- stwardnienie guzowate – choroba w większości przypadków powstaje w wyniku mutacji de novo [3], następnie jest dziedziczona dalej w sposób autosomalny dominujący, jej objawy to między innymi znamiona skórne, włókniaki oraz zaburzenia neurologiczne – ataki padaczki, zaburzenia osobowości i opóźniony rozwój intelektualny,
- Zespół Cri du Chat – choroba należy do grupy zmian submikroskopowych na chromosomach, powstaje w wyniku delecji krótkiego ramienia chromosomu 5. Jej objawy to liczne cechy dysmorficzne, a także objawy autystyczne,
- Zespół FRAX, czyli łamliwy chromosom X – choroba powstaje z dziedziczonej w sposób dynamiczny mutacji genu FMR1, jej objawy to autyzm, ale i także nadpobudliwość psychoruchowa oraz nietypowe zachowania, np. nadmierna agresja [4],
- Zespół Sotosa – ten rzadki zespół wad wrodzonych wnika z przypadkowego mutacji w genie NSD1. Charakterystyczne objawy to liczne cechy dysmorfii, makrocefalia, opóźnienie umysłowe, nadmierny wzrost oraz ataki drgawek [5].
💙 Nowoczesne metody leczenia autyzmu – bezpieczeństwo
Leczenie autyzmu jest zawsze dobierane indywidualnie, w zależności od przypadku. Wszystkie wymienione w niniejszym artykule nowoczesne metody leczenia autyzmu są bezpieczne dla stanu zdrowia dziecka, o ile prowadzi się je pod okiem specjalisty.
Poszukując różnych skutecznych terapii autystycznych, warto sięgać po te nowoczesne metody leczenia autyzmu, których działanie zostało udowodnione naukowo. Nigdy nie należy wprowadzać leczenia na własną rękę! W diagnostyce autyzmu istotną rolę odgrywają badania genetyczne – przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii zawsze należy się upewnić, czy za zaburzeniami nie stoi uwarunkowana genetycznie choroba.
Masz pytania odnośnie badań genetycznych przy autyzmie?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Źródła:
-
Badura-Stonka M., Piechota M., 2017. Kiedy autyzm jest objawem – zespoły genetycznie uwarunkowane z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, [w:] „Spektrum autyzmu. Postępy w diagnozie i terapii”, red. B. Galas-Zgorzalewicz, E. Mojs, wyd. NUM w Poznaniu, Poznań.
-
Jamroz E., Pyrkosz A., 2017. Zaburzenia ze spektrum autyzmu. Aspekt genetyczno-metaboliczny, [w:] „Spektrum autyzmu. Postępy w diagnozie i terapii”, red. B. Galas-Zgorzalewicz, E. Mojs, wyd. NUM w Poznaniu, Poznań.
-
https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/152753,stwardnienie-guzowate
-
https://badaniaprenatalne.pl/mutacja_genu_fmr1/
-
https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/410/original/76–77.pdf?1473337529