Przeskocz do treści

Jak przygotować dziecko z autyzmem do zmian?

Dziecko z autyzmem lubi codzi­en­ną rutynę i nie toleru­je od niej żad­nych odstępstw. Daje mu ona poczu­cie bez­pieczeńst­wa i sta­bi­liza­cji. Cza­sem jed­nak zmi­any są nie­u­niknione, co może być trud­nym doświad­cze­niem dla autysty­ka i jego rodz­iców. Jak przy­go­tować go do zmi­an? Odpowiedź poniżej.jak przygotować dziecko z autyzmem do zmian

  1. Zmi­any w życiu a szty­wność zachowań dziec­ka autystycznego
  2. Zmi­any w życiu dziec­ka autysty­cznego- co powodują?
  3. Zmi­any w życiu dziec­ka autysty­cznego- przeprowadzka
  4. Dziecko nie lubi zmi­an- czy to autyzm?

Zmiany w życiu a sztywność zachowań dziecka autystycznego

Dzieci autysty­czne bard­zo nie lubią żad­nych zmi­an w codzi­en­nej rutynie. Wyni­ka to z tego, że ich zachowa­nia są ogranic­zone i pow­tarza­jące się. Autysty­cy bard­zo dba­ją o przestrze­ganie codzi­en­nych rytu­ałów np. zawsze chodzą spać codzi­enne o tej samej godzinie, we wtor­ki na śni­adanie jedzą tosty, a do szkoły czy przed­szko­la chodzą jed­ną drogą. Nawet najm­niejsze zmi­any w tych rytu­ałach są dla nich nieakceptowalne.

Szty­wność zachowań wyni­ka z tego, że dzieci z objawa­mi autyz­mu czu­ją się pewne i bez­pieczne, jeśli wiedzą, co się za chwilę wydarzy.

Zmiany w życiu dziecka autystycznego- co powodują?

Zbyt szy­bko wprowadzane zmi­any są dla autysty­ka niezrozu­mi­ałe i burzą jego poczu­cie bez­pieczeńst­wa. Dziecko autysty­czne może na nie zareagowaćjak przygotować dziecko z autyzmem do przeprowadzki w prz­eróżny sposób. Najczęś­ciej dzieci z autyzmem na zmi­any reagu­ją lękiem i niepoko­jem, płaczem oraz zachowa­ni­a­mi agresy­wny­mi. Reakc­ja dziec­ka w dużej mierze zależy od postawy rodz­i­ca. Jeśli rodz­ic będzie wprowadzał zmi­anę stop­niowo, a dziecko będzie czas by się z nią oswoić i ją zaak­cep­tować, to reakc­ja dziec­ka będzie łagodniejsza.

Zmiany w życiu dziecka autystycznego- przeprowadzka

Przeprowadz­ka to poważ­na zmi­ana w życiu dla każdej oso­by, a tym bardziej dla autysty­ka. W jej przy­pad­ku świat dziec­ka autysty­cznego wywraca się do góry noga­mi, ponieważ zabier­ane jest mu poczu­cie bez­pieczeńst­wa i stabilizacji.

Przeprowadzkę należy przeprowadzać więc dłu­go­falowo. Trze­ba na nią przez­naczyć sporo cza­su, wprowadzać zmi­anę krok po kroku. Jed­nak najważniejsze jest to, żeby rodz­ic zdawał sobie sprawę z prob­le­mu i go nie bagatelizował. Odpowied­nie roz­planowanie przeprowadz­ki pomoże dziecku zaak­cep­tować zmi­anę i nie zareagować na nią zbyt gwałtownie.

Przy­go­towanie do przeprowadz­ki należy zacząć od roz­mowy z autystykiem. Dziecku trze­ba wytłu­maczyć, dlaczego dochodzi do takiej zmi­any w jego życiu. O przeprowadzce trze­ba też mówić w samych pozy­tywach. Moż­na także pod­kreślać, że nie wszys­tko się zmieni np. poprzez obiet­nicę takiego samego urządzenia poko­ju dziec­ka jak w obec­nym domu.jak przygotować dziecko z autyzmem do zmian

Przed przeprowadzką dziecko powin­no dobrze poz­nać jego nowy dom. Rodz­ic po wcześniejszym zaplanowa­niu powinien zabrać kil­ka razy dziecko autysty­czne do nowego miejs­ca zamieszka­nia. Trze­ba jed­nak pokazy­wać dziecku nowe miejsce stop­niowo np. na pier­wszej wiz­y­cie pokazać mu mieszkanie, a dopiero na kole­jnej okolicę. Nową rzecz powin­no się wprowadz­ić dopiero po zaak­cep­towa­niu uprzed­nio poznanej.

Zaan­gażowanie dziec­ka w urządze­nie nowego miejs­ca również może pomóc w zaak­cep­towa­niu zmi­any. Moż­na poz­wolić dziecku np. wybrać kolor ścian w jed­nym poko­ju. Jeśli dziecko będzie zaan­gażowane w aranżację, to mimowol­nie zbliży się do nowego domu.

Pomoc­ne będzie też potrak­towanie pakowa­nia jako zabawy. Moż­na np. seg­re­gować rzeczy kolora­mi i pakować je do kar­tonów tego samego koloru. Rodz­ic powinien przy pakowa­niu uszanować także to, że dziecko chce zabrać ze sobą nawet naj­drob­niejsze przed­mio­ty. Są one dla autysty­ka ważne, ponieważ dają mu poczu­cie sta­bi­liza­cji. Wszyt­skie te drob­ne rzeczy pomogą dziecku poczuć się jak w starym domu.

Niezwyk­le istotne jest to, żeby w trak­cie przeprowadz­ki nie stre­sować dziec­ka autysty­cznego. Rodz­ice nie powin­ni więc przy dziecku roz­maw­iać o prob­lemach związanych z przeprowadzką oraz kłó­cić się.

Dziecko nie lubi zmian- czy to autyzm?

Jeśli Two­je dziecko jest przy­wiązane do rutyny i bard­zo nie lubi zmi­an, to może cier­pieć na zaburzenia ze spek­trum autyz­mu. Oczy­wiś­cie nie musi tak być, ale może, więc warto to sprawdzić.jak przygotować dziecko z autyzmem do przeprowadzki

W pro­ce­sie diag­nos­ty­cznym przeprowadza się wywiad z rodzi­ca­mi dziec­ka oraz obserwację całoś­ciową dziec­ka przez psy­cholo­ga, psy­chi­a­trę lub ped­a­goga. Częs­to jed­nak pro­ces diag­nos­ty­czny nie potwierdza ani nie wyk­lucza zaburzeń ze spek­trum autyz­mu. W takiej sytu­acji warto wykon­ać gene­ty­czny test na autyzm, który wykaże, czy w mate­ri­ale gene­ty­czny, dziec­ka zna­j­du­ją się niepraw­idłowoś­ci prowadzące do zaburzeń ze spek­trum autyz­mu. Bada­nia gene­ty­czne na autyzm  mają nieoce­nioną wartość w pro­ce­sie diagnostycznym.

Rekomen­du­je się wyko­nanie pan­elowego bada­nia gene­ty­cznego w kierunku autyz­mu. Anal­izie pod­da­je się w nim wszys­tkie geny, które są pow­iązane z zaburzeni­a­mi ze spek­trum autyz­mu. Jest ono wyko­rzysty­wane za pomocą nowoczes­nej tech­nologii NGS (Sek­wencjonowa­nia Nowej Gen­er­acji). W wielu przy­pad­kach pozwala to poz­nać przy­czynę autyzmu.

Zale­cane jest także wyko­nanie kom­plek­sowego bada­nia WES. Sprawdzany jest w nim cały mate­ri­ał gene­ty­czny człowieka (23 000 genów). Jest to bard­zo nowoczes­ny, dokład­ny i wiary­god­ny test. Badanie to także wykony­wane jest za pomocą tech­nologii NGS. Moż­na je wykon­ać z prób­ki pobranej z krwi lub z wymazu z policz­ka. Badanie WES PREMIUM jest niein­wazyjne i bezbolesne. Na wynik oczeku­je się około 6–7 tygodni.

Dzię­ki bada­niu gene­ty­czne­mu na autyzm lekarze mogą dobrać indy­wid­u­al­nie dopa­sowaną ter­apię i wspomóc rozwój dziecka.

Więcej infor­ma­cji

Masz pyta­nia odnośnie badań dla dzieci z autyzmem?

Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.

Przeczy­taj też:

Bada­nia na odporność

Bada­nia gene­ty­czne noworodka

Badanie WES cena

Oceń
mail