Czy dziewczynki mogą mieć autyzm?
Zaburzenia ze spektrum autyzmu wpływają na codzienne funkcjonowanie chorych. Mogą one się objawiać poprzez problemy z komunikacją, relacjami z ludźmi oraz sztywnymi zachowaniami i zainteresowaniami. Częściej objawy te można zauważyć u chłopców, ale nie oznacza to, że autyzm nie dotyka dziewczynek. Objawy autyzmu u dziewczynek zazwyczaj po prostu są subtelniejsze. Wśród 5 osób autystycznych jedna jest dziewczynką. Jakie są objawy autyzmu u dziewczynek? Podpowiadamy!
Zobacz więcej:
- Autyzm u dziewczynek – objawy
- Jak diagnozuje się zaburzenia ze spektrum autyzmu u dziewczynek?
- Objawy autyzmu u dziewczynek a diagnoza genetyczna
Spis treści
Autyzm u dziewczynek – objawy
Zaburzenia ze spektrum autyzmu objawiają się zazwyczaj poprzez problemy w relacjach międzyludzkich, problemy z komunikacją i mową oraz sztywne zachowania i zainteresowania. Dzieci autystyczne mogą więc unikać kontaktu fizycznego, nie potrafić wyrażać emocji, bawić się zawsze w pewien schematyczny sposób oraz mieć problemy w nauce mowy.
U dziewczynek również występują wymienione trzy objawy charakterystyczne dla autyzmu, ale zazwyczaj w delikatniejszej formie. Objawy autystyczne, które najczęściej występują u dziewczynek to:
- Zjawisko kamuflarzu — dziewczynki bardzo często potrafią zatajać przed otoczeniem objawy autystyczne. Mają one większe od chłopców umiejętności społeczne i komunikacyjne, dlatego potrafią lepiej dostosowywać się do grupy społecznej oraz wtapiać się w tłum. Bardzo często zapatrują się one po prostu na innych ludzi i próbują zachowywać się tak, jak te osoby. Dziewczynki nie pokazują także objawów autystycznych podczas zabawy z innymi dziećmi. Wynika to z ich dobrze rozwiniętej wyobraźni, której nie mają autystyczni chłopcy. Nie sprawia im także problemu zabawa “na niby”, a chłopcom bardzo często tak.
- Ograniczone zachowania i zainteresowania, ale występujące dużo rzadziej niż u chłopców
- Stimowanie, czyli bardzo częste wykonywanie powtarzalnych ruchów w określonej sytuacji np. machania rękami podczas stresu lub kiwanie się na krześle po otrzymaniu trudnego pytania. Poprzez stimowanie autystycy dostarczają sobie stymulujących bodźców, których ich organizm potrzebuje.
- W niektórych przypadkach zaburzenia lękowe, depresja, zaburzenia tikowe oraz zaburzenia odżywiania
Jak diagnozuje się zaburzenia ze spektrum autyzmu u dziewczynek?
Zaburzenia ze spektrum autyzmu u dziewczynek są dużo rzadziej diagnozowane niż u chłopców. Wynika to z subtelności objawów autyzmu u dziewczynek oraz z narzędzi diagnostycznych dostosowanych do chłopców. Narzędzia te nie zawsze potrafią wykryć przypadki zaburzeń ze spektrum autyzmu u dziewczynek, ponieważ powstawały jedynie na podstawie wyników badań chłopców z autyzmem. Nie są one więc w stanie wychwycić tak subtelnych objawów choroby.
W procesie diagnostycznym zaburzeń ze spektrum autyzmu udział bierze zespół specjalistów. W jego skład wchodzi m.in. psychiatra, psycholog, pedagog oraz logopeda. Proces diagnostyczny rozpoczyna się od wywiadu medycznego oraz obserwacji dziewczynki. Wykonywane są również różnorodne badania na autyzm. Dzięki temu można ocenić jej umiejętności komunikacyjne oraz społeczne. Podczas obserwacji sprawdza się także, czy zachowania dziewczynki są schematyczne i ograniczone.
Podczas diagnozy stosowane są rozmaite narzędzia m.in. Protokół obserwacji do diagnozowania zaburzeń ze spektrum autyzmu (Autism Diagnostic Observation Schedule- ADOS) czy Kwestionariusz komunikacji społecznej (Social Communication Quesionnaire- SCQ). Często są one nieskuteczne, dlatego zlecane jest wykonanie u dziewczynki badań genetycznych. W wielu przypadkach to właśnie one jednoznacznie potwierdzają chorobę.
Objawy autyzmu u dziewczynek a diagnoza genetyczna
Dziewczynki z podejrzeniem autyzmu bardzo często kierowane są na badania genetyczne dziecka, ponieważ mogą one znacznie ułatwić proces diagnostyczny. Bez nich może dojść do tzw. odysei diagnostycznej, czyli bardzo długiego diagnozowania dziecka, co wiąże się z wykonywaniem wielu badań oraz częstym odbywaniem konsultacji lekarskich.
Badania genetyczne w przypadku zaburzeń ze spektrum autyzmu u dziewczynek są bardzo ważne, ponieważ nieprawidłowości w genach mogą być jednym z czynników powodujących zaburzenie. Aby zaoszczędzić czas, nerwy i pieniądze warto więc zdecydować się na badanie, które dokładnie przeanalizuje materiał genetyczny dziecka. Takim badaniem jest test WES.
Badanie WES to nowoczesny test genetyczny, który wykorzystuje skuteczną technologię NGS (Sekwencjonowanie Nowej Generacji). Podczas badania analizowane są eksomowe części materiału genetycznego, czyli fragmenty 23 000 genów. Badanie to jest bardzo czułe — każdy gen sprawdzany jest kilkadziesiąt razy, aby wynik badania był wiarygodny. Test ten ma również swoją rozszerzoną wersję o nazwie WES premium. W tym teście zakres badania jest zwiększony o poszukiwanie zmian intronowych w genach. Badania WES można wykonać na próbce materiału genetycznego. Próbkę pobiera się w sposób nieinwazyjny i całkowicie bezpieczny. Może nią być próbka krwi dziecka lub wymaz z policzka. Testy WES to najskuteczniejsze badania genetyczne dostępne na rynku. Mogą dać Twojemu dziecku szansę na szybką diagnozę i wysoką jakość życia.
Zobacz również:
Badania genetyczne na padaczkę
Badania profilaktyczne u dzieci
Badania immunologiczne u dzieci
Masz pytania odnośnie badań dla dzieci z autyzmem?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.