Badania genetyczne WES — kiedy należy wykonać?
Rodzice coraz częściej decydują się na badania genetyczne dla dzieci, aby otrzymać lub potwierdzić stawianą przez lekarzy diagnozę. Niepokojące objawy jakie mogą być wskazaniem do wykonania badania genetycznego WES to: nieprawidłowe napięcie mięśniowe, drgawki, podejrzenie choroby metabolicznej. Badanie WES to również badanie na autyzm oraz zaburzenia rozwoju.
Na czym polega badanie WES i jakie są rodzaje?
Od czego jest uzależniona cena badania WES?
Czy badanie WES pomoże w leczeniu padaczki u dzieci?
Badanie WES — dlaczego warto się zdecydować?
Na czym polega badanie WES i jakie są rodzaje?
Badanie WES polega na sekwencjonowaniu wszystkich znanych części kodujących geny u człowieka. Badaniu poddawane jest ponad 20 000 genów, w których mogła zajść mutacja. Konsekwencją takich zaburzeń mogą być schorzenia, choroby genetyczne. Wyróżniamy różne rodzaje badania WES. Różnica polega przede wszystkim na zakresie analizy. W podstawowej wersji otrzymujemy badanie eksonów, czyli odcinków kodujących sekwencję aminokwasów w białkach. W wersji rozszerzonej możemy otrzymać również analizę intronów, czyli fragmentów genów, które nie kodują aminokwasów. Dodatkowe możliwości o jakie możemy rozszerzyć badanie WES to CNV, czyli zmiany liczby kopii oraz badanie mitochondrialnego DNA, które jest bardzo istotne w chorobach związanych z układem nerwowym np. epilepsją u dzieci, dorosłych.
Od czego jest uzależniona cena badania WES?
Cena badania WES uzależniona jest od kilku czynników. Najważniejszym aspektem jest zakres analizowanych zmian w genach oraz rodzaj próbki z której pobierany jest materiał genetyczny. Kolejnymi czynnikami często mającymi wpływ na cenę są czas wykonania analizy oraz zawartość w pakiecie konsultacji z lekarzem genetykiem.
Czy badanie WES pomoże w leczeniu padaczki u dzieci?
Badania genetyczne dziecka to ważny element diagnozowania zaburzeń neurologicznych w tym padaczki. Badanie WES pozwala postawić diagnozę na bardzo wczesnym etapie, kiedy objawy często nie są jednoznaczne. Testy padaczkowe analizują około 100 genów, które są związane z epilepsją. Dzięki nim jesteśmy w stanie zdiagnozować takie zaburzenia jak zespół Retta, zespół Dravet czy stwardnienie guzowate, które są znanymi czynnikami, które mogą odpowiadać za ataki epilepsji.
Badanie WES — dlaczego warto się zdecydować?
Badanie WES jest wskazane dla osób, które posiadają objawy kliniczne a postawienie diagnozy jest trudne. Dzięki badaniu można wykryć chorobę już na wczesnym etapie i podjąć odpowiednie leczenie, tym samym poprawiając komfort życia. Badanie WES pokazuje również także status nosicielstwa, możemy określić czy mutacje w genie są dziedziczone po rodzicach.