Czym jest neurodegeneracja mózgu?
Zaburzenia neurodegeneracyjne to choroby powodujące stopniowe obumieranie komórek nerwowych w mózgu. Proces ten nazywa się neurodegeneracją. Niestety schorzenia te mają bardzo ciężki przebieg, ale można go nieco spowolnić poprzez odpowiednie leczenie. Wcześniej jednak konieczna jest odpowiednia diagnoza. Sprawdź, jak powinna zostać przeprowadzona!
Spis treści:
- Neurodegeneracja — co to jest?
- Objawy neurodegeneracji mózgu
- Diagnostyka i leczenie zmian neurodegeneracyjnych
Neurodegeneracja — co to jest?
Neurodegeneracja to proces uszkadzania komórek nerwowych, a w konsekwencji ich obumierania. Jest to proces nieodwracalny. Komórki nerwowe nie są w stanie w żaden sposób się zregenerować. Neurodegeneracja powoduje więc ich bezpowrotną utratę.
Neurodegeneracja jest skutkiem zaburzeń neurodegeneracyjnych. Jest to dość spora grupa chorób, do której należy m.in. pląsawica Huntingtona, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona czy rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Choroby tego typu mogą być wrodzone lub nabyte. W przypadku schorzeń wrodzonych przyczyną są czynniki genetyczne. Choroby nabyte wywołane mogą być przez substancje szkodliwe dla układu nerwowego, takie jak alkohol czy narkotyki.
Objawy neurodegeneracji mózgu
To, jakie objawy u pacjenta wywoła neurodegeneracja, zależy od jej przyczyny. Schorzenia mogą dawać różne objawy. Jednak w większości z nich pojawiają się następujące symptomy:
- Zaburzenia pamięci
- Sztywność mięśniowa
- Otępienie (demencja)
- Zaburzenia funkcjonowania poznawczego
- Omamy
Diagnostyka i leczenie zmian neurodegeneracyjnych
Diagnostyką zmian neurodegeneracyjnych zajmuje się neurolog. Skieruje on pacjenta na rezonans magnetyczny, dzięki któremu oceni, jak zaawansowane są zmiany w mózgu. W dalszej kolejności będzie mógł ustalić przyczynę problemu. W tym celu zleci pacjentowi kompleksowe badanie genetyczne, które sprawdzi, czy przyczyna problemu leży w genach. Wybór badania należy do pacjenta, ale w szczególności polecany jest test WES Complex.
Zmian neurodegeneracyjnych nie da się w żaden sposób cofnąć. Spróbować możemy jedynie nieco spowolnić powstawanie kolejnych poprzez odpowiednie leczenie farmakologiczne. Terapię wspomagać można także poprzez odpowiednią dietę bogatą w jedno- i wielonasycone kwasy tłuszczowe. Znajdziemy je m.in. w oliwie z oliwek, awokado oraz orzechach. Pacjentom zalecana jest również suplementacja cytykoliny oraz kwasów omega‑3.