Przeskocz do treści

Pokój dla dziecka z autyzmem – jak najlepiej go urządzić?

Każde dziecko w swoim poko­ju powin­no czuć się dobrze i bez­piecznie. Powinien być on więc tak urząd­zony, żeby dziecko chci­ało do niego wracać. Urządze­nie poko­ju jest bard­zo ważne dla każdego dziec­ka, a szczegól­nie dla dziec­ka autysty­cznego. Dla dziec­ka z autyzmem włas­ny pokój powinien być stałym miejscem. Wyjaś­ni­amy, jak urządz­ić go tak, żeby autystyk czuł się w nim dobrze.pokój dla dziecka z autyzmem

  1. Pokój dla dziec­ka z autyzmem – umiejs­cowie­nie w domu
  2. Pokój dziec­ka autysty­cznego – okna, drzwi, ściany, podło­ga i oświetlenie
  3. Sfery poko­ju dziec­ka z autyzmem
  4. Jakie zabaw­ki do poko­ju dziec­ka z autyzmem?
  5. Co zro­bić, gdy pode­jrze­wam u mojego dziec­ka autyzm?

Pokój dla dziecka z autyzmem – umiejscowienie w domu

Pokój dziec­ka autysty­cznego powinien zna­j­dować się bard­zo blisko syp­i­al­ni jego rodz­iców. Najlep­szym rozwiązaniem będzie, gdy będzie zna­j­dował się zaraz za ścianą. Dziecko będzie czuło się wtedy bez­piecznie, ponieważ rodz­ice będą obok. Da to również uczu­cie spoko­ju rodz­i­com autystka.

Dziecko z autyzmem powin­no ze swo­jego poko­ju mieć także blisko do łazien­ki. Powin­na ona się zna­j­dować na tym samym piętrze, co pokój autysty­ka. Łazien­ka nie powin­na jed­nak zna­j­dować się zaraz za ścianą, ponieważ dob­ie­ga z niej wiele hałasów.

Pokój dziecka autystycznego – okna, drzwi, ściany, podłoga i oświetlenie

Okna w poko­ju dziec­ka z objawa­mi autyz­mu nie powin­ny wychodz­ić na ruch­li­wą ulicę, ponieważ hałas uliczny będzie negaty­wnie wpły­wał na dziecko. Najlepiej będzie, jeśli okna będą wychodz­iły na spoko­jną okolicę, która nie dostar­czy dziecku z autyzmem zbyt wielu bodźców. Jeśli nie jest tozabawki edukacyjne dla dzieci z autyzmem możli­we, to w poko­ju autysty­ka powin­ny zostać zamon­towane dźwiękoszczelne okna lub szy­by o pod­wyżs­zonej akusty­cznoś­ci. W oknach lep­iej nie wieszać żad­nych firan czy zasłon. Dobrym rozwiązaniem będą prze­puszcza­jące światło role­ty w jas­nych, stonowanych kolorach.

Drzwi w poko­ju dziec­ka autysty­cznego powin­ny być wytłu­mione, aby do dziec­ka nie docier­ało zbyt wiele hałasów. Lep­iej wybrać drzwi, które nie są przeszk­lone, ponieważ ograniczy to dopływ światła z innych pomieszczeń. Klam­ka w drzwiach powin­na być tak umiejs­cowiona, aby dziecko nie miało prob­lemów z ich otwieraniem i zamykaniem. Nie powin­ny mieć one jed­nak zam­ka z kluczem.

Kolor ścian najlepiej jest uzgod­nić z dzieck­iem, ponieważ częs­to jest to dla nich ważne. Powin­ny być one jed­nak w jas­nych, stonowanych barwach. Dla autysty­ka właś­ci­we będą ściany np. w kolorze stonowanej zie­leni, błęk­i­tu, beżu, ciepłego różu czy brzoskwi­ni. Kolor ścian najlepiej będzie ograniczyć do dwóch barw. Należy zrezyg­nować z różnego rodza­ju kolorowych, wzorzystych tapet, ponieważ dostar­cza­ją one dziecku z autyzmem zbyt wielu bodźców.

Dziecko z diag­nozą autyz­mu powin­no możli­wie dużo chodz­ić boso, więc warto rozważyć założe­nie ogrze­wa­nia podło­gowego, aby mogło to robić także jakie zabawki dla dzieci z autyzmemw chłod­niejsze dni. Na podłodze w poko­ju dziec­ka z autyzmem moż­na zas­tosować równe fak­tu­ry np. podłogę gład­ką, dywan z krótkim włosiem i dywan z długim włosiem. Takie rozwiązanie bard­zo dobrze wpłynie na rozwój dziecka.

Bard­zo ważne w poko­ju autysty­ka jest zabez­piecze­nie niebez­piecznych punk­tów. Zabez­piec­zone powin­ny być przede wszys­tkim gni­azd­ka elek­tryczne. Pon­ad­to powin­ny zostać założone blokady na drzwi, okna i balkon.

Oświ­etle­nie w poko­ju dziec­ka z autyzmem również powin­no być dobrze dobrane. Dobrym zas­tosowaniem będzie jed­no główne źródło światła oraz kil­ka punk­towych np. żyran­dol na środ­ku sufi­tu i kil­ka małych lam­pek w różnych częś­ci­ach poko­ju. Oświ­etle­nie należy dobrać tak, aby światło było stonowane. Każde źródło światła powin­no mieć reg­u­lację jas­noś­ci, którą dziecko może swo­bod­nie sterować.

Sfery pokoju dziecka z autyzmem

Pokój dziec­ka z autyzmem powinien być podzielony na stre­fę nau­ki, stre­fę zabawy oraz stre­fę odpoczynku. Stre­fa zabawy powin­na zostać wyz­nac­zonapokój dla dziecka z autyzmem dywanem lub matą. Powin­ny zna­j­dować się w niej zabaw­ki dos­tosowane do potrzeb i zain­tere­sowań autysty­ka. W stre­fie nau­ki powin­no zna­j­dować się biurko i krzesło. Należy dopa­sować je do dziec­ka tak, aby nie pow­stały wady postawy. Ściana nad biurkiem powin­na pozostać pus­ta. Może zaw­is­nąć na niej jedynie tabli­ca sukcesów autysty­ka. Stre­fa odpoczynku powin­na zostać wyz­nac­zona przez łóżko lub namiot. Dla dziec­ka ma to być najbardziej kom­for­towe miejsce w domu, w którym może się zre­lak­sować. Poś­ciel w łóżku powin­na także być stonowana.

Dowiedz się więcej na tem­at badań gene­ty­cznych dziec­ka z autyzmem.

Jakie zabawki do pokoju dziecka z autyzmem?

Do poko­ju dziec­ka z autyzmem trze­ba także dobrać odpowied­nie zabaw­ki. Powin­ny być one przede wszys­tkim zgodne z zain­tere­sowa­ni­a­mi dziec­ka, ale przy tym nie dostar­czać mu zbyt wielu bodźców. Nie powin­ny więc znaleźć się w poko­ju zabaw­ki, które są kolorowe, gra­ją i do tego błyszczą. Warto postaw­ić na kloc­ki, układan­ki, dom­ki dla lalek, książecz­ki czy piłecz­ki sen­so­ryczne. Dobrym wyborem będzie też dobranie zabawek, które dziecko może sor­tować i dzielić według różnych kryteriów.

Co zrobić, gdy podejrzewam u mojego dziecka autyzm?

Jeśli zauważasz u swo­jego dziec­ka jakiekol­wiek objawy zaburzeń ze spek­trum autyz­mu, to jak najszy­b­ciej skon­sul­tuj je z lekarzem. Cenne dla pro­ce­supokój dla dziecka z autyzmem diag­nos­ty­cznego będą bada­nia gene­ty­czne na autyzm. Pole­cane jest nowoczesne badanie WES. Wykonu­je się je za pomocą tech­nologii NGS (Sek­wencjonowanie Nowej Gen­er­acji). Jest to wiary­godne, dokładne i czułe badanie gene­ty­czne dziec­ka z autyzmem.

Badanie WES sprawdza jed­nocześnie 23 tysiące genów, w tym ogrom­ną ilość genów które odpowiedzialne są za zaburzenia ze spek­trum autyzmu.

Więcej infor­ma­cji

Masz pyta­nia odnośnie badań na autyzm?

Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.

Zobacz też:

⭐Badanie WES cena

⭐Bada­nia immuno­log­iczne u dzieci

⭐Badanie FRAX — czym jest?

1/5 — (1 głosów / głosy) 
mail