Badania na autyzm – czy test da nam odpowiedź?
Świat, w którym żyje dziecko z autyzmem jest pełne trudności i wyzwań. Dla rodziców szukających odpowiedzi i wsparcia. Badania na autyzm takie jak badanie WES mogą stanowić narzędzie, które rzuci światło na genetyczne podłoże zaburzenia. Dzięki temu właściwie będziemy w stanie pomóc dziecku. Dowiedzmy się więcej o badaniach genetycznych dla dzieci.
Badania na autyzm — badania DNA
Jakie badania na autyzm z krwi?
Badania na autyzm — od jakiego wieku diagnozuje się autyzm?
Badania na autyzm — jak zachowuje się dziecko z autyzmem?
Badania na autyzm — badania DNA
Gdy zaczynamy rozważać badania DNA jako badania na autyzm, pojawia się badanie WES. To jedna z kluczowych opcji. Badanie WES polega na sekwencjonowaniu wszystkich eksonów, około 23 000 genów. Test WES ma na celu wykrycie zmian w genach, które będą odpowiadały za objawy pacjenta. Pomoże zrozumieć, które zmiany w genach mogą być powiązane z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Jest to obecnie najszersze badanie na autyzm dostępne na rynku.
Jakie badania na autyzm z krwi?
Próbka jest uzależniona od wybranego rodzaju badania na autyzm. W przypadku badania genetycznego na autyzm pobrana może być próbka krwi czy wymaz z policzka. Takie próbki umożliwia badanie WES. Jest także opcja pobrania próbki suchej kropli krwi – to w przypadku innowacyjnego badania WES COMPLEX. Takie badania na autyzm pozwolą na poznanie przyczyny występujących objawów, czyli przyczyny autyzmu. Warto zastanowić się nad wykonaniem genetycznego badania na autyzm.
Badania na autyzm — od jakiego wieku diagnozuje się autyzm?
Diagnozowanie autyzmu jest możliwe nawet w wieku 2 lat. Do trzeciego roku życia przeważnie ujawniają się objawy autyzmu u dziecka. Diagnoza odbywa się przez konsultacje z psychologiem dziecięcym czy psychiatrą i neurologiem. Jednak istnieje możliwość przyspieszenie tego procesu dzięki badaniom na autyzm, takim jak badanie WES. Charakterystyczne symptomy, na które powinniśmy zwrócić uwagę to nie nawiązywanie kontaktu wzrokowego, brak reakcji na imię, opóźniony rozwój mowy, agresywne zachowania. Wcześniejsze rozpoznanie autyzmu może poprawić jakość życia dziecka i rodziny.
Badania na autyzm — jak zachowuje się dziecko z autyzmem?
Zachowania dzieci z autyzmem mogą być różnorodne i unikalne. Mogą pojawić się trudności w komunikacji, wyzwania w zakresie interakcji społecznych, a także specyficzne i często powtarzalne zachowania. Niektóre dzieci mogą wykazywać nadwrażliwość na bodźce sensoryczne. Czy zastosowanie badania WES jest krokiem koniecznym dla każdego rodzica dziecka z autyzmem? Niekoniecznie, ale może dostarczyć wartościowych informacji, dzięki którym pomożemy w pełni swojemu dziecku.