Badania metaboliczne u dzieci — kiedy i czy warto je robić?
Choroby metaboliczne zarówno te nabyte jak i wrodzone są efektem zaburzonego funkcjonowania organizmu. Pierwsze objawy chorobowe nie muszą pojawiać się od razu, gdyż zdarza się, że są one widoczne po długim czasie liczonym w miesiącach bądź latach od chwili przyjścia dziecka na świat. Nieleczone zaburzenia metaboliczne prowadzą do poważnych komplikacji, dlatego istotne jest wykonanie badania WES Complex u noworodków i małych dzieci.
Badania metaboliczne, jakie są objawy chorób metabolicznych u dzieci?
Jakie badania metaboliczne można wykonać u dzieci?
Czy badania metaboliczne pozwolą na diagnozę wrodzonej choroby metabolicznej?
Czy badanie WES COMPLEX to również badanie metaboliczne?
Badania metaboliczne, jakie są objawy chorób metabolicznych u dzieci?
Objawy chorób metabolicznych u noworodków, niemowląt i starszych dzieci zasadniczo się od siebie różnią, dlatego badania metaboliczne u dzieci są kluczowe.
U noworodków przejawiają się poprzez zaburzenia napięcia mięśniowego, jak również w trudnościach z karmieniem. U niemowląt zaburzenia metaboliczne zawierają w sobie cechy objawów, które występują u noworodków, a także zauważalne są problemy gastryczne (m.in wymioty, biegunka) oraz opóźniony wzrost połączony z brakiem (lub znikomym) zwiększania się masy ciała.
U starszych dzieci uwagę rodziców powinny przykuć takie objawy jak nadmierna senność dziecka oraz różnego rodzaju dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Objawami chorób metabolicznych mogą być także zauważalne u noworodków zaburzenia napięcia mięśniowego. W cięższych stanach pojawiają się także ataki epilepsji oraz drgawki.
Jakie badania metaboliczne można wykonać u dzieci?
Jak wspomniano wcześniej, objawy chorób metabolicznych nie muszą być widoczne od razu. W takich sytuacjach najlepiej jest wykonać badania genetyczne dla dzieci, ponieważ tylko za pomocą testów DNA możliwe jest odkrycie mutacji genetycznej odpowiedzialnej za występowanie zaburzeń metabolicznych. Testem DNA, które cechuje się największą dokładnością jest test WES Complex, które jest badaniem eksomowym, co oznacza, że podczas badania poddane weryfikacji zostaje ok 23 000 genów. Badania metaboliczne u dzieci pozwalają zapobiegać rozwijaniu się choroby i gwarantują podniesienie się komfortu życia pacjenta.
Czy badania metaboliczne pozwolą na diagnozę wrodzonej choroby metabolicznej?
Badania genetyczne u dzieci pozwalają nie tylko na zdiagnozowanie zaburzeń metabolicznych, ale dają również możliwość sprawdzenia czy występują inne choroby. Dzięki temu badaniu możliwe jest zakończenie procesu diagnozowania na wczesnym etapie i przystąpienie do fazy leczenia dolegliwości.
Czy badanie WES COMPLEX to również badanie metaboliczne?
Tak, ponieważ badanie WES Complex jest nie tylko testem, który pozwala zdiagnozować choroby o podłożu genetycznym. W trakcie badanie pobierana jest próbka, na której( jeśli zostanie zaobserwowana wada w genie) dokonuje się testów biochemicznych. Taki proces daje odpowiedź na pytania, w jakim stopniu choroba metaboliczna jest zaawansowana.