Zaparcia — czy mogą świadczyć o raku jelita grubego?
Każdy z nas czasem doświadcza dolegliwości układu pokarmowego, takich jak zaparcia. Zwykle ich przyczyny są dość błahe. Czasami jednak stoi za nimi dużo poważniejszy problem. Przyczyną zaparć może być nawet rak jelita grubego, dlatego nie powinniśmy ich bagatelizować. Jeśli ten problem pojawia się u nas często, to warto przeprowadzić diagnostykę raka jelita grubego. Sprawdź, jakie badania wykryją tę chorobę!
Spis treści:
Spis treści
Zaparcia jako objaw raka jelita grubego
Zaparcia to jednej z najczęstszych objawów raka jelita grubego. W trakcie rozwoju tej choroby dochodzi do rozrastania się polipów wewnątrz jelita. Zmniejsza się więc wewnętrzny przekrój jelita, a w konsekwencji dochodzi do zaparć. Pacjenci jednak często bagatelizują ten objaw, ponieważ wydaje się im on bardzo błahy. W konsekwencji rak jelita grubego wykrywany jest zbyt późno.
Częste zaparcia mogą także zwiększać ryzyko rozwoju raka jelita grubego poprzez:
- Kolonizację jelita przez bakterie, które sprzyjają rozwojowi procesów nowotworowych
- Pojawienie się przewlekłych stanów zapalnych
- Nadmierny nacisk na ścianę jelita, przez który pojawiają się podrażnienia i zmiany na poziomie komórkowym
- Zwiększenie czasu, w którym stolec ma kontakt ze ścianami jelita, przez co zwiększa się ekspozycja na potencjalne substancje rakotwórcze zawarte w kale
- Zmiany w mikroflorze jelitowej, które wpływają na metabolizm w jelicie
- Utrudnianie procesu usuwania odpadów i toksyn z organizmu, przez co gromadzą się w nim szkodliwe substancje
Musimy pamiętać, że zaparcia nie są jedyną dolegliwością ze strony układu pokarmowego, która może być objawem raka jelita grubego. Świadczyć mogą o nim także biegunki i bóle brzucha.
Zaparcia a diagnostyka raka jelita grubego
Jeśli zaparcia często się u nas pojawiają, to powinniśmy przeprowadzić diagnostykę w kierunku raka jelita grubego. Im dłużej będziemy z tym zwlekać, tym nasze szanse na powrót do zdrowia będą mniejsze. Tylko wykrycie choroby we wczesnym stadium rozwoju pozwoli nam wdrożyć skuteczne leczenie i pokonać chorobę. Warto więc wykonać badania przesiewowe, które sprawdzą, czy nic złego się nie dzieje. Pozwoli nam to zyskać spokój, że nasze zdrowie i życie nie jest w żaden sposób zagrożone.
Złotym standardem diagnostycznym w diagnostyce raka jelita grubego jest kolonoskopia. Nie jest to jednak badanie, które pacjenci wykonują z ochotą. Większość z nich unika kolonoskopii jak ognia. Tacy pacjenci obawiają się wstydu, bólu i dyskomfortu. Nie warto jednak z takiego powodu odkładać diagnostyki i ryzykować swoim zdrowiem. W takiej sytuacji polecamy zdecydować się na alternatywny test ColoAlert. Jest to nieinwazyjne badanie, które wykonuje się na podstawie próbki kału. Przy tym jest ono także bardzo czułe, dlatego z powodzeniem wykryje zmiany nowotworowe w obrębie jelita grubego.