Przeskocz do treści
coloalert

Które badanie na raka jelita grubego warto wykonać?

Rak jeli­ta grubego to bard­zo pod­stęp­na choro­ba. Rozwi­ja się ona w ukryciu, a ujaw­ni­ać zaczy­na się, gdy jest już za późno na jakiekol­wiek dzi­ałanie. Skuteczne lecze­nie wprowadz­ić może­my jedynie wykonu­jąc wczes­ną diag­nos­tykę. Sprawdź, które badanie na raka jeli­ta grubego umożli­wia wczesne wykrycie choroby!badanie na raka

Spis treś­ci:

  1. Badanie na raka — dlaczego warto je wykonać?
  2. Stan­dar­d­owe badanie na raka jeli­ta grubego — kolonoskopia
  3. Badanie na raka jeli­ta grubego — test FIT
  4. Alter­naty­wne badanie na raka jeli­ta grubego — test Coloalert

Badanie na raka — dlaczego warto je wykonać?

Rak jeli­ta grubego nieste­ty u więk­szoś­ci pac­jen­tów jest wykry­wany zbyt późno. Niemożli­we jest już skuteczne lecze­nie. W kon­sek­wencji rocznie z chorobą tą prze­gry­wa aż 12 000 osób [1]. Chorych na raka jeli­ta grubego wcale jed­nak nie musi spo­tykać taki los. Choro­ba ta wykry­ta we wczes­nym sta­di­um jest niemal w 100% wyleczal­na. Szy­bkie wyko­nanie bada­nia na raka może więc ura­tować nam życie.

Standardowe badanie na raka jelita grubego — kolonoskopia

Pod­sta­wowym i kluc­zowym badaniem na raka jeli­ta grubego jest kolonoskopia. Jest to badanie, pod­czas którego do odby­tu pac­jen­ta wprowadzana jest gięt­ka rur­ka z kamerą. Dzię­ki temu lekarz może obe­jrzeć wnętrze jeli­ta grubego. W niek­tórych przy­pad­kach do odby­tu pac­jen­ta wprowadzane są także dodatkowe narzędzia np. w celu pobra­nia wycin­ka do dal­szej anal­izy [2] .

Kolonoskopia powin­na być wyko­nana w znieczu­le­niu ogól­nym lub miejs­cowym. Dzię­ki temu będzie ono bezbolesne. Samo przeprowadze­nie tego bada­nia trwa od 15 do 40 min­ut. Przy­go­towanie do kolonoskopii należy jed­nak rozpocząć już dużo wcześniej. Już tydzień przed badaniem pac­jent powinien rozpocząć stosowanie diety lekkos­trawnej. Z kolei na dwa dni przed kolonoskopią pac­jent musi zacząć pić spec­jal­ną zaw­iesinę przeczyszcza­jącą. Na samo badanie zgłosić należy się na czczo.

Badanie na raka jelita grubego — test FIT

Badaniem na raka jeli­ta grubego jest także test FIT. Jest to test na krew uta­joną w kale, której obec­ność jest jed­nym z objawów raka jeli­ta grubego. Jest ono pomoc­ne, ale ma dość ogranic­zony zakres. Krew uta­jona w kale wykry­wana jest jedynie w 10% przy­pad­ków [3] .

Alternatywne badanie na raka jelita grubego — test Coloalert

Pac­jen­ci w diag­nos­tyce raka jeli­ta grubego częs­to próbu­ją uniknąć kolonoskopii w obaw­ie przed bólem. Aktu­al­nie mogą spróbować jej uniknąć poprzez wyko­nanie alter­naty­wnego bada­nia na raka – tes­tu na raka jeli­ta grubego Coloalert. Jest to badanie, w którym zmi­any nowot­worowe wykryć moż­na na pod­staw­ie prób­ki kału. Pobrać może­my ją kom­for­towo w naszej włas­nej łazience. Test Coloalert jest bard­zo skuteczny w wykry­wa­niu zmi­an nowot­worowych. Jego czułość sza­cu­je się na 85%, a specy­ficzność na 92% [4].

Źródła:

  1. https://www.mp.pl/interna/table/B16.4.21–1.
  2. https://www.bielanski.med.pl/wp-content/uploads/2022/12/Kolonoskopia_opis-procedury.pdf
  3. Ref­er­ence: Mayo Clin­ic (O.J.). Colon Cancer.
  4. Dollinger MM et al. (2018), Clin­Lab 64(10), 1719–1730.
Oceń
mail