Asymetria u niemowlaka — czym jest? Jak ją rozpoznać?
Asymetria u niemowlaka to bardzo powszechne zjawisko. Polega ona na niesymetrycznym układaniu się ciała dziecka lub jego części. Jest to normalny stan fizjologiczny, który powinien ustąpić około 3–4 miesiąca życia. Jeśli asymetria u niemowlaka utrzymuje się dłużej, to należy skonsultować ją z lekarzem.
Spis treści:
Co to jest asymetria u niemowlaka?
Kiedy mija asymetria u niemowlaka?
Asymetria ułożeniowa — przyczyny
Rehabilitacja asymetrii u niemowlaka
Ile trwa rehabilitacja asymetrii u niemowlaka?
Spis treści
Co to jest asymetria u niemowlaka?
Asymetria u niemowlaka to fizjologiczny stan w rozwoju dziecka. Polega on na niesymetrycznym układaniu ciała względem osi pionowej.
Asymetria u dziecka może obejmować całe ciało lub tylko jego części. Wyróżnia się:
• Asymetrię oczu u niemowlaka – dziecko preferuje patrzenie w jedną stronę
• Asymetrię główki u niemowlaka – maluszek obraca główkę ciągle w tą samą stronę. Łączy się ona z asymetrią twarzy u niemowlaka, przez którą jeden policzek może wydawać się większy.
• Asymetrię rączek u niemowlaka – podczas leżenia na brzuszku dziecko nie podpiera się równo na obu rączkach
• Asymetrię tułowia u niemowlaka – podczas leżenia na plecach ciało dziecka jest skrzywione w jedną stronę
Kiedy mija asymetria u niemowlaka?
Asymetria u niemowlaka powinna minąć do 3–4 miesiąca życia. Jeśli ciało dziecka wciąż jest niesymetryczne, to warto wybrać się do lekarza pediatry. Brak symetrii może uniemożliwić dziecku osiąganie kolejnych etapów rozwoju motorycznego, dlatego nie powinniśmy tego bagatelizować.
Lekarz podczas wizyty oceni stan dziecka i zaleci rodzicom konsultację u fizjoterapeuty, który poprowadzi rehabilitację.
Asymetria ułożeniowa — przyczyny
Asymetria ułożeniowa może mieć różne przyczyny. Najczęstsze z nich to:
• Nieprawidłowe ułożenie płodowe dziecka
• Niewłaściwe wykonywanie czynności pielęgnacyjnych np. noszenie dziecka tylko na jednej ręce, karmienie tylko z jednej piersi
• Okołoporodowe uszkodzenie splotu barkowego
• Zaburzone napięcie mięśniowe
• Wady wzroku i słuchu
• Przykurcze stawowe i mięśniowe
Do asymetrii ułożeniowej przyczynić mogą się także inne zaburzenia rozwojowe.
Rehabilitacja asymetrii u niemowlaka
Do rehabilitacji asymetrii u niemowlaka używa się dwóch metod: metody Vojty oraz metody NDT Bobath. W metodzie Vojty poprawne wzorce ruchowe u dziecka kształtowane są poprzez przyjmowanie przez dziecko określonych pozycji i ukierunkowywaniu ruchu poszczególnych mięśni. Z kolei w metodzie NDT Bobath fizjoterapeuta skupia się na prawidłowym prowadzeniu ruchu i hamowaniu niewłaściwych odruchów.
Podczas rehabilitacji fizjoterapeuta zaleci rodzicom pracę z dzieckiem w domu. Pokaże on, jak prawidłowo nosić, karmić i układać dziecko do snu, tak aby asymetria zaniknęła.
Ile trwa rehabilitacja asymetrii u niemowlaka?
Rehabilitacja asymetrii u niemowlaka powinna być wykonywana regularnie. Fizjoterapeuci rekomendują, aby ćwiczenia odbywały się 2–4 razy w tygodniu. Taka częstotliwość szybko przyniesie oczekiwane skutki. Nie da się jednak przewidzieć, ile będzie trwała rehabilitacja asymetrii u niemowlaka. U niektórych dzieci zanika ona po 2 miesiącach, a inne potrzebują roku. Jest to zależne od częstości i intensywności ćwiczeń u fizjoterapeuty oraz pracy z dzieckiem w domu.