baner nova
baner nova

Choroba Gauchera i inne choroby wątroby – co musisz o nich wiedzieć?

Jakie są objawy choroby Gauchera Dokucza ci uciskający ból po prawej stronie brzucha? To może być znak, że powinieneś bardziej zadbać o swoją wątrobę. Dolegliwości w okolicy wątroby mogą mieć bardzo różne przyczyny i sugerować takie choroby wątroby jak: ostre lub przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby, marskość spowodowana nadmiernym spożyciem alkoholu, kamica dróg żółciowych czy wreszcie nowotwory – to oczywiście tylko wybrane spośród najczęściej występujących zaburzeń, atakujących ten narząd. Musisz pamiętać, że zadaniem wątroby jest przede wszystkim oczyszczenie naszego ciała z wszelkich toksycznych substancji, które powstają w naturalny sposób np. podczas trawienia pokarmów. Wątroba jest więc niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania całego naszego organizmu.

Alkohol, tłusta dieta, leki – czynniki, które mogą wywołać choroby wątroby

Alkohol jest produktem, który w sposób szczególny szkodzi naszej wątrobie, jest dla niej niczym trucizna. To przecież właśnie wątroba neutralizuje działanie alkoholu, a co za tym idzie musi się sporo napracować, gdy dostarczamy go do organizmu w zbyt dużych ilościach. Nadużywanie alkoholu bywa niestety bezpośrednią przyczyną marskości wątroby – stanu, który może doprowadzić do rozwoju choroby nowotworowej i być bezpośrednim zagrożeniem dla naszego życia.

Innym, równie szkodliwym produktem dla wątroby jest tłuste, smażone jedzenie. Dzieje się tak dlatego, że odpowiada ona w pewnym stopniu za trawienie tłuszczów. Częste spożywanie posiłków bogatych w tłuszcz obciąża wątrobę, męczy ją i nie daje szans na regenerację. Nadmiar tłuszczu odkłada się wówczas w wątrobie, co może doprowadzić do jej powiększenia i stłuszczenia.

I wreszcie wątroba może zostać uszkodzona na skutek działania niektórych leków, dlatego przed zażyciem któregokolwiek z nich powinieneś zawsze porodzić się lekarza.

Jak ulżyć wątrobie? Przede wszystkim zrezygnować z ciężkich potraw i zminimalizować spożycie alkoholu. Będzie to miało bardzo pozytywny wpływ na cały twój organizm, również na wątrobę.

Choroba Gauchera – choroba wątroby , której przyczyna leży w genach

Choroba Gauchera jest poważną, ale wciąż mało znaną chorobą genetyczną. Jej obecność powoduje nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby, śledziony, układu nerwowego i kostnego. Powstaje na skutek mutacji genetycznej genu GBA, która uniemożliwia rozkład lipidów (tłuszczów) w organizmie człowieka. W efekcie gromadzą się one w komórkach ciała i uszkadzają je.

 

Październik miesiącem budowania świadomości o chorobie Gauchera!  Polska włączyła się w jego obchody już po raz 3. Akcji towarzyszy międzynarodowa inicjatywa społeczna Steps ahead of Gaucher, której celem jest szerzenie wiedzy na temat tego rzadkiego schorzenia. Ludzie na całym świecie zawiązują sobie buty zielonymi sznurówkami i stawiają w nich swój „krok wsparcia” dla chorych. Zielone sznurówki zawiązali również uczestnicy biegu. „Biegnij Warszawo”, który odbył się 4 października br. Zawodnicy pokonali w nich 10 km, podkreślając tym samym swoją solidarność z osobami cierpiącymi na Gauchera.

.

Powiększenie wątroby, niedokrwistość, zmiany kostne – Choroba Gauchera i jej typowe objawy

Choroba Gauchera może mieć różny przebieg, znane są bowiem aż 3 typy tego schorzenia. Niemniej jednak aż 99% pacjentów zmaga się z typem I. Objawia się on przede wszystkim powiększeniem wątroby i śledziony, małopłytkowością i niedokrwistością. U chorych bardzo często dochodzi też do zmian kostnych, złamań i deformacji. II typowi choroby dodatkowo towarzyszą jeszcze zmiany neurologiczne, takiej jak drgawki czy postępujący zanik zdolności psychomotorycznych. Typ III poniekąd łączy ze sobą wszystkie te objawy, ponadto pojawia się tutaj upośledzenie umysłowe i zaburzenia skurczu mięśni.

Choroba Gauchera to rzadka choroba genetyczna, można ją wykryć podczas badań prenatalnych!

W diagnostyce choroby Gauchera wykonuje się badania krwi (na obecność określonych substancji oraz biopsję wątroby). Co więcej można ją rozpoznać jeszcze u rozwijającego się płodu poprzez badania prenatalne. W tym celu w kosmówce lub płynie owodniowym sprawdza się poziom określonych enzymów.

 

 

 kalendarz ciążypierwsze objawy ciążyporód dziecka w którym tygodniu ciąży jestem badania podczas ciążypológćwiczenia w ciążyusg w ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

,,,